[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

آخرین وضعیت تورم و واردات روغن خوراکی ، روزنامه شیراز نوین

بررسی تازه‌ترین گزارش‌های رسمی مرکز آمار و گمرک ایران، از جریان قیمت و واردات این کالا در سال گذشته نشان می‌دهد در اسفندماه متوسط قیمت روغن مایع ۹۰۰ گرمی، ۱۵هزار و ۶۰۰ تومان ثبت شده بود و تا ۲۶هزار و ۲۰۰ تومان هم قیمت خورده، در حالی که قیمت آن در اسفندماه ۱۳۹۸ حدود ۸۶۰۰ تومان گزارش شده بود.
بر این اساس قیمت این کالا نسبت به بهمن سال گذشته ۷.۹ درصد و در مقایسه با اسفند ۱۳۹۸ بیش از ۸۰ درصد افزایش قیمت دارد.
درمورد روغن جامد نیز هر کیلو از آن در اسفند ۱۳۹۸ حدود ۹۱۰۰ تومان قیمت خورده که در بهمن ماه سال قبل به ۲۱هزار و ۷۰۰ تومان و در اسفند به متوسط ۲۲هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است که البته تا بیش از ۳۳هزار تومان هم برای آن ثبت شده است. بر این اساس قیمت هر کیلو روغن جامد در اسفند سال قبل ۴.۲ درصد در مقایسه با بهمن و ۱۴۶.۶ درصد نسبت به اسفند ۱۳۹۸ گران شده است.
در رابطه با واردات روغن و مواد اولیه آن باید یادآور شد که این کالا از جمله پنج قلم دریافت‌کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی است که برای سال جاری هم پرداخت نرخ ارز ترجیحی به آن ادامه خواهد داشت.
طبق آمار گمرک ایران، در سال گذشته حدود ۲۳میلیون تن کالای اساسی در پنج قلم واردات انجام شده که بیش از سه‌میلیون تن آن مربوط به روغن و مواد اولیه آن است؛ به‌طوری که دومیلیون و ۳۴۰هزار و ۱۵۸ تن دانه روغنی به ارزش یک‌میلیارد و ۲۴۹میلیون و ۷۳۹هزار دلار و همچنین برای روغن خوراکی، نیمه‌جامد، مایع و خام یک‌میلیون و ۱۸۴هزار و ۷۸۹ تن به ارزش یک‌میلیارد و ۶۷میلیون دلار از گمرک ترخیص شده است.
این در حالی است که در آخرین موجودی اعلامی از کالاهای اساسی، مشخص شد که تا اواسط فروردین بیش از ۳۴۰هزار تن روغن خام و بالغ‌بر ۳۵۵هزار تن دانه‌های روغنی در گمرک و بنادر دپو شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی