[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

هوای شیراز آلوده و ناسالم است، روزنامه شیراز نوین

بر اساس اعلام محیط‌زیست استان فارس، شاخص آلودگی هوا دیروز دوشنبه به ۱۱۴ رسید که برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم تلقی می‌شود.
به گزارش تسنیم، هوای کلان‌شهر شیراز از ابتدای این هفته در وضعیت ناسالم قرار گرفته است و سبب شده که هشدارهای محیط‌زیست برای پرهیز از رفت‌وآمدهای غیرضروری در شهر ادامه داشته باشد.
بر اساس اعلام محیط‌زیست استان فارس شاخص آلودگی هوا دیروز به 114 رسید که برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم تلقی می‌شود. این شاخص در روز یکشنبه عدد 105، در روز شنبه عدد 118 و در روز جمعه نیز عدد 108 را نشان داده است که نشان می‌دهد در وضعیت کنونی هوا، سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری‌های خاص باید از تردد غیرضروری در سطح شهر بپرهیزند.
بر اساس استانداردهای محیط‌زیست، شاخص کیفی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسیدکربن، دی‌اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازن و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است، به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نشان می‌دهد.
AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه‌ کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوا چقدر تمیز یا آلوده است. محدوده این شاخص بین 0 تا 500 متغیر است. هرچه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است. شاخص 100 عمدتاً نشان‌دهنده‌ مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استانداردهای ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر 100 معمولاً قابل‌قبول فرض می‌شوند اما با عبور شاخص از 100، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به‌تدریج برای همه ناسالم می‌شود.
بر اساس اطلاعات موجود، شیراز هشتمین کلان‌شهر کشور است که بخشی از این آلودگی ناشی از وجود واحدهای صنعتی است که در محدوده شهر قرار دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی