[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۰
  • دوره جدید

تأثیر تحریم، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

چرا تحریم‌های اقتصادی‌سیاسی را ظالمانه می‌خوانیم؟ پاسخ روشن است؛ تحریم‌های اقتصادی سیاسی بر تمامی بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تأثیرگذار بوده و این تأثیرگذاری حالا دردسرساز شده است. اینکه تحریم رفته‌رفته به سراغ اقتصاد کوچه و بازار و سفره‌های ملت رفت و حالا همه حتی زباله‌گرد‌ها هم در حال احساس فشار‌های تحریم هستند؛ چراکه هرچه سفره‌ها کوچک‌تر و کوچک‌تر شود، ته‌مانده‌ها نیز نایاب‌تر خواهد شد. تبال قدرت سیاسی در حال اتفاق است و انتخاباتی در جریان است. مشارکت در انتخابات پیش‌فرض‌هایی دارد که اولویت آن رفاه و معیشت مردم است...

گروه‌های سیاسی این معیشت و رفاه را به گروگان گرفته‌اند. در هر دو جناح سیاسی لجاجت و تنفر به حدی است که مدعیان بهبود شرایط در هشت سال گذشته هیچ قدمی برای رهایی گروگان‌ها برنداشتند و ملت همچنان در عذاب‌اند؛ مردم و عذابی که باید در 1400 دوباره شامل وعده شوند و برای ترمیم آن باید انتظار کشید. 
نقطه سر خط؛ تحریم‌ها به‌شدت تأثیرگذار بودند. گرانی کالا‌های مصرفی وارداتی، طولانی‌شدن صف تقاضا که مرغ آن را به شهرت رساند، کمبودها و نبود‌ها ثابت کرد تأثیراتی بر ابعاد مختلف زندگی ملت وارد شده و غیرقابل‌کتمان است. آغاز دوباره مذاکرات با سیاست‌های جدید برای برداشتن گام‌های تأثیرگذار رو به جلو در همین راستاست. موانع انسانی رفع تحریم‌ها با اتخاذ سیاست‌های جدید اما فرسایشی در حال برداشته‌شدن است؛ هرچند این موانع انسانی بیشتر در جهت منافع خود می‌جنگند تا سیاست‌ها و اصول گذشته و انقلابی. در هر صورت شاید آنقدر موضوع تحریم‌ها کش‌دار شده باشد که به یک بیماری مزمن در اقتصاد تبدیل شده باشد و اگر این اتفاق افتاده باشد که افتاده، دیگر نمی‌توانیم به این راحتی در انتظار سامان‌دهی آن باشیم؛ اما توکلمان به خداوند قادر است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی