[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

تجهیزات واحد سیار به شدت مستهلک هستند!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
وضعیت پخش مسابقات فوتبال در شیراز اصلاً جالب نیست. کیفیت پایین تصاویر، قطع شدن پخش بازی‌ها هنگام اخبار و حالا پخش نشدن مسابقه اخیر تیم‌های شیرازی، از جمله مسائلی است که در سال 1400 کمی عجیب به نظر می رسد. انگار هیچ ذوق و اشتیاقی در کار نیست و اگر مسابقه‌ای هم روی آنتن می رود، صرفاً از سر اجبار یا انجام وظیفه است. سال‌هاست که نه تنها شاهد هیچ گونه پیشرفتی در پخش دیدارهای فوتبال از شبکه استانی فارس نیستیم، بلکه وضعیت بدتر از گذشته نیز شده است.
تهیه کننده برنامه‌های ورزشی این شبکه، در خصوص پخش نشدن دیدار اخیر تیم قشقایی برابر هوادار تهران به شیراز نوین گفت: متأسفانه دوربین‌های واحد سیار در دست تعمیر هستند. هفته گذشته هم بازی تیم فجرشهیدسپاسی را فقط با یک دوربین پوشش دادیم!
فرشاد زارعی در پاسخ به این سؤال که آیا این مشکلات تا روز بازی فجرسپاسی و مس کرمان(پس فردا) برطرف خواهد شد یا خیر، جواب روشنی نداد و فقط گفت: متأسفانه تجهیزات واحد سیار خیلی مستهلک هستند.
شبکه استانی فارس، سال‌هاست که بیننده‌های فراوان خود را از دست داده و برنامه خاصی در این شبکه وجود ندارد که مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کند. در چنین وضعیتی، پوشش مناسب مسابقات ورزشی و به خصوص فوتبال، می‌تواند بخشی از بینندگان از دست رفته را به سمت این شبکه بازگرداند. اما وضعیت پوشش مسابقات به قدری ضعیف است که نمی‌توان توقع زیادی از بینندگان داشت.
کیفیت تصاویری که روی آنتن شبکه فارس می‌رود بسیار پایین است. وضعیت فیلمبرداری هم چندان جالب نیست و هیچ خلاقیتی در نحوه کارگردانی تلویزیونی مسابقات شاهد نیستیم. نحوه قرار گرفتن دوربین‌ها به ابتدایی‌ترین شکل ممکن انجام می‌شود و خبری از دوربین پشت دروازه‌ها هم نیست.
به این‌ها، تصمیمات عجیبی همچون «قطع کردن پخش مسابقات در حساس‌ترین دقایق به بهانه پخش اخبار» را هم اضافه کنید. تصور کنید طرفداران تیم قشقایی را که در بازی مقابل چوکای تالش و در زمان منع حضور تماشاگران در ورزشگاه، تا دقیقه 90 شاهد شکست تیمشان بوده‌اند و با استرس فراوان بازی را دنبال می‌کنند تا شاید شاهد گل تساوی تیمشان باشند. اما به یکباره در دقیقه 90 پخش بازی متوقف شده و اخبار استان روی آنتن می‌رود. جالب اینجاست که در همان مسابقه، تیم قشقایی در دقیقه 95 به گل می‌رسد، اما هیچ یک از هواداران این تیم نمی‌توانند گل امین هاشمی فر را تماشا کنند.
رفتارهایی اینچنینی که می‌توان آن‌ها را بی‌احترامی به بینندگان و علاقه‌مندان به فوتبال برشمرد، در سال‌های اخیر به وفور دیده شده و مشخص نیست چه زمانی قرار است به پایان برسد.
اما پنجشنبه هفته گذشته، مدیرکل صدا و سیمای استان فارس با مدیرکل ورزش و جوانان فارس، مدیران فوتبال استان و مدیران تیم‌های فجر شهید سپاسی و شهدای قشقایی، به منظور بحث و تبادل نظر در خصوص پخش زنده نمایندگان فارس در لیگ دسته یک در سال 1400 نشستی برگزار کرد. سید تقی سهرابی با بیان اینکه نسخه‌ای بهتر و شفابخش‌تر از ورزش برای ایجاد نشاط در جامعه نداریم، گفت: دغدغه رسانه ملی، پوشش تمامی رویدادها و رشته‌های ورزشی است.
وی افزود: این نشست با توجه به درخواست و مطالبه فوتبال دوستان به منظور تعامل برای پخش زنده 2 نماینده فارس در لیگ یک برگزار شد، اما در سال‌های اخیر ورزشکاران و تیم‌های فارسی در میادین مختلف خوش درخشیدند و رسانه ملی تمامی رشته‌ها را حمایت خواهد کرد.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس ادامه داد: باید قدر ظرفیت‌های موجود در ورزش فارس را بدانیم و با هم‌افزایی، از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده کنیم.
سهرابی ادامه داد: درخواست مشترک صدا و سیما و اداره کل ورزش و جوانان فارس نیز از مسئولین استان، توجه ویژه به ورزش و کمک به دو دستگاه برای پاسخ به مطالبه مردم است.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس اظهار داشت: همان‌گونه که در چند سال اخیر، مرکز فارس رقابت‌های فوتبال نمایندگان فارس در لیگ دسته یک را با وجود تمام مشکلات به صورت زنده پخش کرده است، در سال 1400 نیز به عنوان یار دوازدهم در کنار این دو تیم خواهد بود و پخش زنده دیدار تیم‌های فجر شهید سپاسی و شهدای قشقایی در دستور کار قرار خواهد گرفت.
مدیرکل ورزش و جوانان فارس نیز در این جلسه گفت : با توجه به مشکلات صداوسیما در واحد سیار، در این نشست صمیمی مقرر شد واحد سیار بخش خصوصی برای بازی‌های فجر وقشقایی اجاره شود و هزینه آن از طریق اعتبارات اداره کل ورزش و جوانان فارس پرداخت گردد تا هم استانی‌های عزیز از پخش مستقیم و با کیفیت این مسابقات بهره‌مند شوند.
حاجی‌زاده افزود: همچنین در این جلسه مقرر شد از ظرفیت نمایندگان استان و مسئولین به‌ویژه استاندار محترم در جهت رفع موانع پخش مستقیم و مشکلات واحد سیار صدا و سیما استفاده شود.
وی بیان کرد: ساخت اتاق رسانه‌ای در مجموعه ورزشی پارس که توسط صدا و سیما برآورد هزینه وکارشناسی گردد تا این اداره کل نسبت به راه‌اندازی اتاق رسانه‌ای ثابتی در این مجموعه اقدام نماید.
متولی ورزش فارس ادامه داد: با توجه به تعمیرات زمین چمن مجموعه ورزشی پارس و موافقت سازمان لیگ کشور برای برگزاری بازی فجر در مجموعه ورزشی شهید آیت‌الله دستغیب، اداره کل ورزش جوانان علی رغم تنگناهای مالی برای رفع مشکلات ورزشگاه دستغیب به ویژه نور آن اقدام کرده و پیمانکار روشنایی مجموعه ورزشی شهید آیت‌الله دستغیب مشخص و شروع به کار کرده و امیدواریم تا قبل از بازی روز دوشنبه فجر روشنایی این مجموعه به وضعیت مطلوب برسد و بتوانیم بازی این هفته و هفته‌های آتی را در ورزشگاه دستغیب برگزار کنیم تا بتوانیم فرصت بیشتری برای رساندن چمن ورزشگاه پارس به وضعیت مطلوب داشته باشیم.
وی اضافه کرد: مجدداً از تعامل و همکاری مجموعه صدا و سیما به‌خصوص مدیر کل محترم جناب آقای سهرابی تشکر و قدردانی می‌کنم.
مدیرعامل باشگاه قشقایی نیز در این نشست گفت: صدا و سیمای مرکز فارس، به خوبی  به این مورد که فوتبالیست‌ها و سایر ورزشکاران مانند سرباز برای نشاط اجتماعی تلاش می‌کنند، اشراف دارد و این که مدیرکل مرکز فارس برای پوشش رقابت‌های مختلف ورزشی دغدغه  دارد جای تشکر دارد.
نجف‌پور ادامه داد: بنده این نوید را به هواداران می‌دهم که با نظر مساعد مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، امسال رقابت‌های خانگی شهدای قشقایی با کیفیت بهتری پخش شود. حال باید منتظر ماند و دید که این صحبت‌ها تا چه حد رنگ واقعیت به خود می‌گیرد. آیا کیفیت پخش مسابقات بهتر خواهد شد؟ آیا دیگر شاهد قطع پخش مسابقات به بهانه پخش اخبار نخواهیم بود؟ آیا دوربین‌ها و تجهیزات مستهلک برای همیشه کنار گذاشته خواهد شد و از تجهیزات به روز برای پخش مسابقات ورزشی استفاده خواهد شد؟  تجربه ثابت کرده که نباید به تغییر و تحول اساسی، چندان امیدوار بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی