[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

این خوراکی خوشمزه در هنگام استرس از قلب محافظت می‌کند، روزنامه شیراز نوین

فلاوانول‌ها گروهی از مولکول‌هایی هستند که به طور طبیعی در میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شوند.
به گزارش همگردی، محققان دانشگاه بیرمینگام انگلستان پی‌بردند هنگامی‌که به افراد نوشیدنی کاکائو حاوی مقادیر بالای فلاوانول داده شد، رگ‌های خونی در هنگام استرس ذهنی عملکرد بهتری نسبت به نوشیدن یک نوشیدنی غنی شده بدون فلاوانول داشتند.
در اثر عملکرد اندوتلیوم، غشای نازکی از سلول‌های پوششی در قلب و رگ‌های خونی به کاهش خطر بیماری عروق محیطی، سکته، بیماری قلبی، دیابت، نارسایی کلیه، رشد تومور، ترومبوز و بیماری‌های عفونی ویروسی شدید کمک می‌کند. می‌دانیم که استرس ذهنی می‌تواند بر عملکرد رگ‌های خونی تأثیر منفی بگذارد.
تیم تحقیق اثرات فلاوانول‌های کاکائو را بر تغییرات ناشی از استرس بر عملکرد عروق بررسی کردند.
دکتر «کاتارینا رندیرو»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «ما دریافتیم که نوشیدن کاکائو غنی از فلاوانول می‌تواند یک استراتژی مناسب غذایی برای کاهش اختلالات موقت در عملکرد اندوتلیال به دنبال فشار روانی باشد و همچنین جریان خون را در دوره‌های استرس‌زا بهبود بخشد.»
وی در ادامه می‌افزاید: «فلاوانول‌ها در طیف وسیعی از میوه‌ها و سبزیجات بسیار متداول هستند. با استفاده از مزایای قلبی عروقی شناخته شده این ترکیبات در دوره‌های آسیب‌پذیری عروقی حاد (مانند استرس)، می‌توانیم رهنمودهای بهتری را در مورد نحوه استفاده بیشتر از مواد غذایی در زمان‌های پراسترس به افراد ارائه دهیم.»
انواع مواد خوراکی غنی از فلاوانول عبارتند از: سیب، انگور سیاه، توت سیاه، گیلاس، تمشک، گلابی، چای سبز و کاکائو فرآوری نشده.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی