[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

سرپرست محیط‌زیست فارس: احیای تالاب‌های فارس جز با مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: اگر چه احیای تالاب‌های این استان یک مطالبه عمومی است اما این کار بدون مشارکت همه جانبه مردم امکان پذیر نیست.
نبی الله مرادی، دوشنبه در حاشیه کارگاه آموزشی و نشست مشورتی تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب‌های بختگان، طشک و کمجان در شیراز افزود: بسیاری از مردم مناطق حاشیه تالاب‌های فارس خواستار احیای این تالاب‌ها هستند اما تعداد معدودی از بهره برداران برای تحقق این کار قانون را رعایت نمی کنند و می‌توان گفت با محیط زیست نامهربان هستند.
وی، افزایش فرهنگ مشارکت مردم در احیای تالاب‌ها را ضروری دانست و گفت: باید همان شرایطی که بر میراب (آبیار و تقسیم کننده عادلانه آب) حکمفرما بود در مورد بهره برداران آب نیز اعمال شود تا بتوان به احیای تالاب‌های فارس امیدوار شد. 
مرادی ادامه داد: باید شرایطی برای احیای تالاب‌های فارس مهیا شود که شوراهای اسلامی نقش میراب و کدخدا را پیاده کنند و بهره برداران به حرف شوراها توجه کنند و این را بدانند که بهره برداری بیشتر از آب نه تنها سودی عاید آنها نمی کند بلکه همه زیست بوم مناطق را نابود خواهد ساخت.
سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس در بخش دیگری از مطالب خود با اشاره به مصوب شدن طرح مدیریت جامع دریاچه پریشان کازرون، گفت: این طرح در سال‌های گذشته تدوین شده و با تصویب آن می‌توان هر پنج سال یک بار طرح را بازنگری کرد و اکنون نیز طرح بازنگری شده به تصویب رسیده و برای اجرا ابلاغ شده است.
مرادی بیان داشت: طرح مدیریت دریاچه پریشان کازرون یک طرح فرابخشی است و هر دستگاه با توجه به نوع فعالیت‌ها وظایفی دارد که باید اجرا شود و در قالب این طرح، نوع مدیریت و نوع دخالت ذی نفعان مشخص شده است. وی، همچنین به موضوع تعیین حقابه برای دریاچه پریشان و انتقال آب بین حوضه‌ای به این دریاچه اشاره کرد و افزود: در طرح جامع مدیریت این تالاب امیدهای زیادی برای نجات پریشان وجود دارد. تالاب پریشان یا فامور کازرون که هفتمین تالاب بین المللی کشور است با وسعت حدود 43 کیلومترمربع در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کازرون قرار داد. نام این تالاب از کوه فامور، در شمال شرقی آن گرفته شده است. 
این تالاب که در حاشیه جنوبی ارتفاعات زاگرس قرار دارد یکی از زیباترین دریاچه‌های آب شیرین کشور است. 
آب این تالاب که در زمان پُر آبی پذیرای بسیاری از پرندگان مهاجر در فصل زمستان است به سبب خشکسالی‌های پی درپی چند سال اخیر و همچنین حفر چاه‌های غیرمجاز در اطراف آن به شدت کاهش یافته است. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی