[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۱۵
  • دوره جدید

لاریجانی: امکان افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها وجود ندارد، روزنامه شیراز نوین

ایرنا: رئیس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات برخی مبنی بر افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها گفت: در شرایط فعلی اقتصادی کشور، دولت توان افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها را ندارد.
علی لاریجانی، روز دوشنبه در نشستی با جمعی از فرهنگیان استان قم در سالن اجتماعات خانه معلم شماره یک قم به مناسبت بزرگداشت هفته معلم، شرایط فعلی اقتصادی کشور را بسیار پیچیده عنوان کرد و گفت: سالانه یک میلیون و 500هزار میلیارد ریال یارانه در کشور داده می‌شود که با توجه به درآمدها و هزینه‌های دولت افزایش آن امکان پذیر نیست؛ چرا که دولت پولی برای پرداخت آن ندارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به گشایش‌های اقتصادی ناشی از برجام و افزایش درآمدهای نفتی کشور افزود: با وجود اینکه پس از برجام فضای اقتصادی کشور بهتر شده و درآمد کشور افزایش یافته ولی این علاج کار نیست و علاج کار افزایش کارآفرینی و تولید در کشور است.
لاریجانی ادامه داد: حقیقت این است که تا زمانی که اقتصاد کشور شکوفا نشود و ثروت ایجاد نشود، امکان افزایش وام‌های ازدواج، یارانه، وام مسکن و سایر خدمات وجود ندارد؛ چرا که دولت پولی برای پرداخت ندارد.
وی تربیت افراد مبتکر، خلاق و کارآفرین را از جمله رسالت‌های مهم آموزش و پرورش دانست و گفت: آینده کشور به دوش کارآفرینان و صاحبان حرفه است و مدارک دانشگاهی بدون حرفه آموزی به تنهایی مشکلی از کشور را رفع نمی‌کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را سندی بسیار خوب برای ایجاد تحول در آموزش و پرورش توصیف کرد و ابراز کرد: هدف سند تحول بنیادین، تربیت افراد متدین و انقلابی در مدارس است که این امر موجب و تسریع در پیشرفت و آبادی کشور خواهد شد.
لاریجانی تأکید کرد: اشکال آموزش عالی این است که رشته‌هایی که زمینه کار در کشور در آن زمینه‌ها وجود ندارد، آموزش می‌دهد.
وی اتکا به دولت برای تولید را کار نادرستی دانست و ادامه داد: باید دولت کوچک و چابک شود تا هزینه‌ها کاهش یابد و در این راستا باید انتظارها از دولت را کاهش داد؛ چرا که دولت باید نقش نظارتی داشته باشد. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت باید بسترساز فعالیت مردم و بخش خصوصی در حوزه تولید و نه رقیب مردم باشد و چنین دولتی نمی‌گذارد استعدادها در کشور شکوفا شود.
لاریجانی گفت: مزیت‌های استان باید اولویت بندی شود تا حرفه‌های متناسب با این اولویت‌ها آموزش داده شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم همبستگی ملی در کشور تأکید کرد و گفت: افزایش همبستگی ملی موجب ناکارآمد کردن توطئه دشمنان علیه کشور می‌شود.
وی در ادامه با تجلیل از مقام معلم، استاد شهید مطهری را تئوری پرداز انقلاب اسلامی دانست و گفت: شهید مطهری در زمینه عدالت، نظریه‌ای مبسوطی دارد که بخشی از آن به حوزه آموزش مربوط می‌شود که تاکنون کار منسجم و دقیقی در خصوص عملی کردن این نظریه در کشور صورت نگرفته است.
وی یکی از مشکل‌های مهم کشور را نبود نظام منسجم در زمینه آموزشی، اقتصادی و اجتماعی دانست و گفت: باید با درس گرفتن از خطاهای گذشته به دنبال تدوین و ارائه نظام منسجم آموزشی، اقتصاد و اجتماعی در کشور باشیم که متأسفانه تاکنون چنین نظام منسجمی در کشور وجود نداشته است.
لاریجانی توجه به روستاها را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: باید روستاها از حاشیه درآمده و به مراکز فعال تولید در کشور تبدیل شوند.
وی با بیان اینکه مشکل امروز روستاها چرخه اقتصادی است، افزود: مشکل اصلی در روستاها مشکل زیرساختی نیست؛ چرا که بسیاری از روستا‌ها دارای زیرساخت‌های آب و برق و حتی گاز هستند ولی همچنان مهاجرت از این روستاها ادامه دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی، تأکید کرد: مشکل اصلی در روستا‌ها چرخه اقتصادی روستاهاست و تا زمانی که درآمد برای روستاها وجود نداشته باشد، شاهد ادامه مهاجرت از روستاها به شهرها هستیم.
وی تأکید رهبر معظم انقلاب بر ایجاد تولید و اشتغال در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: بخش زیادی از حاشیه نشینی در شهرها به عنوان یک آسیب اجتماعی مهم ناشی از مهاجرت از روستاها به شهرهاست و حل این موضوع رونق دادن اشتغال در روستاها و بازگشت روستاها به حوزه تولید است.
لاریجانی افزود: بر اساس سرشماری سال 1395 نفوس و مسکن در کشور، تنها 25درصد جمعیت کشور ساکن در روستاها هستند که این موضوع نشانه خوبی نیست و این آمار نشان می‌دهد که مشکل اقتصادی در روستاها جدی است.
وی با انتقاد از فرهنگ غلط اشتغال درکشور ادامه داد: فرهنگی در کشور به وجود آمده که تنها افراد شاغل در دستگاه‌های دولتی را شاغل می‌دانند که این فرهنگ غلطی است و نیاز به اصلاح دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی، حجم دولت را بسیار زیاد دانست و گفت: به دلیل اینکه حجم دولت بسیار زیاد شده است، امروز تمام درآمد دولت صرف پرداخت حقوق به کارمندان خود می‌شود که این موضوع با سیاست‌های کوچک سازی دولت در تضاد است.
لاریجانی با تأکید بر برجسته شدن نقش مردم و بخش خصوصی در تولید خاطرنشان کرد: دولت باید بسترساز فضای کسب و کار و تولید در کشور باشد و تولید به تولیدگران و بخش خصوصی واگذار شود.
وی نشنیدن حرف معلمان، کارگران و کارگزاران کشور توسط مسئولان را یکی از آفت‌های مهم نشست‌ها و همایش‌ها در کشور دانست و افزود: یکی از مشکل‌های کشور این است که در جلسات، همایش‌ها و نشست‌ها، تنها مسئولان نظر خود را بیان می‌کنند و این در حالی است که باید دیگران حرف بزنند تا مسئولان گوش کرده و کارگرازان و کسانی که قوانین وضع شده را اجرا می‌کنند، مشکل‌های قانون گذاری را که در عمل خود را نشان داده، بیان کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منشأ تحول‌ها در سطح کشور مربوط به کارگران است، ادامه داد: باید حرف کارگزاران در شهرها و روستاها توسط مسئولان شنیده شود تا مشکل قانون در عمل بیان شود و این موضوع در کشور ضروری است.
وی در ادامه کلنگ‌زنی‌های گسترده در کشور را مورد انتقاد قرار داد و گفت: اینکه کلنگ می‌زنند و می‌روند و سال‌ها پروژه غیرفعال و نیمه تمام باقی می‌ماند امر مناسبی نیست. بلکه باید کلنگ زمانی زده شود که پول ساخت آن فراهم شده باشد.
لاریجانی با بیان اینکه پنج میلیون و 500هزار میلیارد ریال پروژه نیمه تمام و کلنگ زنی شده در کشور وجود دارد، ادامه داد: توصیه ما این است که در کشور دیگر کلنگ زده نشود و تنها بعد از فراهم شدن پول و اعتبار لازم برای ساخت و اتمام پروژه کلنگ زنی صورت گیرد.
وی استفاده صحیح از درآمدهای کشور را ضروری دانست و گفت: 200میلیارد دلار پول برای ساخت آپارتمان‌هایی در کشور هزینه شده که خالی از سکنه هستند و منابع کشور جایی هزینه شده که کارکرد ندارد.
همزمان با این مراسم 2پروژه عمرانی آموزش و پرورش قم شامل سالن اجتماعات «فرهنگ و آموزش» در خانه معلم شماره یک آموزش و پرورش قم در مساحت 350مترمربع و گنجایش 200صندلی و همچنین مهمانپذیر ویژه فرهنگیان قم در مشهد مقدس با 1800مترمربع زیربنا به بهره برداری رسید.
شهادت استاد شهید مرتضی مطهری در 12اردیبهشت1358 هجری شمسی به دست گروهک فرقان به نام روز معلم در ایران نامگذاری شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی