[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

اهمیت تغذیه مناسب در کودکان پیش از سن بلوغ، روزنامه شیراز نوین

یک متخصص تغذیه گفت: هزار روز اول تولد کودک، اصلی‌ترین زمان سرمایه‌گذاری برای تغذیه کودک است.
به گزارش بهداشت نیوز، ضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، استاد دانشگاه و نایب رئیس انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی در ایران اظهار کرد: تغذیه کودکان از اهمیت ویژه‌ای هم در زمان حال و هم در زمان آینده برخوردار است.
مظهری افزود: تغذیه کودکان صرفاً به معنی سیر کردن و پر کردن شکم کودکان و در نتیجه افزایش وزن کودکان نیست. برای تغذیه کودکان باید بتوانیم تمام نیاز‌های عاطفی و سلولی کودکان که مبتنی بر تأمین تغذیه متعادل، متناسب و متنوع آن‌ها است را تأمین کنیم.
او گفت: در کنار پذیرش غذا، کودک باید بتواند تمام ریزمغذی‌هایی که فرآیند‌های متابولیکی متعددی را به عهده دارند دریافت کند. یعنی کودک باید علاوه بر غذا خوردن، ویتامین‌ها و مواد معدنی ۱۶ گانه ساختاری و هدایتی مورد نیاز را نیز دریافت کند و بتواند از زمینه‌های ضروری که بدن نمی‌تواند بسازد، از طریق تغذیه‌ای که در حالت رشد باید هر روز دریافت شود و مواد آنتی اکسیدانی و فیبر‌های محلول و نامحلول برای رشد بهره بگیرد.
مظهری بیان کرد: در مقایسه کودکان مرفه و کودکان فقیر متوجه می‌شویم که معمولاً بیشترین اختلالات در کودکان خانواده‌های مرفه است، زیرا خانواده‌ها گا‌هاً به هر قیمتی خواسته‌های به‌جا و نابه‌جای تغذیه‌ای کودکانشان را برطرف می‌کنند.
او افزود: مسئله‌ای که حائز اهمیت است، آگاهی است. این که هر خانواده با هر سطح اقتصادی، بتواند تمام نیاز‌های رشدی کودک را رفع کند.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی بیان کرد: مسئله رشد کودکان صرفاً به این معنی نیست که بالابلند و قوی باشند، بلکه باید جسم سالم و فکر اندیشمند و سالم هم داشته باشند. این یعنی علاوه بر تغذیه جسمی، نیاز‌های عاطفی و کنجکاوی کودکان نیز باید رفع شود.
او افزود: هزار روز اول تولد کودک، اصلی‌ترین زمان سرمایه گذاری برای تغذیه کودک است. سپس از یک سالگی تا پیش از بلوغ، سرعت رشد کاهش پیدا می‌کند و نیاز به مواد اضافی نیست، در این مرحله مادران با ترفند‌های غیراصولی مثل گول زدن فرزندشان یا اجبار و زور یا پخش کردن فیلم و کارتن، می‌خواهند به فرزندشان غذا بدهند.
این متخصص تغذیه گفت: روش‌های متعدد آموزشی وجود دارد که مادران باید حتماً یاد بگیرند که چگونه نیاز‌های تغذیه‌ای فرزندشان را بدون متوسل شدن به زور، تأمین کنند. وزارت بهداشت و انجمن‌های علمی تغذیه، معمولاً به صورت رایگان این دوره‌های آموزشی را برای مادران برگزار می‌کنند.
مظهری ادامه داد: مسئله آگاهی از تغذیه کودکان و استفاده از تأثیر غذاها و برخورداری کودک از خواب به موقع و فعالیت مناسب کودک، در سلامت جسمی و روحی کودک بسیار مؤثر است و نیازی به توانایی مالی خیلی زیاد نیست و یا این که کودک هروقت هر خوراکی مضر و غیرمضر را که بخواهد در اختیارش بگذاریم.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: هرم غذایی مورد تأییدی که در حال حاضر در ایران، مورد بحث است احتیاج کودک به منابع غذایی مثل نان و غلات و فرآورده‌های لبنی است که باید در چارچوب اشتها و میل کودک در اختیارش قرار بگیرد. در کنار نان، غلات، برنج و ماکارونی و سایر فرآورده‌های غذایی، مصرف سبزی و میوه‌جات نیز حائز اهمیت است. خوشبختانه در ایران گسترده‌ترین بستر سبزیجات وجود دارد و قابل دسترسی است.
مظهری تأکید کرد: باید کودک را ابتدا به خوردن سبزیجاتی مثل هویج، گوجه فرنگی، کرفس و سبزی خوردن‌ها به صورت پخته و خام عادت داد تا از طریق تلفیق فیبر‌های محلول و نامحلول، ویتامین‌ها و ... سیستم رشدی کودک به کار بیفتد و هورمون رشد به اندازه کافی ترشح شود.
او ادامه داد: در کنار سبزی و میوه، کودک باید شیر و لبنیات چرب با ۲.۵ درصد چربی و نه بیشتر را نیز استفاده کند. بعضی از کودکان شیر دوست ندارند و نمی‌خورند، مادران نباید به زور متوسل شوند، بلکه باید با طعم‌دار کردن شیر یا استفاده از شیربرنج و فرنی و حریره بادام نیاز کودک به مصرف شیر را برطرف کنند.
مظهری تصریح کرد: وقتی کودک پس از چند دقیقه غذا خوردن، از ادامه دادن امتناع کند و در برابر باز کردن دهانش برای خوردن غذا مقاومت کند، یعنی حجم کوچک معده‌اش پر شده است و خانواده‌ها نباید به زور و با اصرار به او غذا بدهند. والدین با این روش باعث پرخوری و یا بی‌اشتهایی کودک می‌شوند.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: اجازه بدهید کودک خودش غذایش را بخورد. حتی اگر کم هم غذا بخورد، نیازش تأمین خواهد شد و جای نگرانی نیست. اگر کودک به هیچ وجه علاقه به مصرف گوشت به هیچ شکلی نداشت اصلاً جای نگرانی و اصرار نیست، ترکیب سیب زمینی و تخم مرغ به صورت کوکو با پختن در روغن‌های مایع خوب مثل هسته انگور به دلیل ارزش پروتئینی تخم مرغ که صد است، نیاز کودک به پروتئین مصرفی را به طور کامل برطرف می‌کند.
مظهری بیان کرد: استفاده از غذا‌های ترکیبی سنتی، بهترین روش تأمین نیاز‌های رشدی کودکان است. همچنین مصرف انواع فست‌فود‌ها در دهه ۴ و ۵ زندگی منجر به ابتلا به چاقی و انواع بیماری‌های قلبی و عروقی و فشار خون و چربی خون و ... می‌شود. بهتر است غذا‌های فست‌فودی را به صورت خانگی و با استفاده از غذا‌های سالم خانگی، تهیه کنید تا علاوه بر رفع نیاز تغذیه‌ای کودک، تنوعی هم در سبک تغذیه ایجاد کنید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی