[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

مضرات نوشیدن آب یخ در وعده افطاری، روزنامه شیراز نوین

بسیاری از افراد عادت دارند که برای رفع تشنگی در وعده افطاری بلافاصله یکی ‌دو لیوان آب یا نوشیدنی کاملاً یخ بنوشند. بهتر است بدانید که نوشیدن آب یخ در وعده افطار می‌تواند با وارد کردن شوک حرارتی به سیستم گوارش باعث‌ ایجاد مشکلاتی مانند گرفتگی‌های عضلانی در ناحیه شکم، ‌ایجاد حس دل‌درد یا حتی ‌ایجاد ریفلاکس شود.
به گزارش بهداشت نیوز، از طرف دیگر، بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که اگر فردی به میگرن یا سردرد مزمن مبتلا باشد و وعده افطارش را با نوشیدن یک لیوان آب یخ آغاز کند، حتماً با تشدید سردرد مواجه خواهد شد. نکته دیگر ‌این‌که نوشیدن آب یخ در وعده افطار می‌تواند باعث ‌ایجاد اختلال در هضم و جذب مواد غذایی شود و درنتیجه مشکلات ثانویه‌ای مانند دل‌درد، نفخ و ریفلاکس را به‌ همراه بیاورد. بد نیست بدانید زمانی که دستگاه گوارشی برای مدت‌زمان طولانی مانند ساعات روزه‌داری خالی می‌ماند باید برای عملکرد بهتر خودش حتماً یک خوراکی نسبتاً گرم و رقیق را دریافت کند. با ‌این‌حساب، اگر شما به‌عنوان اولین خوراکی وعده افطاری از مقداری آب یا نوشیدنی یخ استفاده کنید حتماً باعث ‌ایجاد مشکلات گوارشی فراوانی خواهید شد. 
بهترین نوشیدنی برای وعده افطار کدامند؟
همان‌طور که گفته شد، آب یا نوشیدنی‌های کاملاً یخ به ‌هیچ‌وجه نمی‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شروع افطار باشند. ‌این درحالی است که شیر ولرم، آب نسبتاً گرم، چای کم‌رنگ گرم یا حتی یک نوع سوپ گرم کاملاً رقیق همگی می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌های خوراکی برای شروع افطار باشند. به عبارت ساده‌تر، زمانی که شما یک نوشیدنی یا خوراکی رقیق گرم را برای شروع افطار در نظر می‌گیرید، سیستم گوارشی به‌آرا‌می برای دریافت مواد غذایی آماده می‌شود و می‌تواند بهترین عملکردش را داشته باشد.
عوارض زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی‌ها
نکته دیگر ‌این‌که بهتر است شروع افطار با تنها حدود یک لیوان نوشیدنی گرم یا یک پیاله سوپ رقیق گرم باشد و در ادامه خوراکی‌های افطار را با محصولاتی مانند خرما، نان و پنیر و سبزی، نان و پنیر به همراه یک نوع صیفی مانند گوجه یا خیار یا یک نوع غذای بسیار سبک مانند اُملت و یا کوکوهای ساده ادامه دهید. اگر جزء آن گروه از افرادی هستید که برای شروع افطار چندین لیوان آب یا چای یا شیر گرم یا سرد مصرف می‌کنند، بهتر است بدانید که با ‌این کار علاوه بر پُر کردن حجم معده، باعث رقیق شدن اسیدهای گوارشی هم می‌شوید و در نهایت با مشکلات گوارشی متعددی بعد از افطار مواجه خواهید شد.
از طرف دیگر، زمانی که شما در وعده افطار بیش از اندازه نوشیدنی مصرف می‌کنید، دیگر تمایلی به مصرف خوراکی‌های دیگر نشان نمی‌دهید و همین مسئله می‌تواند کاهش دریافت ریزمغذی‌ها و به ‌خطر افتادن سلامت شما را به ‌دنبال داشته باشد. به همین دلیل هم باید سعی کنید که با رعایت حد تعادل در مصرف خوراکی‌های مختلف، ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌های کافی را به بدن‌تان برسانید تا سلامت سیستم ‌ایمنی و سلامت عمو‌می بدن‌تان در ‌این ‌ایام به خطر نیفتد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی