[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۶۹
  • دوره جدید

گزارش وال‌استریت‌ژورنال درباره تلاش برای بازشدن گره تحریم‌ها در وین، روزنامه شیراز نوین

روزنامه «وال استریت ژورنال» نوشت که دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی می‌کوشند مسیری را برای رفع تحریم‌ها در مقابل اتخاذ گام‌های متناسب از سوی ایران ترسیم کنند.
به گزارش ایرنا، رایزنی‌های تیم مذاکره‌کننده ایرانی و اعضای ۱+۴ همچنان در وین در جریان است و دیروز (جمعه) گفت‌وگوهای فنی به صورت دو و چندجانبه در سطوح مختلف میان طرف‌ها ادامه یافت.
گفتنی است که متعاقب نشست روز جمعه کمیسیون مشترک برجام، مقرر شد که گفت‌وگوهای فنی در نشست‌های کارشناسی در دو حوزه رفع تحریم و مسائل هسته‌ای، ادامه یابد.
نتایج نشست‌های این دو گروه کارشناسی به کمیسیون مشترک اعلام می‌شود. در دو روز گذشته، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت مذاکره‌‌کننده کشورمان با رؤسای هیأت‌های چینی و روسی و همچنین «انریکه مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرده است.
روزنامه وال‌استریت‌ژورنال آمریکا در شماره جدید خود نوشت که مذاکره‌کنندگان آمریکایی و ایرانی راه‌های بازکردن گره تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در مقابل پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای ایران (برجام) را بررسی می‌کنند.
این گزارش نقل می‌کند که دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی در تلاش‌اند مسیری را برای رفع تحریم‌ها در مقابل اتخاذ گام‌های متناسب از سوی ایران ترسیم کنند.
آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و تحریم‌هایی جدیدی علیه ایران اعمال کرد.
به نوشته این روزنامه، در پاسخ به این اقدام آمریکا، ایران نیز از محدودیت‌های اعمال‌شده بر سر راه غنی‌سازی اورانیوم عقب‌نشینی کرد؛ محدودیت‌هایی که بخشی از برجام محسوب می‌شد. ایرانی‌ها تمایل دارند همه تحریم‌های اعمال‌شده پیش از بازگشت ایران به تعهدهای خود در برجام برداشته شود.
وال‌استریت‌ژورنال ادامه داد که دولت بایدن نیز برای رفع تحریم‌هایی که نقض توافق هسته‌ای محسوب می‌شود، اعلام آمادگی کرد اما مشخص نکرد کدام تحریم‌ها همچنان پابرجا می‌ماند.
این نشریه آمریکایی به نقل از دیپلمات‌های غربی ادعا کرد که با آغاز مذاکرات در این هفته، به نظر می‌رسد ایران موضع نرم‌تری اتخاذ می‌کند.
مقامات ایرانی و غربی همچنین گفتند مذاکرات در صورتی که به‌خوبی پیش برود، برای یک روز دیگر و تا شنبه ادامه خواهد داشت.
در همین باره نشریه «فارن پالسی» هم بامداد جمعه نوشت: دولت بایدن تلاش همه‌جانبه‌ای را برای نجات توافق هسته‌ای ایران آغاز کرده است؛ به‌طوری که رابرت مالی مذاکره‌کننده اصلی در حال ایجاد مصالحه میان ایران و تندروهای داخلی ایالات متحده است.
مایکل هریش نویسنده این مجله آمریکایی می‌نویسد که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا به‌دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران است و با آغاز مذاکرات در وین پس از یک هفته تعطیلی، رابرت مالی مذاکره‌کننده اصلی وی، در حال تهیه نقشه راه برای رسیدن به این هدف است.
فارن پالسی در ادامه به نقل از منابع نزدیک به مذاکره‌کنندگان آمریکایی و اروپایی نوشت: انتظار می‌رود مالی به تهران معامله‌ای به سبک گلدیلاکس (مدل مقدار درست) پیشنهاد دهد؛ به شکلی که فقط به‌اندازه کافی تحریم‌ها علیه ایران کاهش می‌یابد تا تهران بتواند به توافق برجام بازگردد؛ اما نه آنقدر انعطاف‌پذیری که بایدن را در برابر حملات تندروها در داخل آمریکا 
آسیب‌پذیر کند. 
گمانه‌زنی‌های رسانه‌های غربی در حالی جریان دارد که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه گذشته در نشست محفل انس با قرآن در سخنانی با اشاره به مسائل مربوط به برجام، تحریم‌ها و مذاکرات گفتند: سیاست کشور را در خصوص برجام و تحریم‌ها در سخنان عمومی اعلام و در جلسات با مسئولان یا به‌صورت مکتوب نیز به آنها بیان کرده‌ایم. بنابراین، سیاست کشور معلوم است که باید چه کاری انجام بدهند.
ایشان افزودند: تشخیص مسئولان این است که بروند مذاکره کنند تا همین سیاست را اِعمال کنند که در این زمینه بحثی نداریم اما باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نشود؛ چراکه برای کشور 
ضرر دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی