[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

عناب دارای چه خواص و فوایدی برای بدن است، روزنامه شیراز نوین

با توجه به انواع مختلف ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی موجود در عناب، این میوه دارای بسیاری از مزایای سلامتی است. 
به گزارش صد آنلاین، برخی از مزایای سلامتی عناب عبارتند از: جلوگیری از انواع مختلف سرطان، حفظ پوست سالم، پاک کردن خون، از بین بردن استرس، جلوگیری از اختلال خواب، بهبود قدرت سیستم ایمنی، حذف سموم از کبد، کمک به مدیریت وزن، بهبود تراکم استخوان و سم زدایی بدن.
ارزش تغذیه‌ای عناب
عناب حاوی مقدار زیادی از ویتامین و مواد معدنی است. بعضی از ویتامین‌های عناب شامل ویتامینA، ویتامینC، فولات، نیاسین، ریبوفلاوین، تیامین، پیریدوکسین و پانتوتنیک اسید هستند. عناب همچنین حاوی فیبر غذایی، سدیم و پتاسیم است که دارای مزایای سلامتی زیادی است. 
عناب همچنین دارای مواد معدنی مانند مس، کلسیم، فسفر، منیزیم، منگنز، روی و آهن است.
جلوگیری از بی‌خوابی
مصرف عناب به علت وجود خواص آرام‌بخش طبیعی، برای جلوگیری از بی‌خوابی بسیار مفید است. مصرف عصاره عناب به طور منظم می‌تواند ذهن شما را آرام کرده و خواب خوب را تقویت کند، بنابراین از بی‌خوابی جلوگیری می‌شود. 
مطالعات می‌گویند کسانی که از انواع مختلف مسائل مربوط به استرس یا اختلال خواب رنج می‌برند، می‌توانند این میوه را در رژیم غذایی روزانه خود برای جلوگیری از بی‌نظمی‌خواب و مسائل مربوط به استرس اضافه کنند.
بهبود مشکل گردش خون
عناب بسیار غنی از آهن و فسفر است که برای گردش منظم خون در بدن بسیار مفید است. آهن یکی از مهم‌ترین عناصر خون است، کمبود آهن در خون می‌تواند باعث بیماری آنمی‌شود. مصرف عناب می‌تواند آهن را در بدن ما افزایش دهد، بنابراین می‌توانیم از کم خونی جلوگیری کنیم و علائم مرتبط با کم خونی مانند ضعف عضلانی، اختلال در ناراحتی، خستگی و اختلال شناختی کاهش می‌یابد. مطالعات می‌گوید مصرف عناب به طور منظم می‌تواند مواد معدنی آهن و فسفر را در بدن ما به میزان ثابت حفظ کند که به بهبود گردش خون در بدن  کمک می‌کند.
بهبود شرایط استخوان‌ها
آهن، فسفر و کلسیم مواد معدنی مهم برای حفظ استخوان قوی‌تر و سالم هستند. عناب حاوی هر سه ماده معدنی است که برای سلامتی استخوان بسیار مفید است. همچنین کمک می‌کند تا تراکم استخوانی بهتر شود و استخوان را قوی‌تر کرده و مانع بروز انواع مختلفی از مشکلات مربوط به استخوان شود. به غیر از این ، عناب همچنین دارای ویتامین C بسیار زیادی است که یک آنتی‌اکسیدان قوی برای مبارزه با رادیکال‌های آزاد می‌باشد، ویتامین C همچنین به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. بنابراین برای حفظ استخوان‌های سالم و قوی‌تر، ما باید این میوه‌ خوشمزه را در رژیم غذایی روزانه خود به طور منظم مصرف کنیم.
کمک به کنترل وزن بدن
با توجه به وجود فیبر رژیمی ‌موجود در عناب، مصرف آن برای کنترل وزن بدن بسیار مفید است زیرا فیبر به پر بودن معده کمک می‌کند و ما را از خوردن دوباره و دوباره غذا باز می‌دارد، بنابراین ما غذای کمتری مصرف می‌کنیم که باعث کاهش وزن می‌شود. به غیر از این، عناب به از بین بردن به موقع مدفوع از معده کمک می‌کند. بنابراین کسانی که دارای رژیم کاهش وزن هستند، باید این میوه‌ را در رژیم غذایی روزانه خود به طور منظم برای به دست آوردن بهترین نتیجه اضافه کنند.
تقویت سیستم ایمنی بدن 
عناب متشکل از آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین A و ویتامین C به مقدار زیاد است که برای حفظ سلامتی سیستم ایمنی بسیار مفید است. آنتی‌اکسیدان به مبارزه با رادیکال آزاد کمک می‌کند تا رادیکال‌های آزاد سبب آسیب اکسیداتیو به سلول‌های سیستم ایمنی بدن ما نشوند. به غیر از این، ویتامین C همچنین کمک می‌کند تا تولید گلبول‌های سفید در بدن ما، مبارزه با مهاجمان خارجی مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها را افزایش دهند. سلول‌های سفید خون، عنصر اصلی سیستم ایمنی بدن هستند، ویتامینC با افزایش این عنصر، به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. بنابراین برای حفظ سیستم ایمنی بدن، ما باید به طور منظم عناب را در رژیم غذایی روزانه خود مصرف کنیم.
کاهش استرس و اضطراب
با توجه به وجود خواص آنکسیولیتیک یا آرام‌بخش در عناب، برای کاهش استرس و اضطراب بسیار مفید است. اگر از استرس رنج می‌برید، می‌توانید از روغن عصاره عناب استفاده کنید، ذهن شما را آرام می‌کند و شما آرام و بدون استرس خواهید بود. مطالعات می‌گویند مصرف عناب به طور منظم می‌تواند اضطراب و استرس را کاهش دهد.
جلوگیری از سرطان
عناب بسیار غنی از مولکول‌های آنتی اکسیدانی است که برای جلوگیری از انواع مختلف سرطان بسیار مفید است. آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند و آن‌ها را تثبیت می‌کنند تا هیچ نوع آسیب اکسیداتیو به سلول‌های سالم ما وارد نشود که علت اصلی انواع مختلف سرطان است. مطالعات می‌گویند که برای جلوگیری از خطر ابتلا به سرطان، ما باید به طور منظم آب عناب بخوریم.
حفظ سلامت پوست
عناب به دلیل ویتامین C زیاد، برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از انواع مختلفی از مشکلات مربوط به پوست بسیار مفید است. 
ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قوی است که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و مانع از هرگونه آسیب اکسیداتیو که علت اصلی دژنراتیو ماکولا از سلول‌های پوست است، می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی