[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

رئیس مرکز آمار: نرخ تورم فروردین ۱۴۰۰ به ۳۸.۹ درصد رسید ، روزنامه شیراز نوین

رئیس مرکز آمار:
نرخ تورم فروردین ۱۴۰۰ به ۳۸.۹ درصد رسید 

رئیس مرکز آمار گفت: ‌نرخ تورم سالانه منتهی به فروردین ماه ۱۴۰۰ به ۳۸.۹ درصد رسید.
به گزارش دیروز چهارشنبه ایرنا، «جواد حسین زاده» نرخ تورم نخستین ماه سال ۱۴۰۰ را اعلام کرد. وی اظهار داشت: شاخص قیمت کالا و خدمات در فروردین ماه ۳۰۶.۱ درصد است و هر سه نرخ تورم (ماهیانه، سالیانه و نقطه به نقطه) در فروردین ۱۴۰۰ رشد داشته است.  
رئیس مرکز آمار گفت: نرخ تورم سالانه تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. بر این اساس نرخ تورم سالیانه فروردین ماه برابر ۳۸.۹ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۲ درصد رشد داشت.  
رئیس مرکز آمار ادامه داد: نرخ تورم ماهانه همان درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. این شاخص در فروردین ماه ۲.۷ درصد است و نسبت به ماه قبل ۰.۹ درصد افزایش داشته است. وی گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۴۹.۵ درصد است و نسبت به ماه قبل  ۰.۸ درصد رشد داشته است. به گفته حسین زاده، قیمت خوراکی و آشامیدنی‌ها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳.۵ درصد، پوشاک و کفش ۵۵.۶ درصد، مسکن ۲۹.۸ درصد، بهداشت و درمان ۴۴.۳ درصد، حمل و نقل ۵۶.۳ درصد و تفریح ۶۱.۷ درصد رشد داشت. وی گفت: میزان اجاره بها در فروردین ۱۴۰۰ نسبت به فروردین ۹۹ رشد ۳۰.۶ درصد رشد و طی یک سال ۲۸ درصد افزایش قیمت داشته است. رئیس مرکز آمار با بیان اینکه خودرو در زیرگروه حمل و نقل است و به طور متوسط گروه حمل و نقل ۶۵.۹ درصد تورم سالیانه داشت، افزود: خرید انواع خودرو در ۱۲ماه منتهی به فروردین ۱۴۰۰ برابر ۱۰۴.۵ درصد رشد داشته و تورم نقطه‌ای آن ۸۸.۹ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده است.  

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی