[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

بهترین راه درمان آلرژی چیست؟، روزنامه شیراز نوین

فوق تخصص آسم و آلرژی و سیستم ایمنی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: بهترین راه درمان آلرژی، شناسایی و حذف مواد حساسیت‌زا است.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر احمد وثوقی مطلق با اشاره به فصل بهار و شیوع آلرژی گفت: آلرژی یک پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی (آلرژن یا ماده حساسیت‌زا) است که به طور معمول برای بدن مضر نیست.
وی گرد و خاک، گرده گل و درخت، حیوان خانگی و یا مواد غذایی را از جمله مواد حساسیت‌زا خواند و گفت: کار سیستم ایمنی بدن، دفاع از بدن در برابر عوامل بیماری‌زای خارجی مثل میکروب‌ها و ویروس‌ها است و گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن برخی مواد که در شرایط عادی برای ما مضر نیستند را به عنوان عامل خارجی تشخیص داده و در برابر آن واکنش‌هایی به شکل التهاب، عطسه، سرفه، کهیر، واکنش پوستی و ... نشان می‌دهد.
دکتر وثوقی مطلق اظهار داشت: هنوز علت دقیق اینکه چرا سیستم ایمنی نسبت به ماده که بی‌ضرر است (ماده حساسیت‌زا) واکنش نشان می‌دهد، مشخص نشده است و مطالعات نشان می‌دهد که ژنتیک نقش مهمی‌در بروز انواع آلرژی دارد و افراد ممکن است انواع حساسیت را از والدین خود به ارث ببرند.
وی آلرژی تنفسی، غذایی و فصلی را از انواع آلرژی‌ها خواند و گفت: آلرژی تنفسی به شکل سرفه، تنگی نفس، آسم و ... آلرژی غذایی به شکل علائم پوستی مانند اگزما و کهیر و آلرژی بینی به شکل عطسه، گرفتگی و آبریزش بینی بروز می‌کند، همچنین آلرژی گوارشی علائمی ‌مانند تهوع و استفراغ، اسهال و وجود خون در مدفوع تا علائم شدید مانند آنافیلاکسی و شوک و ... را دارد.
دکتر وثوقی مطلق بهترین راه درمان آلرژی را شناسایی و حذف مواد حساسیت‌زا خواند و افزود: درمان‌های آلرژی شامل اجتناب از آلرژن، استفاده از دارو‌های آنتی هیستامین، ایمونوتراپی و در موارد شدید آنافیلاکسی اپی نفرین است.
وی تأکیدکرد: اگر علائمی ‌دارید و فکر می‌کنید در اثر آلرژی است، به پزشک مراجعه کنید و برای یک واکنش آلرژیک شدید با اورژانس تماس بگیرید و یا به دنبال کمک‌های اضطراری پزشکی باشید.
دکتر وثوقی مطلق با بیان اینکه کرونا جزء بیماری‌های عفونی است، گفت: تشابه زیادی بین علائم کرونا و علائم بیماری‌های آلرژی وجود دارد که خس‌خس سینه، سرفه و تنگی نفس از جمله این علائم است.
وی خاطرنشان کرد: در کرونا علائم معمولاً حاد بوده و فرد دارای تب، بدن درد و ... است که در آلرژی این علائم وجود ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی