[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

نماینده ولی‌فقیه در فارس: دادگستری باید مصالحه و سازش را به مردم یاد دهد، روزنامه شیراز نوین

امام‌جمعه شیراز با اشاره به برندسازی در دستگاه قضایی گفت: در این امر یکی از مهم‌ترین مسائل دقت نظر و این است که رأی طرف رأیی قوی باشد و روی این موارد باید بسیار مانور داده شود.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در دیدار نوروزی با رئیس‌کل دادگستری فارس و مجموعه دستگاه قضایی استان با بیان اینکه در دستگاه قضایی بسیار بیشتر از مجموعه اجرایی کشور به اعتماد مردم نیاز است، اظهار داشت: اگر اعتماد به دستگاه قضایی مناسب باشد، این تفکر در ذهن مردم وجود دارد که اگر خلافی در سایر قوا رخ دهد، در مجموعه قضایی درست می‌شود، ولی اگر دستگاه قضایی این اعتماد را ایجاد نکند، با مشکل مواجه می‌شویم. وی با بیان اینکه معتقد نیستیم که دستگاه قضایی کاملاً پاکی داریم، ولی در مجموعه قضایی جهان، دستگاه قضایی ایران از بهترین‌هاست، گفت: تلاش مخالفان جمهوری اسلامی این است که تصور مردم از دستگاه قضایی تصور خوبی نباشد و برای این امر نیز ابزار و امکانات خود را به کار گرفته‌اند و به‌شدت تبلیغ می‌کنند. امام‌جمعه شیراز با تشکر از عملکرد دستگاه قضا در مبارزه با فساد افزود: این موضوع توانست مقداری اعتماد مردم را جلب کند، اما آنچه در فضای مجازی است با واقعیت و آنچه آرمان ماست، تفاوت دارد. آیت‌الله دژکام با بیان اینکه باید جایگاه قوه قضائیه را در نگاه مردم بالا ببریم، بیان کرد: امروز ما می‌خواهیم تمدن بسازیم و تمدن‌ها بر پایه نام‌های نیک باید شکل بگیرد. مجموعه فرهنگی دستگاه قضایی استان نیز باید اینگونه اهداف را مدنظر قرار دهد. وی با تأکید بر نقش معاونت فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی گفت: در معاونت فرهنگی‌ها به‌دنبال روضه‌خوانی و برپایی مجلس و منبر نیستیم؛ بلکه این معاونت باید دقیقاً سیاست‌گذاری کرده باشد و از همان مجلس و منبر به‌گونه‌ای استفاده کند که برند مجموعه‌اش ساخته شود.
آیت‌الله دژکام در پاسخ به این پرسش که آیا در دستگاه قضایی خود باید اینگونه چیزی داشته باشیم یا خیر، گفت: برخی از کاهی کوهی می‌سازند و ما از چیزهایی که داریم نمی‌توانیم درست استفاده کنیم. البته یکی از جوانب کار هم مسائل سیاسی است؛ چون با هم رقابت دارند، کسی که ظرفیت دارد را خرد می‌کنند. امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه وقتی یک نفر ظرفیت این را دارد که به‌نحوی ساخته شود و به حد برند برسد، خود باید مراعات کند که زیاد وارد این جریان‌های سیاسی و تحزب نشود، گفت: دیگران هم او را خرد نکنند تا آبرویی بماند. همدیگر را خراب می‌کنیم؛ در صورتی که دشمن به‌دنبال تخریب همه ماست و این موارد برای جامعه ما بسیار خطرناک شده است. وی با اشاره به برندسازی در دستگاه قضایی عنوان کرد: در این امر یکی از مهم‌ترین مسائل دقت نظر و این است که رأی طرف رأیی قوی باشد و روی این موارد باید بسیار مانور داده شود. به رأی قاضی اگر اعتماد داشته باشیم، معلوم می‌شود رأیش رأی قوی است و این موضوع را باید در استان جا بیندازیم. امام‌جمعه شیراز افزود: بسیار دیده شده که در پرونده‌ای به رأی داده‌شده قانع نیستند و مدام به دادگاه‌های دیگر شکایت می‌شود؛ حتی در مواردی نیز رأی دیوان عالی را هم پیگیری کرده‌اند و رأی آن را شکسته‌اند. رأی باید چنان قوی باشد که اگر دیوان عالی هم رود تأیید شود. آیت‌الله دژکام با بیان اینکه اگر رأی قوی نباشد، دعواها تمام نمی‌شود، تصریح کرد: روی این مسائل باید خیلی کار کنیم و متأسفانه در این قسمت فرهنگ ما لطمه خورده است. همچنین مسئله بازآموزی قضات نیز باید مدنظر قرار گیرد تا اینکه به همه قضات اطمینان صددرصد داشته باشیم. وی با بیان اینکه اگر بخواهیم جامعه را آرام کنیم نیاز به اخلاق داریم، گفت: در کنار همه این احکام حقوقی که به‌جای خود بسیار لازم است و اگر نباشد خلأ وجود دارد، اخلاق لازم است که گاهی این موضوع در جامعه فراموش می‌شود. امام‌جمعه شیراز با بیان اینکه این خودش یک آسیب است که مردم تصور کنند همه مسائل از طریق قضایی باید حل شود، افزود: در صورتی که این با هم کنارآمدن را باید در دستگاه قضا به مردم یاد دهید. دژکام با بیان اینکه یک رکن مهم دستگاه قضایی است، به انتخابات پیش رو نیز اشاره کرد و گفت: یک گروه تازه‌نفس هم در دستگاه اجرایی می‌آیند و با همکاری دستگاه قضایی به سامان معیشتی و اقتصادی مردم برسند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی