[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۳
  • دوره جدید

سخنگوی وزارت خارجه: دستورالعملی برای مذاکره با آمریکا خارج از برجام نداریم، روزنامه شیراز نوین

ساعت24: سخنگوی وزارت خارجه گفت: هیج دستورالعملی برای گفت‌وگو درباره مسائل خارج از برجام با آمریکایی‌ها نداریم.
بهرام قاسمی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره درخواست آمریکا برای آزادی دو تبعه ‌آمریکایی-ایرانی که به جرم جاسوسی در زندان‌های ایران هستند، اظهار کرد: ظاهراً طرف آمریکایی صحبت‌هایی را در حاشیه کمیسیون برجام درباره یک یا دو نفر که در زندان‌های ایران به دلایل مشخص زندانی هستند، مطرح کرده‌ است.
وی از توضیح بیشتر خودداری کرد و افزود: آنچه در کمیسیون برجام میان طرف‌ها رد و بدل می‌شود، صرفاً مسائل برجامی است و ما کماکان در رابطه با گفت‌وگو با آمریکا درباره مسائل خارج از برجام دستورالعملی 
نداریم.
وی همچنین در ادامه با اشاره به نتایج هفتمین کمیسیون مشترک برجام میان ایران و 1+5، اظهار کرد: بیانیه پایانی این نشست یک بحث جدی و اساسی است که باید به آن توجه کرد و آن این است که 1+5 که شامل آمریکا هم می‌شود، بر پایبندی ایران به برجام تأکید کرده و نیز تعهدات خود را به برجام یادآور شده اند. همچنین 1+5 از اجرای تعهدات از سوی ایران نسبت به آژانس و برجام قدردانی کردند.
قاسمی ادامه داد: 1+5 همچنین از تفاهم ایران و چین در رابطه با بازطراحی رآکتور اراک حمایت کردند؛ این رویکرد 1+5 گامی به جلو و یکی از دستاوردهای برجام است که 1+5 نیز این نوع همکاری‌ها را تشویق می‌کند. سخنگوی وزارت خارجه در خصوص برخی اخبار مبنی بر مذاکره ایران و آمریکا در حاشیه کمیسیون مشترک برجام گفت: من چنین خبری را ندارم اما در حاشیه نشست 5 آوریل هیئت ایرانی با تک تک کشورهای عضو گروه 1+5 درباره برجام و مسائل دو جانبه گفت‌وگو کرده است. وی تأکید کرد: ما به آنچه در گذشته در رابطه با آمریکا عمل کرده‌ایم، پایبند هستیم و آن این است که با آمریکا در حوزه‌های خارج از برجام مذاکره‌ای نداشته‌ایم. البته در دولت قبلی آمریکا به دلایل انسانی گفت‌وگوهایی را درباره برخی زندانیان ایرانی و آمریکایی داشتیم که نتایج مثبتی هم دربر داشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم روزی پرونده حمله به سفارت عربستان به انتها برسد و مشخص شود عاملیت این حادثه با چه کسانی بوده و این افراد مجازات شوند تا دیگر به صورت خودسرانه افرادی دست به هر کاری در حوزه اماکن دیپلماتیک نزنند.
بهرام قاسمی در خصوص آخرین وضعیت پرونده حمله به سفارت عربستان، گفت: همانطور که مسئولان در مورد این تهاجم گفتند، این امری مذموم و ناپسند بود و توسط مقامات عالی رتبه و وزارت خارجه محکوم شد و وزارت خارجه خواستار پیگیری جدی این موضوع بود. به هر حال بخشی از مشکلات در روابط ما با عربستان ناشی از این اقدام نسنجیده و خودسرانه بود که باید پیگیری می‌شد و نتیجه معلوم می‌شد.
قاسمی تأکید کرد: وزارت خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی و حفظ روابط با کشورها به ویژه کشورهای مسلمان و همسایه پیگیر مسئله است. او ادامه داد: درباره آمار توریست‌ها که سازمان گردشگری داده باید بگویم این آمار معتبر است من در جایگاهی نیستیم که بگویم این آمار غلط است چون سازمان گردشگری این آمار را داده رقم درستی است. ضرر و زیان این اقدام ناپسند در حوزه سیاسی و اقتصادی و منطقه‌ای بسیار زیاد بود که باید در جایی این مسئله روشن شود و خاطیان مجازات شوند و اجازه ندهند این موضوع ضررهایی به ملت ایران برساند و همه باید مسئولیت خود را بفهمند و بدانند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی