[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی مجلس: ازکارافتادن هزاران سانتریفیوژ در سایت نطنز درست نیست، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حادثه اخیر نطنز به بخشی از کابل‌های تأمین و انتقال برق خسارت زده است، گفت که از کار افتادن هزاران سانتریفیوژ در سایت هسته ای نطنز درست نیست و آن را تکذیب می‌کنم. ابراهیم عزیزی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به بازدید هیئتی از کمیسیون امنیت ملی از تأسیسات هسته ای نطنز گفت: این بازدید در راستای بررسی ابعاد حادثه نطنز صورت گرفت؛ صنعت هسته ای کشور با تلاش متخصصان داخلی رو به پیشرفت است و دشمنان نظام جمهوری اسلامی چشم دیدن این موفقیت‌ها و رشد و شکوفایی صنعت هسته ای ایران را ندارند؛ به همین دلیل تلاش می‌کنند با استفاده از برخی عوامل وابسته و واداده به این صنعت آسیب بزنند.
وی اخلال در یکی از واحدهای نطنز را اقدامی کور خواند و افزود: خسارتی سطحی به بخشی از واحدهای نیرورسانی این تأسیسات وارد شده که باعث اخلال در روند نیرو رسانی شده است. همچنین آسیبی به بخشی از واحدهای انتقال برق سایت نطنز زده اما به طور کلی حادثه آن چنان مهم نیست و متخصصان با قدرت و جدیت در حال بررسی و رفع مشکلات هستند. اراده جوانان و مسئولان در صنعت هسته ای تبدیل هر تهدید به فرصت بوده و با همین رویکرد سانتریفیوژهای آسیب دیده با نسل‌های پیشرفته تر و با کیفیت تر جایگزین می‌شود.
عزیزی با تأکید بر اینکه هیئت کمیسیون امنیت ملی نقطه به نقطه تأسیسات نطنز را بازدید کرده، گفت که تنها به بخشی از کابل‌های مسیر تأمین برق خسارت وارد شده و کارشناسان و متخصصان در حال بررسی و چک کردن تمامی سانتریفیوژهای این تأسیسات هستند. بخش اعظمی از سانتریفیوژهای IR1 در نطنز کار می‌کنند و بخشی از این سانتریفیوژها هم نیازمند بررسی برای ترمیم یا تعمیر هستند. البته به طور طبیعی ایجاد نوسان برق منجر به بازنگری مجدد سانتریفیوژها می‌شود که از این جهت سانتریفیوژها در حال بررسی هستند اما طبق بررسی‌های ما اینکه گفته می‌شود هزاران سانتریفیوژ از کار افتاده، درست نیست و تکذیب می‌کنم.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با بیان این نکته که «دشمن به اهدافش نرسیده و نتوانسته خسارات موردنظر را وارد کند»، گفت که تنها حجم بسیار کمی از کابل‌های برق آسیب دیده که آن هم در حال نوسازی است. همچنین هیچ گونه نشتی در نطنز رخ نداده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی