[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۱۹
  • دوره جدید

بازیگران مرغ، از فرش تا عرش، روزنامه شیراز نوین

به نظر می‌رسد به این زودی‌ها نمی‌توان منتظر سامان‌دهی بازار مرغ و سایر کالاهای اساسی بود؛ چراکه با وجود مبحث تحریم‌ها بازار واسطه‌گران داغ و پررونق است و نمی‌توان انتظار داشت آنان دست از سودهای کلان خود بکشند. این بازیگران پشت صحنه حالا از فرش به عرش رسیده‌اند و با وجود سودهای کلان، موانع احتمالی را از سر راه بر خواهند داشت تا واسطه‌گری ادامه داشته باشد. بازار مرغ در ماه‌های اخیر در استان فارس همچون مناطق دیگر کشور فرازونشیب‌هایی داشته است؛ مسائلی که در نهایت منجر به شکل‌گیری قرارگاه کشوری سامان دهی مرغ شد تا این بازار به سمت‌وسوی آرامش حرکت کند. 
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، این قرارگاه بنا به تأکید رئیس‌جمهور و مصوبات ستاد تنظیم بازار و با هدف حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و برقراری آرامش در بازار مرغ تشکیل شد.
با راه‌اندازی قرارگاه سامان‌دهی مرغ در کشور، جلسه قرارگاه سامان‌دهی مرغ در استان فارس هم برگزار و در این جلسه مقرر شد که فروشندگان باید ملزم به رعایت قیمت تصویب‌شده شوند و کشتارگاه‌ها نیز تا اطلاع ثانوی اجازه نخواهند داشت نسبت به قطعه‌بندی و انجماد مرغ اقدام نمایند.
همچنین نمایندگان سازمان‌های جهاد کشاورزی، صمت و اداره‌کل دامپزشکی موظف شدند که به‌صورت ثابت در کشتارگاه‌ها مستقر شوند و همه فعالیت‌ها از زمان ورود مرغ زنده تا خروج مرغ گرم و ارسال به مراکز توزیع را صورت‌جلسه ‌کنند.
این تصمیمات واکنش‌های متفاوتی را از سوی تولیدکنندگان، فروشندگان و مصرف‌کنندگان به‌دنبال داشت.
رئیس اتحادیه صنف مرغ و تخم‌مرغ‌فروشان شیراز با ابراز گلایه از شرایط کنونی فروشندگان مرغ، اظهار کرد: با تصویب قیمت ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان برای مرغ گرم، سود فروشندگان مرغ از ۱۰ درصد به ۶ درصد کاهش یافته و می‌توان گفت کسب‌وکار مرغ‌فروشان به ورطه نابودی کشیده شده است؛ به‌طوری که بسیاری از واحدهای صنفی در شرف ورشکستگی و تعطیلی قرار دارند.
منصور نجفی افزود: در شرایط کنونی عرضه هرگونه مرغ قطعه‌بندی‌شده در سطح اصناف ممنوع شده است. این تصمیم در جلسه قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور به ریاست وزیر جهاد کشاورزی گرفته شد و تا اطلاع ثانوی عرضه مرغ تکه‌ای یا قطعه‌شده در تمامی واحدهای صنفی ممنوع است. 
وی ادامه داد: تصویب قیمت ۲۴۹۰۰ تومان برای مرغ نه‌تنها سودی برای فروشندگان ندارد، بلکه آنها را با ضرر و زیان زیادی روبه‌رو کرده است و این مسئله باعث شده که فروشندگان مجبور شوند هزینه‌های آب، برق، تلفن، گاز و حقوق کارگرانشان را از جیب خود پرداخت کنند. در همین چند روز اخیر به دلیل نبود درآمد، حدود ۱۵ واحد صنفی تصمیم به تعطیلی گرفتند.
نجفی با بیان اینکه فروشندگان مرغ مظلوم واقع شده‌اند، گفت: با اینکه فروشندگان در افزایش قیمت و گرانی مرغ نقشی نداشتند اما در حال حاضر با اعمال سیاست تصویب قیمت مرغ، تنها فروشندگان هستند که دچار ضرر هنگفتی شده‌اند. می‌توانم بگویم چوب مشکلات بازار مرغ بر سر فروشندگان خورده است؛ در صورتی که این قشر هم برای امرارمعاش خود مانند بقیه مردم با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.
وی تعداد واحدهای صنفی عرضه‌کننده مرغ که تحت‌نظارت این اتحادیه فعالیت دارند را بیش از ۶۰۰ واحد قلمداد کرد و یادآور شد: تنها ده تا پانزده واحد صنفی مرغ در نقاط خوبی از شهر قرار دارند و می‌توانند در این شرایط دوام بیاورند. بسیاری از فروشندگان مرغ در مناطقی از شهر واقع شده‌اند که در شرایط عادی هم فروش خوبی ندارند. 
وی ادامه داد: اکثر کسانی که در سال‌های اخیر برای دریافت جواز کسب مرغ‌فروشی به اتحادیه مراجعه کرده‌اند، جوانانی تحصیل‌کرده هستند که از سر ناچاری و برای کسب درآمد به این شغل روی آورده‌اند.
او افزود: این روزها فروشندگان زیادی در این صنف با من تماس می‌گیرند و از وضعیت خود گلایه می‌کنند. آنها برای دلگرمی به ادامه فعالیت‌هایشان در این صنف نیاز دارند که از فروش مرغ، به سود واقعی و قانونی خود برسند.
نجفی ادامه داد: مرغ با درنظرگرفتن سود واقعی و اصلی فروشندگان باید با مبلغی حدود ۲۵۲۰۰ تومان به فروش برسد.
وی در رابطه با نارضایتی مردم از بالارفتن قیمت مرغ، گفت: افزایش قیمت مرغ ربطی به فروشندگان در شیراز ندارد. آنچه به‌عنوان محصول در اختیار فروشنده قرار می‌گیرد باید با ۱۰ درصد سود به فروش برسد. برخی از فروشندگان حتی در شرایط عادی هم از سود کمتری روی مرغ بهره می‌برند.
رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ، تخم‌مرغ و ماهی شیراز، افزود: قیمت مرغ بر اساس نرخ اتحادیه کشتارگاه‌ها و مرغداری‌ها و با توجه به عوامل مختلف اعلام می‌شود که اتحادیه فروشندگان در آن نقشی ندارد. البته در حال حاضر بازار مرغ حتی با قیمت تصویب‌شده هم وضعیت مناسبی ندارد و مردم به دلیل کاهش قدرت خرید، کمتر برای تهیه این کالا به بازار مراجعه می‌کنند.
نارضایتی فروشندگان مرغ از اعمال سیاست‌های مربوط به تصویب قیمت مرغ گرم توسط قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور و تقاضای افراد فعال در این صنف برای بالابردن سود حاصل از فروش مرغ در حالی است که اغلب مردم از بالارفتن قیمت مرغ گله‌مند هستند و معتقدند که خرید مرغ در شرایط کنونی حتی با قیمت تعیین‌شده توسط دولت هم برایشان امکان‌پذیر نیست.
با گذر از بازار و با نگاهی دقیق‌تر به رفت‌وآمدها می‌توان دریافت که برخی حاضران در بازار برای خرید نیامده‌اند و فقط نظاره‌گر هستند. برخی از شهروندان معتقدند که قیمت تصویب‌شده برای مرغ گرم همان قیمت مرغ آزاد در ماه‌های گذشته است.
مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به ارزیابی وضعیت کنونی بازار مرغ شیراز پرداخت و اظهار کرد: بازار مرغ در پی جلسات قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور که به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور نمایندگانی از ارگان‌های مختلف از جمله قوه قضائیه و وزارت صمت تشکیل شد، در وضعیت بسیار بهتری نسبت به ماه‌های گذشته قرار دارد.
صمد رنجبری افزود: ما نیز در استان فارس جلسه‌ای را متناظر با جلسات قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور با حضور مسئولان استانداری فارس و همه عوامل و دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار کردیم تا بتوانیم آرامش را در بازار مرغ شیراز حکم‌فرما کنیم.
رنجبری خاطرنشان کرد: هرچند مقاومت‌هایی برای اعمال این قیمت‌ها وجود داشت اما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا با تشدید نظارت‌ها و همکاری عوامل مختلف دخیل در بازار مرغ از جمله مرغداری‌ها، کشتارگاه‌ها و واحدهای صنفی عرضه‌کننده گوشت مرغ، این مقاومت‌ها را به حداقل برسانیم و به تعادل بازار مرغ کمک کنیم.
او افزود: در حال حاضر مرغ آماده طبخ در سطح شهر برای مصرف‌کننده کیلویی ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده و همه فروشندگان مرغ ملزم به رعایت قیمت اعلام‌شده توسط قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور هستند.
وی با اعتقاد به اینکه هیچ‌گونه مشکلی در تأمین نیاز بازار مصرف استان فارس نداریم، بیان کرد: نیاز بازار مصرف استان فارس حدود ۳۵۰ تا ۳۷۰ تن مرغ گرم در روز است و خوشبختانه در شرایط کنونی این نیاز برطرف شده است.
رنجبری در خصوص نارضایتی مردم از قیمت تعیین‌شده مرغ گرم، گفت: دولت با درنظرگرفتن هزینه‌های تولید مرغ مانند حمل‌ونقل و هزینه نهاده‌های تولید که با ارز ۴۲۰۰ تومانی تأمین می‌شود، اقدام به تصویب قیمت مرغ گرم کرده است. در واقع اگر نهاده‌های یارانه‌ای موردنیاز مرغداران تأمین نمی‌شد، با افزایش چشمگیر قیمت مرغ مواجه می‌شدیم و مرغ با قیمت بسیار بالاتر از قیمت تصویب‌شده 
به فروش می‌رسید.
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان فارس در رابطه با وضعیت بازار مرغ استان فارس در شرایط کنونی، اظهار کرد: در جلسه قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور مصوب شد که سازمان تعزیرات حکومتی با همکاری وزارت صمت، اتاق اصناف کشور و سایر نهادهای مسئول بر رعایت دقیق این مصوبه نظارت و با هرگونه انحراف در این خصوص برخورد قانونی انجام شود و بر همین اساس سازمان صمت استان فارس هم با همکاری نهادهای ذی‌ربط، اقدامات قابل توجهی را در راستای فراهم‌کردن شرایط لازم جهت ایجاد آرامش بازار مرغ در سطح استان انجام داد.
مهدی حسنی افزود: در واقع هدف دولت از راه‌اندازی قرارگاه سامان‌دهی مرغ کشور این بود که با تصویب این قیمت از افزایش‌ ۱۰۰ درصدی قیمت مرغ در بازار جلوگیری کند و با این کار مرغداران نیز ترغیب شوند که مرغ خود را به بازار بفرستند و به ادامه تولید دلگرم‌تر باشند.
وی ادامه داد: بر این اساس قیمت مرغ زنده درب کشتارگاه کیلویی ۱۷هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت مرغ آماده طبخ برای مصرف‌کننده کیلویی ۲۴هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شد.
حسنی با اعتقاد به اینکه هم‌اکنون بازار مرغ استان فارس نسبت به بازار سایر استان‌های کشور وضعیت خوب و کنترل‌شده‌ای دارد، عنوان کرد: خوشبختانه به دلیل مدیریت خوبی که از قبل در بازار فارس در بخش عرضه و تقاضا حاکم بود، می‌توانم قاطعانه بگویم که‌ بازار فارس هم‌اکنون در مقایسه با بازار استان‌های دیگر از آرامش بیشتری بهره می‌برد و حتی فشار افزایش تقاضا هم کمتر 
شده است.
وی بیان داشت: هنوز هم تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا با همکاری دیگر سازمان‌ها بر روند عرضه مرغ و قیمت مصوبی که اعلام شده، نظارت کنیم و خوشبختانه در طول این مدت به‌طور چشمگیری شاهد عرضه مرغ با قیمت ۲۴۹۰۰ در بسیاری از مناطق شیراز بوده‌ایم و با افراد متخلفی هم که در بخش توزیع و عرضه مرغ فعالیت داشته‌اند، برخورد کردیم.
حسنی عنوان داشت: درواقع برای خرده‌فروشانی که تخلف می‌کنند، پرونده تشکیل می‌دهیم و نحوه خرید، پرداخت پول و فاکتور خرید را بررسی و صورت‌جلسه‌ای در این رابطه تنظیم و با آنها برخورد می‌کنیم.
وی اعلام کرد: تا روز سه‌شنبه ۱۷ فروردین‌ماه حدود ۹۳ پرونده تخلف مربوط به عاملان کشتارگاه‌ها و واحدهای صنفی تشکیل شده است.
او اضافه کرد: البته اکثر واحدهای صنفی تمایلی به گران‌فروشی ندارند و اجناس خود را با همان قیمتی که به دستشان می‌رسد و با درنظرگرفتن سود ناچیزی به فروش می‌رسانند. با این حال در شرایط کنونی تمامی فروشندگان موظف به رعایت قیمت تصویب‌شده هستند و قیمت‌های کارشناسی‌شده وزارت جهاد کشاورزی و نرخ مصوب‌شده مرغ باید توسط تولیدکنندگان، کشتارگاه‌ها و فروشندگان رعایت شود.
حسنی با اشاره به اینکه افزایش قیمت مرغ زنده موجب آشفتگی بازار مرغ در چند ماه گذشته شد، تأکید کرد: هیچ‌گونه افزایش قیمت مرغ برای ما قابل‌توجیه نیست. در حقیقت ما درصدد هستیم که با مستقرکردن نیروهایمان در کشتارگاه‌ها و با نظارت بر قیمت‌ها در بازار مرغ شاهد بهبود وضعیت این بازار شویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی