[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

به حضور در جام جهانی امیدوارم، روزنامه شیراز نوین

داور بانوی شیرازی فوتسال ایران در گفت‌وگویی جذاب به بیان نکات جالب توجهی پرداخت. با توجه به اینکه فدراسیون جهانی فوتبال فهرست اولیه کاندیدا‌های قضاوت در جام جهانی ۲۰۲۱ فوتسال را اعلام کرده که در این فهرست نام زری فتحی داور ارزنده شیرازی نیز به چشم می‌خورد ، قرار است زری فتحی به همراه گلاره ناظمی، ابراهیم مهرابی افشار و محمودرضا نصیرلو در آزمون‌های مختلف شرکت کنند تا اسامی نهایی داوران قضاوت کننده در جام جهانی ۲۰۲۱ فوتسال که میزبانی آن را کشور لیتوانی بر عهده دارد، خردادماه اعلام شود که در همین رابطه مصاحبه‌ای را با ایشان در نظر گرفتیم که در ادامه با هم می‌خوانیم.
زری فتحی در مورد وضعیت داوران‌ ایرانی که جزء لیست کاندیداهای قضاوت جام جهانی هستند بیان کرد: با توجه به اینکه از کشورمان ۴ نفر کاندیدای جام جهانی هستند و بیشترین کاندیدا را هم ایران در کل دنیا دارد که نشان از کیفیت و خوب بودن سطح داوران ایرانی است. در حال حاضر در حال گذراندن کلاس‌های آنلاین فیفا هستیم که بعد از آن قرار است تست بگیرند و بعد اسامی نهایی را اعلام کنند.
او در مورد شانس خود برای قضاوت در جام جهانی گفت: در یک سمینار به داوران اعلام‌ کردند که تنها خانم‌هایی کاندیدای قضاوت در جام جهانی می‌شوند که تست‌های مربوط به مردان را انجام دهند، به همین خاطر حدود یک سال است که دائماً در حال تمرین هستم و هیچ گونه استراحتی نداشتم و همه این‌ها دست خداست که بتوانم جزو داوران حاضر در جام جهانی باشم .
فتحی در مورد هدف خود در داوری گفت: در ابتدای کار و روزی که وارد داوری شدم اهدافم خیلی کوچک و شاید بیشتر شبیه آرزو بود اما بعد از گذشت ۲ سال وقتی به آن‌ها رسیدم اهدافم بزرگ‌تر شد و به دنبال این هستم که روزی ابلاغ جام جهانی را بگیرم و بهترین مسابقه را سوت بزنم. چون واقعاً برای آن جنگیدم و تلاش کردم که بتوانم به این جایگاه برسم و الآن همه تمرکزم روی همین مسئله است که بتوانم تست‌های خوبی را پشت سر بگذارم و در لیست نهایی قرار بگیرم.
این داور بین‌المللی به خاطره انگیزترین قضاوت خود اشاره کرد و گفت:  قضاوت در بازی آلماتی و بلاروس در مسابقات دانشجویان جهان بود چون برای اولین بار بود که داوران زن ایرانی قضاوت دیدار مردان را انجام داد.
او در مورد تفاوت سطح قضاوت بین داوران ایران با سایر کشورها گفت: به نظر من داوران ایرانی بالاترین سطح قضاوت و داوری را در دنیا دارد مخصوصاً داوران خانم. در کشورهای دیگر وقتی می‌فهمند ما لیگ‌برتر، دسته اول و … داریم از پویایی لیگ ما تعجب می‌کنند و اینکه الآن من به نوعی کاندیدای جام جهانی می‌شوم قطعاً تلاش و ثمره پیشکسوتان و داوران کشورمان هستم که در کنار آن‌ها خیلی چیزها را یاد گرفتم و وقتی به عنوان یک نماینده از طرف کشورم دعوت می‌شوم و موفقیت به‌دست می‌آورم مدیون داوران کشورم هستم که همراه من بودند و کمک کردند تا بتوانم موفقیتی به‌دست بیاورم.
او در ادامه در خصوص تفاوت قضاوت بانوان و آقایان گفت: سرعت بازی آقایان خیلی زیاد است و با توجه به اینکه مسابقات آقایان را هم سوت زدم می‌توانم بگویم که لذت بخش‌ترین بازی بود که واقعاً تا الآن سوت زدم ولیکن با توجه به سرعت بازی،یک آمادگی جسمانی خیلی خوبی را می‌طلبد.
در ادامه نظر زری فتحی در خصوص لیگ برتر فوتسال بانوان را پرسیدیم که گفت: به نظر من هر سال که می‌گذرد لیگ بانوان پیشرفت چشمگیری می‌کند. همان‌طور که می‌بینیم و مصاحبه‌ها را دنبال می‌کنیم خیلی از مربیان می‌گویند که ما لیگ پویایی نداریم و بهتر است که لیگ با ۸ تیم برگزار شود و بقیه نباشند که باعث شود لیگ حساسیت بیشتری داشته باشد ولی بنده با این موضوع کاملاً مخالف هستم (البته از لحاظ نحوه داوری ) . به عنوان مثال تیم هیئت فوتبال رودان تیمی است که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد که بتواند پدیده لیگ باشد و من فکر می‌کنم که لیگ ایران روزبه‌روز و سال‌به‌سال که ما داریم قضاوت می‌کنیم سرعت و سختی لیگ از همه لحاظ در حال پیشرفت است. او در مورد بهترین خاطره در دوران داوری گفت: بهترین خاطره دورانی است که بنده در مدرسه بودم و از فدراسیون زنگ زدند و گفتند که به جام ملت‌های اروپا دعوت شدم.
داور بین‌المللی کشورمان در خصوص سؤال پایانی گفت‌وگو در مورد احتمال قضاوت در لیگ آقایان گفت: (با خنده) صفر درصد، هیچ احتمالی وجود ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی