[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

میزان حقابه کشاورزان دشت کربال از آب سد درودزن مشخص شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی استان فارس گفت: مشخص نیست که آیا مردم دشت کربال از آب سد درودزن حقابه‌ای دارند یا خیر و اگر پاسخ مثبت است، چرا مقدار آن مشخص نمی‌شود تا کشاورزان به اندازه سهم آبی که دارند زمین‌های خود را زیر کشت برند.
مرتضی زارع درنیانی در گفت‌وگو با شیرازنوین، با اشاره به خسارات واردآمده به کشاورزان بخش کربال شهرستان خرامه بر اثر کمبود آب، با طرح این پرسش که چه کسی پاسخ گوی خسارات وارده به کشاورزا‌ن است، ابراز داشت: متأسفانه با تصمیمات غیرکارشناسی کارگروه کشاورزی استان، شاهد خشک‌شدن و خرابی مزارع گندم این بخش هستیم.
نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی استان فارس با بیان اینکه تحصن و اعتراض مردم در چند روز اخیر هم نتیجه‌ای در بر نداشته است، تأکید کرد: باید برای حل اساسی و عملی مسائل و دغدغه‌های کشاورزان خرامه، چاره‌اندیشی شود.
وی افزود: به عنوان نماینده مردم شهرستان خرامه در شورای استان فارس از کارگروه کشاورزی و همچنین مسئولان ارشد استانی تقاضا دارم درباره موضوع پیش‌آمده در اولین فرصت پاسخ گوی خسارات وارده به کشاورزان بخش کربال شهرستان خرامه باشند.
نماینده شهرستان خرامه در شورای اسلامی استان فارس اظهار کرد: کاشت گندم بر مبنای اعلان کارگروه کشاورزی استان بوده و این بدان معناست که آب مورد نیاز تأمین خواهد شد.
زارع درنیانی افزود: رهاسازی منابع آبی برای آبیاری زمین‌های زیر کشت صورت گرفته، اما بسیار دیر؛ همچنین به دلیل خشکی بستر رودخانه، آب کافی به زمین‌های زراعی نمی‌رسد.
او با اشاره به اینکه اکثر کشاورزان به ویژه در منطقه کربال استان فارس هزینه بسیاری را صرف کاشت گندم کرده‌اند، اظهار کرد: بی‌نظمی در تصمیم‌گیری کارگروه کشاورزی و ناتوانی در مدیریت منابع آبی باعث مشکلات بسیاری برای آنان شده و احتمال می‌رود که کشاورزان نتوانند اقساط خود را پرداخت کنند؛ همچنین از آنجا که توزیع آب ناعادلانه صورت می‌گیرد و بسیاری در مسیر آب از تلنبه‌های غیرمجاز استفاده می‌کنند، کشاورزان بسیاری متضرر شده‌اند.
زارع درنیانی گلایه اصلی مردم را نبود مساوات در برخورداری از آب دانست و ادامه داد: یا آب نباید برای هیچ کس باشد یا اگر هست همه کشاورزان باید عادلانه از حقابه بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به اینکه با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی در حوزه‌های مختلف ازجمله مدیریت آب در بخش کشاورزی باز هم در کشور شاهد اتفاقات تلخ هستیم، گفت: منشأ نابسامانی‌ها در مدیریت بخش کشاورزی معلوم نیست و با وجود مدیران کنونی تحقق شعار سال ۱۴۰۰ ناممکن می‌نماید.
این عضو شورای اسلامی استان فارس در پایان خاطرنشان کرد: موضوع وارد شدن خسارت به کشاورزان از طریق دستگاه قضایی پیگیری خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی