[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۵
  • دوره جدید

شورای برون‌مرزی اعزام بچه‌ها را لغو کرد، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی- شیرازنوین
در آخرین شماره شیراز نوین در سال 99 مطلبی داشتیم تحت عنوان «انصراف از مسابقات ورودی پارالمپیک، فقط به خاطر 50 میلیون تومان» 
در آن مطلب به موضوع اعزام نشدن دو بانوی پارابدمینتون باز فارسی اشاره شده بود. خانم‌ها زالی‌پور و بلورکش که ماه‌ها برای حضور در مسابقات بین‌المللی امارات تمرین کرده بودند اما چند روز پیش از اعزام، با جواب منفی فدراسیون مواجه شدند. در آن زمان طبق شنیده‌های ما، دلیل این انصراف، عدم تمایل فدراسیون به پرداخت هزینه سفر «سرپرست» به همراه بازیکنان عنوان شده بود! این در حالی بود که بازیکنان منتخب برای حضور در مسابقات امارات، هزینه سفر را که چیزی حدود 50 میلیون تومان برآورد می‌شد، قرار بود از جیب خود پرداخت کنند، اما گفته شد که فدراسیون حاضر نشده برای اعزام یک نفر، چنین هزینه‌ای را تقبل کند. بنابراین تمام زحمات و آرزوهای این بدمینتون بازان معلول کشور که با هزار امید و آرزو خودشان را برای حضور در مسابقات و کسب سهمیه پارالمپیک آماده می‌کردند، بر باد رفت. 
همچنین  و تا زمان نگارش آن مطلب، ابراهیم راضی رئیس هیئت بدمینتون استان فارس نیز از پاسخگویی به شیراز نوین درباره این موضوع خودداری کرد و فقط گفت: «پیگیر علت چگونگی لغو اعزام هستم و به محض گرفتن جواب قطعی، اعلام می‌کنم.»
ساعاتی پس از انتشار مطلب فوق در شماره پایانی سال گذشته، رئیس هیئت بدمینتون استان فارس پس از پیگیری علت عدم اعزام از مسئولان، در پیامی‌کوتاه، قضیه 50 میلیون تومان را تکذیب کرد.
حالا پس از گذشت حدود سه هفته از آن ماجرا، با ابراهیم راضی گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که اطلاعات دقیق‌تری درباره چراییِ آن تصمیم فدراسیون دریافت کنیم. هر چند پس از صحبت مفصل با او نیز مشخص نشد که دقیقاً علت این تصمیم چه بوده و فقط این قضیه روشن شد که به زعم متولی بدمینتون فارس، فدراسیون در اعزام نشدن این ورزشکاران بی تقصیر بوده است.
راضی می‌گوید: وقتی که مطلب چاپ شده در روزنامه به دست فدراسیون رسید، آن‌ها با من تماس گرفتند و گفتند قضیه 50 میلیون چیست؟ من هم پاسخ دادم که اطلاعی ندارم و دیدید که در مطلب منتشر شده هم صحبتی نکرده بودم. اما در همان زمان پیگیر علت لغو اعزام بودم.
وی افزود: این مسابقات اصلاً در تقویم فدراسیون نبود که برنامه‌ریزی برای اعزام داشته باشد تا تأمین اعتبار سالیانه‌ای برای آن در نظر گرفته شده باشد. ورزشکاران از قبل اعلام کرده بودند که حاضرند با هزینه خودشان به این رقابت‌ها اعزام شوند. بنابراین زمانی که اعلام شد چنین مسابقاتی در امارات برگزار می‌شود، فدراسیون به من زنگ زد و گفت با توجه به صحبت‌های قبلی شما و ورزشکاران، آیا آن‌ها مایلند در این رقابت‌ها شرکت کنند؟ اگر می‌خواهند شرکت کنند، بگویند تا ما پیگیر شویم و کارهای مربوطه را انجام دهیم، اما هیچ‌گونه اعتباری نمی‌توانیم برای این اعزام در نظر بگیریم و فقط می‌توانیم از محل بودجه‌های پیش‌بینی نشده برای اعزام سرپرست و نماینده وزارت هزینه کنیم. من هم به بچه‌ها گفتم و آن‌ها گفتند همان‌طور که قبلاً گفتیم و مکتوب نوشته‌ایم، بله ما دوست داریم شرکت کنیم. فدراسیون نامه‌نگاری‌های لازم را با فدراسیون آسیایی و جهانی از یک ماه قبل انجام داد و ثبت‌نام هم انجام شد، یعنی هدف فدراسیون اعزام بچه‌ها بود.
رئیس هیئت بدمینتون فارس ادامه داد: همان‌طور که می‌دانید، وقتی قرار است اعزام به مسابقات بین‌المللی انجام شود، یک امتیاز است در وزارت برای فدراسیون و تأثیرات مثبتی خواهد داشت. این چیزها در بودجه‌هایی که در آینده برای یک فدراسیون در نظر گرفته می‌شود تأثیر دارد، یعنی اگر اعزام به مسابقات امارات سودی داشت، این سود هم برای فدراسیون بود هم برای ورزشکاران. ما هم از طرف هیئت به بچه‌ها گفتیم شما هزینه کنید، ما در سال آتی به شما بابت این هزینه‌ای که انجام داده‌اید کمک می‌کنیم. بنابراین بحث مالی در میان نبود و همه کارها هم انجام شده بود برای اعزام. حتی قرار بود پیش از اعزام، اردویی در شهر اصفهان برگزار شود و برای خانم بلورکش هم مرخصی ورزشی گرفته بودیم.
ابراهیم راضی درباره علت لغو این اعزام گفت: فردای روزی که مطلب شما در روزنامه به چاپ رسید، نامه وزارتخانه به دست فدراسیون رسید که شورای برون‌مرزی با اعزام تیم پارابدمینتون موافقت نکرده است. وقتی چنین مسابقاتی در پیش است، وزارت هم یک نماینده همراه با تیم می‌فرستد و باید برای این نماینده هم بلیت پیش‌بینی و خریداری شود. اما در آخرین روز کاری اسفندماه، نامه لغو اعزام به فدراسیون رسید. این لغو اعزام از طرف شورای برون‌مرزی، پیش از این دو بار برای خود من هم اتفاق افتاده بود. یک بار کشور اسپانیا به بچه‌های ما ویزا نداد و بار دیگر هم شورای برون‌مرزی به دلیلی خاص، اجازه اعزام را به ما نداد. 
وی در پاسخ به این سؤال که «امسال علت این تصمیم شورای برون‌مرزی چه بود؟» گفت: نمی‌دانم اما پیگیر آن هستم، چون خود من هم در این میان مدعی هستم. اعزام این دو ورزشکار به مسابقات بین‌المللی، برای هیئت هم مفید بود و در ارتقای جایگاه آن در آینده تأثیر داشت، ضمن اینکه تجربه خوبی هم برای این ورزشکاران می‌توانست باشد و همین حضور، بابی می‌شد برای اینکه بتوانیم در آینده حضور بهتری در چنین مسابقاتی داشته باشیم. حتی اگر ورزشکاران ما مدال و سهمیه پارالمپیک کسب نمی‌کردند، همین حضورشان تجربه‌ای می‌شد برای موفقیت‌های آینده. بنابراین من هم ناراحتم که این مسابقات کنسل شده و حتی فدراسیون هم از این بابت عذرخواهی کرد. 
راضی در پایان گفت: دو ورزشکار ما بابت کنسل کردن بلیت‌هایی که تهیه کرده بودند، نزدیک به دو میلیون تومان متضرر شدند و فدراسیون هم گفت تمام مدارک مربوط به ضرر و زیان‌ها را ارسال کنیم تا به بچه‌ها پرداخت شود. بنابراین برای فدراسیون، بحث مالی برای این اعزام مطرح نبود و هزینه اعزام دو همراه با تیم، تأمین شده بود. فقط بحث تصمیم شورای برون‌مرزی بود که اجازه شرکت در مسابقات را نداد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی