[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

وزیر امور خارجه: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند، روزنامه شیراز نوین

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیروز با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که در رأس هیئتی به تهران سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایسنا، وزرای امور خارجه دو کشور در خصوص همکاری‌های متنوع دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی فی ما بین که بر اساس تصمیمات رهبران دو کشور شکل گرفته است، بحث و تبادل نظر کردند. ظریف در این دیدار تأکید کرد که دو کشور دارای روابط راهبردی با یکدیگر هستند و روسیه یک همسایه مهم برای جمهوری اسلامی است که دارای روابط متنوع سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی و راهبردی با جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.
در حوزه روابط دوجانبه، وزیر امور خارجه کشورمان از روسیه برای تأمین واکسن برای جمهوری اسلامی ایران تشکر نمود و ابراز امیدواری کرد با توافق میان دو کشور تولید واکسن اسپوتنیک در ایران آغاز و امکان خرید میزان بیشتری واکسن از روسیه برای تأمین نیازهای ایران فراهم شود.
همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی و هسته ای از دیگر محورهای گفت‌وگوی وزرای امور خارجه ایران و روسیه بود.
ظریف همکاری‌های دو کشور در منطقه را در جهت جلوگیری و توقف خون ریزی و در جهت مبارزه با تروریسم و افراطی گری دانست و تصریح کرد: همکاری‌های ما در منطقه به نفع صلح و امنیت بوده و ما این همکاری‌ها را در قالب آستانه و سایر قالب‌ها ادامه خواهیم داد.
امنیت، همکاری و گفت‌وگو در خلیج فارس از دیگر موضوعات مورد تبادل نظر دو وزیر امور خارجه بود و وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: کشورهای منطقه خلیج فارس باید بتوانند مسائل را در قالب گفت‌وگو و مستقل از برجام حل و فصل نمایند. 
در این دیدار همچنین هماهنگی ایران و روسیه برای تقویت روند صلح و آرامش در افغانستان و خارج کردن این کشور از وضع کنونی مورد بحث و تبادل نظر دو وزیر امور خارجه قرار گرفت.
وزیر امور خارجه کشورمان از موضع قوی روسیه درباره خراب‌کاری در نطنز ابراز خرسندی نمود و تصریح کرد: آمریکا باید بدون توقف در اجرای تعهداتش تمام تحریم‌ها را رفع کند و ایران پس از راستی‌آزمایی، اقدامات خودش را انجام خواهد داد. اما آمریکایی‌ها باید بدانند که نه تحریم و نه اقدام خراب‌کارانه ابزار مذاکراتی نخواهد بود و تنها وضعیت را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز در این دیدار دیالوگ سیاسی بین دو کشور را منظم و پر محتوا خواند. 
وزیر خارجه روسیه با تأکید بر افزایش همکاری‌ها در چهارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا افزود: در زمینه مقابله با کرونا و تأمین «واکسن اسپوتنیک وی» تلاش می‌کنیم واکسن در خاک ایران به صورت مشترک تولید شود. وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به گفت و گوهای جاری در وین اظهار داشت: باید همه را دعوت کنیم که به اجرای سند برجام برگردند. سرگئی لاوروف اضافه کرد: روسیه ابتکاری برای امنیت جمعی با خلیج فارس ارائه کرده و این کشور به طور مدارم از این پیش فرض پیروی می‌کند که غلبه بر اختلافات انباشته شده در منطقه خلیج فارس فقط با گفت‌وگوی جامع و احترام متقابل و با در نظر گرفتن منافع و نگرانی‌های همه طرف‌ها ممکن است. وی یادآور شد: طرح ابتکار صلح هرمز که توسط تهران پیشنهاد شده نیز بر مبنای اصول مشابه بنا نهاده شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی