[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

پدر علم هیدروژئولوژی ایران: خشکی تالاب‌های فارس با تغییر اقلیم توجیه نمی‌شود، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: پدر علم هیدروژئولوژی ایران و استاد دانشگاه شیراز با بیان اینکه برخی می‌خواهند خشکی تالاب‌های بختگان، طشک و دیگر تالاب‌های استان فارس را با تغییر اقلیم توجیه کنند، گفت: خشکی تالاب‌های فارس با تغییر اقلیم توجیه نمی شود، تغییر اقلیم بهانه‌ای بیش نیست، بهانه‌ای که رنگ و بوی سیاسی دارد.
دکتر عزت الله رئیسی اردکانی روز دوشنبه در کارگاه آموزشی و نشست مشورتی تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب‌های بختگان ، طشک و کمجان در شیراز افزود: چگونه می‌توان خشکی تالاب‌های استان فارس را به حساب تغییر اقلیم گذاشت در حالی که ما در دهه‌های گذشته همین شرایط بارندگی و همین اقلیم را داشته‌ایم؟ متوسط بارندگی 244 میلیمتر برای شیراز و برخی مناطق استان فارس که در سال زراعی جاری شاهد آن هستیم دقیقا در سال 1346 و برخی سال‌های دهه 50 و 40 تکرار شده است؛ بنابراین نباید کم‌بارانی‌ها را به حساب تغییر اقلیم گذاشت .
وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری تا بهمن ماه 95 بارندگی قابل توجهی در فارس نداشتیم و همه نگران کم بارشی بودند، گفت: دقیقاً در سال‌های ددهه 40 این نوع بارندگی در فارس تکرار شده است، این مسایل به ما گوشزد می‌کند که باید از گذشته درس بگیریم و با دخالت‌های بی‌رویه در اقلیم و طبیعت، سلامت محیط زیست را به خطر نیندازیم. استاد دانشگاه شیراز در ادامه بر لزوم جلب مشارکت مردم و اتخاذ راهکارهایی برای مدیریت مصرف و مدیریت منابع آب تأکید کرد و گفت: زمانی یک نفر در سده‌های گذشته به درستی سهیمه آب قنات را بین کشاورزان به صورتی عادلانه تقسیم می‌کرد و اگر مشکلی پیش می‌آمد با ریش سفیدی و کدخدامنشی مسایل حل و فصل می‌شد، امروز این همه دستگاه عریض و طویل در حوزه آب و کشاورزی و محیط زیست داریم اما کار همان یک نفر را نمی تواند به درستی انجام دهد.
پدر علم هیدروژئولوژی ایران در ادامه گفت‌: تا زمانی که ساکنان اطراف دریاچه‌های بختگان و طشک و سایر تالاب‌ها و دریاچه‌ها منفعت خود را در پر آب بودن این دریاچه‌ها نبینند و زندگی خود را به پر آب بودن تالاب‌ها وابسته ندانند نمی‌توان به احیای این تالاب‌ها امیدی داشت. پرآب بودن تالاب‌ها به ریختن حقابه در این دریاچه‌ها نیست بلکه به آن است که آبی که وارد دریاچه می‌شود با چاه‌های مجاز و غیر مجاز اطراف دریاچه‌ها خارج نشود.
این متخصص آب‌شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز با بیان اینکه 70 هزار چاه از آب‌های زیر زمینی فارس برداشت می‌کنند، گفت: سازمان آب با زحمات زیاد برای چاه‌ها کنتورهای هوشمند گذاشته است تا پس از برداشت مقدار مشخصی آب، برق کنتور قطع شود؛ اما متأسفانه برخی کشاورزان و بهره برداران حتی کنتور هوشمند را هم دور می‌زنند و با گرفتن انشعاب غیرمجاز برق موتور پمپ‌ها را به کار می‌اندازند و هر چه بخواهند از سفره‌های آب زیر زمینی برداشت می‌کنند، با این نوع نگاه به منابع آبی که هر کس هر چه بردارد برداشته است چگونه می‌توان به احیای تالاب‌ها امید داشت؟
دکتر رئیسی اردکانی در ادامه گفت‌: موتور پمپ‌ها در چاه‌های غیر مجاز و مجاز اطراف تالاب‌های بختگان و طشک سالانه 3/3 میلیارد متر مکعب آب برداشت می‌کنند، با این حجم برداشت هر چقدر برای این تالاب‌ها حقابه قانونی تعیین شود باز هم نباید به احیای دریاچه‌ها امید داشت‌، آیا سازمان آب می‌تواند برای هر موتور پمپ یک مأمور بگمارد؟ آیا می‌توان برای هر چاه یک نفر بازرس تعیین کرد؟ قطعا چنین کاری میسر نیست. این استاد گروه آب‌شناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز گفت: سیستم هایی موسوم به سیستم افغانی در احداث چاه ابداع شده که طی 24 ساعت یک چاه آبدار می‌زند و تحویل می‌دهد، اگر مشارکت مردم اطراف دریاچه‌های فارس بالا نباشد و خود مردم برای حفظ تالاب آستین همت بالا نزنند، از هیچ سازمانی و از هیچ دستگاهی هیچ کاری بر نمی‌آید.
رئیسی اردکانی همچنین گفت‌: شوراهای اسلامی شهر و روستا قاعدتاً باید بتواند در موارد اختلاف میانجیگری کند و به رفع اختلاف کمک نماید اما می‌بینیم که شوراها در این مناطق هیچ نفوذی ندارند و هیچکس حرف شورا را نمی‌خواند‌، احیای تالاب‌های فارس جز جلب مشارکت مردم و جز بازگشت به همان زمان قنات و میراب راهی دیگر ندارد. استاد گروه آب‌شناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز ادامه داد: مواقعی بوده است که ما با مقاومت بسیار زیاد کشاورزان و بهره‌برداران مواجه شده‌ایم، حتی توصیه‌های کارشناسی هم دراین شرایط نمی‌توانیم بکنیم، مواردی بوده است که بهره برداران‌، کارشناسان را تهدید به کتک‌کاری کرده اند، چگونه می‌توان در چنین شرایطی انتظار داشت که آبی بر بستر بختگان بماند.
وی یادآور شد: سازمان‌های مسئول و محیط‌زیست باید پس از تعیین حقابه قانونی بختگان و سایر دریاچه‌ها آن را از مراجع قضایی پیگیری کنند‌، اگر پای قانون در میان نباشد هر کس هر کاری خواست می‌کند و آسان ترین کار دست اندازی به حقابه تالاب‌ها است. ریال قانون باید جلوی این دست اندازی‌ها را بگیرد.
کارگاه آموزشی و نشست مشورتی تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب‌های بختگان‌، طشک و کمجان روز دوشنبه در شیراز آغاز به کار کرد. در این نشست 2 روزه استادان دانشگاه‌، متخصصان حوزه محیط زیست و اعضای کارگروه‌های تخصصی به بررسی راهکارهای علمی در موضوع مدیریت جامع تالاب‌های بختگان‌، طشک و کمجان می‌پردازند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی