[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

صاحبان عجیب‌ترین قلب‌ها در میان حیوانات، روزنامه شیراز نوین

لاکوکارچا
سوسک نیز همچون حشرات دیگر گردش خون باز دارد، بدان معنا که خون موجود در بدن او رگ‌های خونی را پر نمی‌کند. در عوض این خون از طریق ساختار مجزا با 12-13 حفره جریان می‌یابد. سینوس پشتی کمک می‌کند تا خون حاوی اکسیژن به هریک از حفره‌های قلب فرستاده شود. این جانور از طریق منافذ سطحی بدنش تنفس می‌کند، به همین دلیل لازم نیست خون بین عروق جابه‌جا شود.
درعوض، خون او که همولنف نامیده می‌شود مواد مغذی را حمل کرده و به رنگ سفید یا زرد می‌باشد. قلب این جانور به خودی خود نمی‌تپد. با این وجود، عضلات موجود در حفره منبسط و منقبض می‌شود تا به قلب کمک کند همولنف را به سایر اعضای بدن بفرستد. قلب سوسک در گونه بدون بال او کوچک‌تر است و ضربان قلبش با ضربان قلب انسان برابر می‌باشد.
قلب کاذب کرم خاکی
کرم خاکی از جمله جاندارانی است که قلب ندارد و به جای آن دارای 5 شبه قلب است که اطراف مری را می‌پوشاند. این شبه قلب‌ها خون را پمپاژ نمی‌کنند بلکه رگ‌ها را فشرده کرده و به گردش خون در سراسر بدن کرم خاکی کمک می‌کند.
کرم خاکی همچنین ریه ندارد و از طریق پوست مرطوب خود اکسیژن را جذب می‌کند. هوای محبوس در خاک طی باران یا پس از باران در مخاط پوست حل شده و اکسیژن به سلول‌ها و سیستم خون او منتقل می‌شود و در آنجا به سایر اعضای بدن می‌رود.
کرم‌های خاکی دارای خون قرمز حاوی هموگلوبین (پروتئین‌های حامل اکسیژن) هستند اما برخلاف سیستم گردش خون انسان‌ها، گردش خون باز دارند، بنابراین هموگلوبین در بین مایعات باقی‌مانده شناور است.
قلب‌های زیرآبی
در صورتی که ساختار قلب یک ماهی گورخری آسیب ببیند می‌تواند آن را به راحتی ترمیم کند. براساس یک مطالعه در سال 2020، ماهی گورخری فقط 2 ماه پس از آسیب 20 درصدی ماهیچه قلبش می‌تواند آن را به طور کامل احیا کند. همانطور که بدن انسان می‌تواند کبدش را احیا کند و برخی دوزیستان و مارمولک‌ها توانایی رشد مجدد دم خود را دارند اما توانایی‌های احیا کننده ماهی گورخری آن را به یک مدل برتر برای بررسی رشد قلب تبدیل می‌کند.
با این وجود، ماهی‌ها قلب منحصر به فردی دارند، آن‌ها دارای یک دهلیز و یک بطن هستند اما همچنین دارای دو ساختار متفاوت قلبی نیز هستند که در انسان وجود ندارد. سینوس ونوس کیسه‌ای است که قبل از دهلیز قرار دارد و بلبوس شریانی که لوله‌ای درست بعد از بطن قرار دارد.
همانند سایر حیوانات، قلب خون را به اعضای بدن هدایت می‌کند. خون فاقد اکسیژن وارد سینوس ونوس شده و به دهلیز می‌رود، سپس دهیلز خون را به بطن پمپاژ می‌کند.
بطن، دیواره‌های ماهیچه‌ای ضخیمی دارد و خون را به داخل بلبوس شریانی پمپاژ می‌کند. بلبوس شریانی نیز هنگام جریان خون از طریق مویرگ‌های اطراف غشای ماهی، فشار خون را تنظیم می‌کند. این محل قرارگیری در آبشش‌هاست که در آن غشاء سلولی درون خون تبادل اکسیژن دارد.
اما چرا ماهی‌ها برای تنظیم فشار خون به بلبوس شریانی نیاز دارند؟
از آنجا که آبشش‌ها ظریف هستند و دیواره نازکی دارند، ممکن است که در صورت فشار خون بیش از حد آسیب ببینند. بلبوس شریانی به خودی خود محفظه‌ای با اجزای بسیار الاستیک در مقایسه با ماهیت ماهیچه‌ای بطن دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی