[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

ایستادگی هنرمندان فارس علیه آسیب‌های کرونا، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- گروه فرهنگ و هنر
روزهای آغاز همه‌گیری بیماری کرونا، آنچه اندیش‌گاه فرهنگ‌وران و هنرمندان را به اندیشه وامی‌داشت، آسیب‌های روحی و روانی پس از کرونا بود. در این زمینه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، از همان آغاز، همه توان و تلاش خود را برای ساخت و تولید برنامه‌هایی بر بسترهای مجازی و الکترونیکی با همکاری هنرمندان و فرهنگ‌وران استان به کارزار آورد، تا بتواند از سویی به آموزش درست زیستن در این دوران و شادابی‌بخشی و امیدآفرینی از سوی دیگر، پویایی و تندرستی روانی مردم را نگه دارد. آیین پایانی‌بخش تقدیر تک بازیگر جشنواره استانی دهه هنر فارس به کوشش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز همزمان با هفته هنر انقلاب اسلامی با شعار «هنر متعهد به حقیقت»، در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
 نشانه‌هایی از دلسوزی و تخصص دستگاه فرهنگی
سید احمد احمدی‌زاده، معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس در این آیین که به صورت مجازی حضور یافته بود، گفت: کوشش فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری این جشنواره در دوران کرونا، نشان از دلسوزی مسئولان فرهنگی و هنری دارد. احمدی‌زاده ادامه داد: این جشنواره توانست زمینه‌ای برای شادابی و سرزندگی در دوران خانه‌نشینی باشد. وی با بیان اینکه هنرمندان پیوند خود را با کادر درمان در این جشنواره نشان دادند، افزود: ادامه این راه، کمک به امیدآفرینی خواهد کرد. معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس تلاش اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها، فرمانداری‌ها و اصحاب فرهنگ و هنر در این دوران سخت را پاس داشت.
 هنر برای شادابی‌بخشی و امیدآفرینی
صابر سهرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز که بر بستر مجازی حضور پیدا کرده بود، به پاسداشت تلاش همه هنرمندان در این جشنواره پرداخت و گفت: روزهای آغاز همه‌گیری بیماری کرونا، آنچه اندیش‌گاه فرهنگ‌وران و هنرمندان را به اندیشه وامی‌داشت، آسیب‌های روحی و روانی پس از کرونا بود. در این زمینه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، از همان آغاز، همه توان و تلاش خود را برای ساخت و تولید برنامه‌هایی بر بسترهای مجازی و الکترونیکی با همکاری هنرمندان و فرهنگ‌وران استان به کارزار آورد، تا بتواند از سویی به آموزش درست زیستن در این دوران و شادابی‌بخشی و امیدآفرینی از سوی دیگر، پویایی و تندرستی روانی مردم را نگه دارد. سهرابی ادامه داد: آن چه هنرمندان فارس در این بازه یک ساله به هنر خویش می‌ساختند، در بیش از پانزده شبکه‌ اجتماعی، ده‌ها خبرگزاری و رسانه برخط، پخش می‌شد. این کارکرد توانست گوشه‌ای از بار روانی و اجتماعی را کم کند.وی افزود: برای برگزاری جشنواره دهه هنر فارس، بستر مناسبی برای نشان دادن آثار هنری بود. بیش از ۱۴۰۰ اثر به نخستین دوره جشنواره دهه هنر فارس فرستاده شد و در گذر داوری آثار، جایگاه هنرمندان بزرگ و پیشکسوت شهرستان‌ها بیش از هر چیز خود را نشان می‌داد؛ ۳۰ تن از بزرگان و پیشکسوتان فرهنگ و هنر در این دوره دهه هنر مشارکت کردند. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ابراز امیدواری کرد که این رویداد در سال آینده به شکل منطقه‌ای و در دوره‌های آتی، به صورت کشوری برگزار شود.
 مدیون فرهنگ‌وران و هنرمندان
علی‌اصغر علی‌پور، فرماندار شهرستان اوز هم در این آیین گفت: هنرمندان، همیشه یک شادی‌بخش و شادابی‌آفرین و مردم هم مدیون کار آنان هستند. وی افزود: فرهنگی بودن شهر اوز، یکی از دلایل گزینش این شهر، برای فعالیت بنده بود. پویایی فرهنگی در این شهرستان را باید پاس داشت. علی‌پور با پاس داشتن تلاش‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن نمایش، دست‌اندرکاران و برگزیدگان جشنواره تک‌بازیگر اوز که در هنگامه خاموشی هنرهای نمایشی به دلیل همه‌گیری بیماری کرونا، توانستند چراغ هنر شهرستان را روشن نگه دارند، ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر این بیماری ریشه‌کن شود تا دوباره هنرمندان و فرهنگ‌وران بتوانند پویایی پیشین خود را بازیابند.
 جشنواره پایانی قرن فارس
فروغ هاشمی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اوز هم این جشنواره را جشنواره پایانی قرن فارس دانست که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با آمایش ظرفیت‌ها در ۱۰ شهرستان استان برگزار کرده است و افزود: اوز، پذیرای جشنواره نمایش تک‌بازیگر مجازی شد که از سخت‌ترین بخش‌های جشنواره بود. هاشمی ادامه داد: نمایش‌های زیادی به دبیرخانه فرستاده شد. دبیر انجمن نمایش، هیئت اجرایی و دیگر دست‌اندرکاران همراه، تلاش‌های زیادی برای برگزاری انجام دادند. رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اوز گفت: هرچند دیدگاه مدیرکل و دیگر دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره آن بود که آیین پایانی به صورت حضوری در شهرستان‌های برگزارکننده، برگزار شود، با بالا گرفتن همه‌گیری بیشتر بیماری کرونا، نتوانستیم پذیرای دیگر هنرمندان شرکت‌کننده باشیم و از این رو امروز به پاس تلاش هنرمندان اوزی و دست‌اندرکاران دبیرخانه آیین پایانی را برگزار می‌کنیم.
 تقویت احساس مسئولیت با مؤلفه‌های هنری
جعفر راستگو، رئیس شورای اسلامی شهرستان اوز نیز در این آیین با پاس داشتن تلاش‌های همه هنرمندان که در این شرایط سخت هم دست از پویایی برنداشته‌اند، گفت: ما کوشش زیاد هنرمندان رشته‌های گوناگون را می‌بینیم؛ هرچند شاید نتوانیم در برنامه‌ها حضور داشته باشیم، همه توان خود را در کمک به هنرمندان انجام خواهیم داد.مسعود کراماتی، شهردار اوز هم گفت: هنرمندان فعالیت‌های گسترده‌ای داشته‌اند و در رشته‌های گوناگون درخشیدند. 
شهرداری نیز در جای خود تلاش کرده است تا با ساخت زیرساخت‌ها آنان را همراهی کند.   عبدالعزیز خضری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مرکز اوز نیز در این آیین، هنر را صداقت و درست‌گویی و شاخه‌ای از دین دانست و افزود: اگر جوانان به هنر وارد شوند، احساس مسئولیت در آن‌ها بیشتر خواهد شد. علی‌رضا خادم‌پور، دبیر انجمن نمایش اوز هم با ابراز امیدواری از این که با ریشه‌کن شدن بیماری کرونا بتوان فضای مجازی هنرهای نمایشی را به فضای واقعی برگرداند، گفت: نمایش، ارتباط حضوری با مخاطب دارد که در این هنگامه نیز فرصت تمرین فراهم است. در پایان این نشست تلاش دست‌اندرکاران و برگزیدگان این جشنواره پاس داشته شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی