[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۳
  • دوره جدید

مریدی: دنیای بدون گرافیک جذاب نیست، روزنامه شیراز نوین

 مریدی: 
دنیای بدون گرافیک جذاب نیست 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامى استان فارس در آیین گشایش آموزشگاه هنرهای تجسمی «میم» مؤسه فرهنگی هنری پیرسوک و افتتاحیه نمایشگاه طراحی و چاپ دستی با طرح این سؤال که اگر تصور کنیم در دنیا گرافیک نداشته باشیم چه اتفاقی خواهد افتاد، گفت: از بسته بندی‌ها و کالاهای متنوع تا رسانه و مطبوعات اگر بدون طرح‌های گرافیکی باشند، دیگر آن لذت و شعفی که برای جامعه امروز است را نخواهیم دید. آیین گشایش آموزشگاه هنرهای تجسمی «میم» با مدیریت مرضیه کازرونى و حضور بهزاد مریدى مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامى استان فارس، مهدى رنجبر معاون هنرى سینمایی و جمعى از اساتید و هنرمندان در مؤسسه فرهنگی هنری پیرسوک شیراز به همراه افتتاحیه نمایشگاه طراحی و چاپ دستی برگزار شد.
بهزاد مریدی افزود: از دیدن خطوط متعدد و معنی‌دار که هر کدام نشانه‌های گوناگون را دربر دارد و در تمام دنیا یکسان مورد استفاده قرار می‌گیرد، شاید به جرئت بتوان گفت دو دنیای موسیقی و گرافیک جهان شمول هستند و بدون هیچگونه ارتباط کلامی می‌توان مفاهیم و معانی آنها را درک کرد. چون زبان گرافیک، زبان نشانه‌ها و نشانه شناسی است و هر آن چیزی که در دنیای کنونی به کارمی بریم، دارای مفاهیم و معانی مستتر در آن می‌باشد.
این استاد دانشگاه بیان داشت: گرافیک تمام این مسیر را طی کرده تا به «نشانه» رسیده و حوزه‌های واژ، تک واژ، کلام، جمله و معنی را رد کرده تا بتواند به صورت یک قرار داد، ارتباط دوسویه را ایجاد بکند و شاید به واسطه همین است که شاید فراتر از یک کشور، قبیله، عشیره، نژاد و قوم کاربرد دارد که این همان تفاوت عمده میان گرافیک و دیگر هنرهاست. وی با امیدواری به اینکه جامعه بزرگ گرافیک استان در سال آینده بتواند با همکاری فرهنگ و ارشاد فارس ایامی را به بهانه روزگرافیک با عنوانی مرتبط انتخاب کند، گفت: بهتر است برنامه و فعالیت‌هایی درخور این هنر تأثیرگذار تعیین و توسط نامی خاص اجرا گردد و شیراز به عنوان الگو برای کشور، دایه دار این حرکت مؤثر شود. بهزاد مریدی اظهار داشت: جامعه هنری نیاز دارد تا با اتصال به هم و همراهی یکدیگر بار هزینه‌ها را کاهش داده و اجرای فعالیت‌های فرهنگی، ادبی و هنری را به سطحی بالاتر و حرفه‌ای‌تر برساند که در این مسیر می‌توان وحدث در کثرت را ایجاد کرد و مانند همه دنیا برای رسیدن به یک منافع مشترک مانند مؤسسات زنجیره‌ای با هم حرکت‌های فرهنگی را رقم زده تا آورده بیشتری را ایجاد کنیم و در کنارش، رقابت نیز برای بهبود وضعیت وجود داشته باشد. در مراسم افتتاحیه مدرسه تجسمی «میم» که به همراه افتتاحیه نمایشگاه طراحی و چاپ دستی همراه شد، از آثار هنرمندانی چون امید مشکسار، زهرا مغانلو، زهرا طائی، مارال کوچکی، سمانه صمیمی، مرضیه کازرونی، شیوا پرهام، کورش هاشم پور، محسن همتی، بهروز مسلمی، علی شیری، شیرین حیدری و مریم جاویدی شکل گرفته است و تا ١٠روز آینده ادامه خواهد داشت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی