[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

در دو جناح، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

در دو جناح سیاسی حاکم اتفاق نظر بر رفع تحریم‌ها در تمامی ابعاد است تا برجام بر جای خودش بازگردد.اینکه گفته شود برجام محصول و کارکرد دولت یازدهم و دوازدهم است، اشتباهی بزرگ است و عوام و خواص باید از این انحراف خارج شوند؛ چراکه برجام محصول نظام و انسجام سیاسی در آن است. اینکه به امضاهای سال  2015  بازگردیم، یک اتفاق میمون است، اما بازگشت به گذشته بدون دریافت خسارت‌ها چندان لطفی ندارد. 
باید دید برداشته‌شدن تحریم‌ها چه تأثیر مهمی بر اقتصاد ایران و معیشت ملت خواهد داشت. آنچه موردنظر حاکمیت و دول خارجی مشارکت‌کننده در توافق وین 2015 است...

بازار 80میلیونی ایران همیشه مورد توجه دول خارجی بوده است. باید ضمن حفظ استقلال از این فرصت استفاده شود. رهاکردن اقتصاد و زیان به معیشت ملت به این سادگی‌ها جبران پذیر نیست و توکل به توان داخلی بدون مشارکت و پذیرش اقتصاد خارجی و سرمایه گذاری‌های رایج در آن شعاری است. 
حالا تمام راه‌های احیای برجام به رفع تمامی تحریم‌ها ختم می‌شود و باید دید آمریکا که سنگ انداز این معرکه بوده است، تحریم‌ها را بر خواهد داشت؟ از طرفی باید دید دلیل پنهان و آشکار خروج آمریکا از برجام چه بوده است که تمامی امور به این رمز بزرگ ختم می‌شود. حضور شرکت‌های آمریکایی در ایران را می‌توان مهم‌ترین چالش فراروی برجام 2015 دانست. اینکه چه شرکت‌هایی و چه برندهایی می‌خواستند وارد ایران شوند و احتمالاً در مسیر حضور آنان به‌طور مستقیم اشکال تراشی شد.
ما در مورد صنعت گردشگری نیز دچار مشکلات بسیار پیچیده ای هستیم. از طرفی دارای پایتخت‌های فرهنگی و بافت‌های تاریخی و معماری منحصر به فرد پربازدیدکننده هستیم که بعد از کرونا هدف سفر قرار خواهد گرفت واز طرفی دارای پتانسیل‌های فرهنگی مذهبی و حرم‌های بزرگ و مدفن امامان و امامزادگان شیعه در سه شهر مورد توجه می‌باشیم. نظریه پردازی برای هدایت و سودآوری از این دو توانمندی یک کار بزرگ است که باید از وقوع چالش در آن پرهیز نمود. ما باید با مهندسی فرهنگی و دینی بتوانیم هر دو موقعیت را برای کسب درآمدهای اقتصادی و جلب نظر مخاطب با حفظ معیارها آماده سازی کنیم و این هنر مهندسی فرهنگی ماست که در این رابطه موفق و بدون چالش عمل کنیم. در غیر این صورت متهم به سنت گرایی، اقتصاد بسته و معیوب، تندروی در مذهب گرایی و محروم ماندن از یک فرصت ناب در جایگزینی گردشگری سالم برای صنعت نفت به عنوان یک روند تک محصولی خواهیم شد.
باید حصار تحریم‌ها برداشته شود. اقتصاد ایران باید پس از 40 سال محرومیت از تعامل با جهان تنفس کند. این تنفس باید با حفظ معیارهای انقلاب بتواند معیشت مسلمانان ایران را احیا کند. ما درمورد معیشتی سخن می‌گوییم که فرهنگ ساز و دارای جنبه‌های امنیتی برای بقای نظام و حمایت اقشار از آن است. بدون تعارف باید گفت معیشت پاشنه آشیل نظام است. با محرومیت و استمرار آن نمی‌توان به شعارهای سازنده دست یافت. حالا ملت مسلمان ایران در انتظار خروج از حصر تحریم‌ها با ذکاوت مقامات سیاسی اقتصادی کشور هستند و تأخیر در این امر هم به اعتماد عمومی ضربه وارد می‌کند و هم فرهنگ را در اغما نگه خواهد داشت و به نظر می‌رسد اغمای فرهنگی آسیبی جدی و چندبعدی برای کشور خواهد داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی