[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

یک میلیون بشکه نفت ‌ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی، روزنامه شیراز نوین

مذاکرات میان آمریکا و سایر قدرت‌های جهانی با‌ ایران برای توافق هسته‌ای جدید هنوز به نتیجه نرسیده اما آمار نشان می‌دهد که تولید نفت ‌ایران تقریباً به بالاترین میزان دو سال اخیر رشد کرده و معامله‌گران نمی‌توانند میزان نفتی که ‌ایران می‌تواند به عرضه جهانی اضافه کند را نادیده بگیرند.
به گزارش ‌ایسنا، مانیش راج، مدیر مالی شرکت ولاندرا انرژی در ‌این‌باره اظهار کرد: ظرفیت صادرات ‌ایران به دو میلیون بشکه در روز نزدیک می‌شود و به نظر می‌رسد با فروش نفت به خریداران چینی، در حال دور زدن تحریم‌هاست. وی بر ‌این باور است که به‌محض رفع شدن تحریم‌هایی که در دوران ترامپ وضع شدند، یک میلیون بشکه در روز نفت ‌ایران آماده ورود به بازار است.
آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه‌اش که هفته گذشته منتشر شد، اعلام کرد با وجود تحریم‌های آمریکا، ‌ایران شیرهای نفتش را از اواخر سال میلادی گذشته باز کرده و عرضه ‌این کشور در مارس به ۲.۳ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در حدود دو سال اخیر است.
این آژانس خاطرنشان کرد؛ پس از ‌این که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شد و تحریم‌ها را احیا کرد، صادرات نفت ‌ایران از ۲.۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد. با‌ این حال چین هرگز به‌طور کامل خرید نفت‌ ایران را متوقف نکرد و فروش نفت ‌ایران به چین در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ حدود ۳۶۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با میانگین ۱۵۰ هزار بشکه در روز در ۹ ماه نخست سال ۲۰۲۰ بود. صادرات ‌ایران به چین در مارس امسال ۶۰۰ هزار بشکه در روز برآورد شد. و به نظر می‌رسد در حالی که مذاکرات غیرمستقیم میان آمریکا و ‌ایران برای احیای برجام ازسرگرفته شده است،‌ این خرید ادامه دارد.
آژانس بین‌المللی انرژی در‌این گزارش پیش‌بینی کرد اگر مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد و تحریم‌ها رفع شوند، حداکثر ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت ‌ایران می‌تواند در مدت کوتاهی به بازارهای جهانی برگردد.
مارشال استیوز، تحلیلگر بازارهای انرژی شرکت آی اچ اس مارکیت پیش‌بینی کرد اگر مذاکرات نتیجه‌بخش نباشد، ممکن است اندکی یأس ‌ایجاد کند که تأثیر ملایمی ‌روی بازار نفت خواهد گذاشت. با ‌این حال بعید است از نظر صادرات فعلی ‌ایران، حجم چندانی از بازار حذف شود. در واقع مسئله ‌این است که آیا ازسرگیری مذاکرات ممکن است به افزایش صادرات ‌ایران در سال میلادی جاری منتهی شود. ما روی افزایش قابل توجه در مقطع فعلی واقعاً حساب نکرده‌ایم و تصور می‌کنیم باید رویکرد صبر و مشاهده را در پیش بگیریم.
بر اساس گزارش مارکت واچ، به گفته استیوز، اگرچه به نظر می‌رسد هنوز با ‌این چشم‌انداز فاصله داریم اما رفع تحریم‌ها می‌تواند در را به روی یک میلیون بشکه در روز دیگر صادرات اضافی باز کند، مگر ‌این که اعضای اوپک ‌این افزایش که می‌تواند قیمت‌ها را تحت فشار نزولی قرار دهد به نحوی جبران کنند. 
همچنین اگر تقاضا تا آن زمان بهبود پیدا کند و از رشد عرضه فراتر رود، صادرات بالاتر ‌ایران می‌تواند جذب شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی