[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

حفاظت اعتبار می‌خواهد ، روزنامه شیراز نوین

حمید ظهرابی، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس گفت: خشک‌سالی سال جاری در استان چالش بزرگی پیش روی حفاظت از حیات‌وحش خواهد بود که تنها با مدیریت درست و کمک دوستداران محیط‌زیست بر این مشکلات، فائق خواهیم آمد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست فارس، حمید ظهرابی اظهار داشت: در سال زراعی جاری متأسفانه میزان بارندگی به‌شدت کاهش یافته است؛ به‌نحوی که مجموع بارندگی استان تاکنون 147 میلی‌متر گزارش شده که نسبت به مدت مشابه در سال زراعی گذشته 60 درصد کاهش داشته است.
وی خاطرنشان کرد: کاهش بارندگی به‌ویژه در مناطق جنوبی استان مشهودتر است؛ به‌عنوان مثال در شهرستان لار میزان کل بارندگی 16 میلی‌متر بوده که 91 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
ظهرابی با اشاره به بررسی‌های به‌عمل‌آمده از چشمه‌ها گفت: بیشتر این چشمه‌ها در مناطق تحت‌مدیریت اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست و همچنین مناطق آزاد خشک و نیاز به آب‌رسانی به آبشخورها وجود دارد. کاهش بارندگی موجب شده مراتع نیز از نظر تولید علوفه ضعیف باشند و منابع غذایی محدود شوند.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس بیان داشت: محدودیت منابع آبی، استفاده دام اهلی از آبشخورهای حیات‌وحش، خطر شیوع بیماری‌های کشنده‌ای مانند طاعون نشخوارکنندگان کوچک را افزایش می‌دهد و به‌منظور مدیریت این مسئله لازم است معاونت امور دام جهاد تمهیداتی برای تأمین آب دام روستاییان به‌ویژه در زیستگاه‌های حساس بیندیشد؛ در غیر این صورت با گسترش کانون‌های بیماری در استان و تلفات حیات‌وحش مواجه خواهیم بود.
این مقام مسئول افزود: در این شرایط و به‌دنبال کاهش دسترسی به منابع آبی و غذایی، احتمال نزدیک‌شدن حیوانات وحشی به مزارع و باغات هم وجود دارد. به‌منظور پیشگیری از بروز تعارضات، لازم است در برخی مناطق آبشخور جدید ساخته شود و به‌صورت دستی تغذیه صورت گیرد. ظهرابی به مخاطرات خشک‌شدن منابع آبی و محدودشدن آن به چند آبشخور و چشمه مشخص، اشاره کرد و گفت: این وضعیت احتمال تخلف شکارچیان غیرمجاز را افزایش می‌دهد؛ بنابراین بخشی زیادی از توان نیروی اجرایی صرف پایش و حراست از مناطق خواهد شد که این خود مستلزم دردست‌بودن تجهیزاتی مانند موتورسیکلت و خودرو است. لذا لازم است اعتبار مشخصی برای عبور از بحران خشک‌سالی و برای حفاظت از حیات‌وحش تخصیص یابد و کلیه افراد خیر و علاقه‌مند نیز به یاری حیات‌وحش بشتابند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی