[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

نماینده ولی‌فقیه در فارس: پروژه طراحی هویت بصری شیراز با نگاهی جامع بررسی شود، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، با بیان اینکه تصویب پروژه طراحی هویت بصری کلان‌شهر شیراز باید با نگاهی جامع بررسی و در صورت نهایی شدن تصویب شود، گفت: نباید در بررسی این طرح مهم فقط یک مجموعه تصمیم‌گیر باشد.
به گزارش ایرنا، آیت‌الله لطف الله دژکام، دیروز چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان در شیراز افزود: تعیین برند و نشان برای کلان‌شهر شیراز کار آسانی نیست و نباید این مسئله را دست کم بگیریم.
وی ادامه داد: امروز ما در رقابت با تمدن غربی قرار داریم و آنها با نمادها و لوگوهای متناسب با فرهنگ خودشان ما را دچار مشکل می‌‎کنند و اگر بتوانیم ما نیز یک نماد و لوگوی مناسب طراحی کنیم، می‌تواند از آن روی طراحی‌های خودمان استفاده شود.
او اظهار داشت: ابتدا باید ضرورت پروژه طراحی هویت بصری شیراز توسط متخصصان مشخص شود و اگر مطالعاتی هم در سازمان فرهنگی شهرداری شیراز انجام شده، از آنها هم استفاده کنیم.
امام جمعه شیراز افزود: برخی سازمان‌ها و مجموعه‌ها ممکن است یک رأی در مجموعه شورای فرهنگ عمومی باشند، اما وقتی می‌خواهیم در خصوص شیراز اقدام کنیم، یک رأی و نظر کافی نیست و تمام مجموعه‌ها باید در بررسی و تصویب آن نقش داشته باشند.
آیت‌الله دژکام بیان کرد: فرایند تهیه و تدوین این طرح باید روشن شود تا بتوانیم طرح را به نقطه‌ای برای ارائه و بررسی و در نهایت تصویب برسانیم.
او گفت: تصمیم گیری در خصوص آنچه در رابطه با هویت شهر شیراز است را نباید در قالبی ببریم که در یک گوشه در خصوص آن تصمیم گیری شود؛ چراکه اولاً آن مسئله هرگز جا نخواهد افتاد و در ثانی دیگران نیز مقاومت خواهند کرد. وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی چون می‌تواند مجمع تمام افکار شهر شیراز باشد، به عنوان یک مرجع تصمیم گیرنده لحاظ شود و لازم است که این مسئله در فرایند کار توضیح داده شود. او اظهار داشت: در مقطعی برای تدوین نقشه مهندسی استان متوجه شدیم که اگر صرفاً شورای فرهنگ عمومی این نقشه را تصویب کند کافی نیست و بنابراین با استاندار فارس به توافق رسیدیم که در شورای فرهنگ عمومی به گفت و گو گذاشته شود و پس از نهایی شدن، شورای برنامه‌ریزی استان هم رأی دهد تا رسمیت آن از سوی تمام مراکز تصمیم گیر تضمین شود.
آیت‌الله دژکام گفت: در فرایند طراحی هویت بصری کلان‌شهر شیراز هم اگر به دنبال موفقیت آن هستیم، باید این مسیر و فرایند طی شود. استاندار فارس هم گفت: ضرورت دارد که در طراحی هویت بصری کلان‌شهر شیراز تمام موضوعات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، طبیعی و زیست محیطی لحاظ شود.
عنایت‌الله رحیمی افزود: در این بعد تعریف ما از هویت بصری این است که ناظر طرح چه چیز را هم به شکل فیزیکی و هم ذهنی از شهر ما درک می‌کند و ارتباطی را بین این موضوعات و خواسته‌های خودمان مطرح کنیم.
وی ادامه داد: امروز بیشتر کشورها در دنیا به سمت نشان و نمادهای جهانی حرکت می‌کنند و باید دید که نشان و نماد جهانی شهر شیراز چه چیزی می‌تواند باشد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور هم گفت: شورای فرهنگ عمومی یک پارلمان و مجلس فرهنگی است که می‌تواند منشأ آثار بسیار ارزشمندی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و سایر حوزه‌ها باشد.
سیدمحمدرضا موالی‌زاده، جایگاه استان فارس در برگزاری جلسات این شورا را خوب ارزیابی کرد و گفت: جلسات شورای فرهنگ عمومی این استان چه در سطح مرکز استان و چه دیگر شهرستان‌ها هم از نظر شکلی و هم محتوایی در سطح کشور جایگاه خوبی دارد. وی ادامه داد: ما در ابتدای آغاز دوره جدید شورای فرهنگ عمومی کشور یک آسیب شناسی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف شورا انجام دادیم که در نهایت ۱۵ سرفصل را به عنوان نقشه راه مشخص کردیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی