[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

مردم به کسی که مانع رفع تحریم می‌شود،‌ رأی نمی‌دهند، روزنامه شیراز نوین

رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات احیای برجام عنوان کرد: بعضی‌ها پارسال و پیرارسال درباره برجام فیلم درست کردند و روی دستشان باد کرده و حالا در حال پخش آن هستند؛ البته اینها تفکرات قدیم است و ما به آن کاری نداریم. عیبی هم ندارد که پخش بکنند چون ماهیت خودشان را افشا می‌کنند.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح دیروز چهارشنبه در هیئت دولت، اظهار کرد: امروز همه می‌دانند راه حل برای معضل هسته ای ایران اجرای توافق هسته ای است و این موضوع برای ۱+۴، ۱+۵، اروپا، منطقه و همه روشن شده است که باید توافق به خوبی اجرا شود.
وی افزود: ما اجرا را عین سند برجام می‌خواهیم؛ نه یک کلمه زیاد و نه یک کلمه کم. ما زیاده خواهی نمی‌کنیم، البته طلب‌هایی هم در این زمینه داریم که بعداً مطرح می‌کنیم. چون در این چهار سال صدهامیلیون دلار به ما خسارت وارد شده است که آن را سر جای خودش مطرح خواهیم کرد. به هر حال ما برجام پلاس و... نمی‌خواهیم و عین برجام را می‌خواهیم.
روحانی با بیان اینکه در احیای برجام سه پله وجود دارد، گفت: پله اول رفع تحریم‌هاست که این کار به عهده آمریکاست و البته ۱+۴ هم باید کمک کند. آمریکایی‌ها باید کلیه تحریم‌ها را بردارند و شرایط باید به آنچه در سال ۲۰۱۵ در برجام پیش بینی شده بود، بازگردد. باید هرگونه تحریمی را که به بهانه‌های دیگر یا با برچسب‌های جدید ایجاد شده بود، کنار بگذارند و ما بتوانیم به اقتصادی سالم، متعادل و قابل قبول برگردیم.
وی اضافه کرد: آنها فعلاً و در زبان جدی هستند اما عنوان‌ها برای ما کافی نیست. بلکه تمام تحریم‌هایی که شماره دارد و معلوم است را باید روی کاغذ بیاورند و همه دنیا بدانند که برداشته شده است وگرنه در کلیات گرفتار می‌شویم. پس در بخش تحریم بار کامل بر دوش آمریکاست که آنها را در یک قدم‌هایی جدید دیده ایم و در یک جاهایی دوپهلو حرف می‌زنند. البته ما گام‌های صحیح و درست خود را تا امروز برداشته ایم و اقداماتمان را در چهارچوب سیاست‌های مورد نظر رهبری انجام داده ایم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه در احیای برجام دو کار بر عهده ماست، بیان کرد: یک کار ما این است که وقتی تحریم برداشته شد ما می‌خواهیم راستی آزمایی کنیم و بگوییم بله برداشته شده است؛ پس بله را ما باید بگوییم و ما این را از بانک مرکزی، وزارت نفت و وزارت راه می‌پرسیم و وقتی آنها بگویند برداشته شده این موضوع را اعلام خواهیم کرد. ما درباره راستی آزمایی مفصل بحث کرده ایم که چگونه باشد و چقدر زمان می‌برد. کار خیلی پیچیده ای هم نیست. اگر همکاری و حسن نیت باشد در زمان نه چندان طولانی می‌توان به جواب رسید. وزرای نفت، راه و بانک مرکزی و چند تن از وزرای دیگر هستند که باید این موضوع را اعلام کنند. 
وی ادامه داد: قدم سوم کاری است که ما باید انجام دهیم و برنامه هسته ای ما کامل باید منطبق با برجام باشد که عیناً این کار را خواهیم کرد و یک میلی متر اضافه تر هم نمی‌خواهیم. ما عین برجام همه آنچه اضافه باشد را جمع می‌کنیم و به انبار می‌بریم که این کار ساده ای است؛ چراکه تعهدات ما در برجام کاملاً مشخص شده و ما هم عین برجام را پیاده خواهیم کرد.
رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: پس سه گام در احیای برجام وجود دارد؛ اولی رفع تحریم کامل است که به عهده آمریکایی هاست. دومی راستی آزمایی است که ما برنامه ریزی کرده ایم و در زمان کوتاهی می‌توانیم آن را انجام دهیم و سومی بازگشت به توافق برجام است که ما آن را دقیقاً اجرا و عملی می‌کنیم. امیدواریم در قدم‌های بعدی در ۱+۵ صداقت، جدیت و حل سریع مسئله را حس کنیم و ببینیم. البته این روند نباید طولانی شود؛ بلکه در مدت کوتاهی باید به آن برسیم. وی در ادامه تصریح کرد: در موضوع هسته ای، واکسن، مقابله با کرونا، معیشت مردم و تولید هیچ نظری به انتخابات نداریم که نتیجه انتخابات چگونه است. حتی اگر مثلاً انتخابات به جای ۱۴۰۰ در سال ۱۴۰۱ بود ما باز هم این اقدامات را با قدرت انجام می‌دادیم؛ چراکه اگر مردم خوشحال باشند و احساس بهتری در شرایط زندگی خود داشته باشند با نشاط بیشتری در انتخابات شرکت می‌کنند.
وی همچنین تأکید کرد: ما انتخابات پرشوری می‌خواهیم و این وظیفه ماست و برای این کار یک ثانیه هم وقت تلف نمی‌کنیم. به حرف این جناح و آن جناح هم توجه نداریم. اینقدر بگویید تا خسته شوید. به هر حال ما طبق نظر رهبری حرکت می‌کنیم و حتی اگر یک ساعت زودتر به نتیجه برسیم به نفع مردم است. در این میان اگر کسی می‌خواهد در انتخابات شرکت کند و می‌خواهد در این راه سنگ بیندازد و مانع رفع تحریم شود، بداند که مردم به او رأی نخواهند داد.
رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های خود به روند تهیه و توزیع واکسن کرونا اشاره کرد و گفت: بحث واکسن تقریباً از پاییز پارسال مطرح بود. اول بنا بود واکسن‌هایی را خریداری کنیم که برای وزارت بهداشت مورد اطمینان نبود. چون سازمان بهداشت جهانی آنها را تأیید نمی‌کرد و دوره‌های قانونی خود را طی نکرده بودند. افرادی هم بودند که واکسن‌هایی را که سازمان بهداشت جهانی تأیید نمی‌کرد و وزارت بهداشت درباره آنها تردید داشت پیشنهاد می‌کردند.
وی ادامه داد: از طرفی اقلیتی در کشور جوی درست کردند که تا می‌خواهی چیزی از شرق بیاوری می‌گویند چرا از فلان جا می‌آوری و چرا غربی نیست. در قراردادها هم همین جو را راه انداختند. مثلاً اگر با اروپا قرارداد ۱۰۰ ساله هم بسته شود حرفی نمی‌زنند اما قرارداد ۲۵ساله با شرق را می‌گویند این چه بود و از این حرف‌ها؛ به هر حال ذهنیتی در بخشی از مردم ایجاد شده که جنس شرقی به کیفیت جنس غربی نیست. وزارت بهداشت هم مطرح کرد که در واکسن به دنبال سبدی است که بخشی از آن از غرب و بخشی از شرق تهیه شود. وی با تأکید بر اینکه واکسیناسیون برای کل ملت به صورت رایگان خواهد بود، اظهار کرد: ما در ستاد هم تصویب کرده ایم که بانک مرکزی علاوه بر آن خرید ۱۰۰میلیون دلار دیگر هم ویژه واکسن روی میز بگذارد تا هر کسی که می‌تواند واکسن وارد کند که باید بخش خصوصی در این زمینه با وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هماهنگ باشد. حتی می‌تواند با ارز ۴۲۰۰ تومانی بخرد و این واکسن را برای واکسیناسیون عمومی در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد که این کار شروع هم شده است. الان یک بخش خصوصی وارد شده و قرارداد شش‌میلیون دوز واکسن را هم بسته که ان شاءالله وارد می‌شود. پس برای اینها و هر بخش خصوصی که می‌تواند برود و از هر کجا البته زیر نظر وزارت بهداشت واکسن بیاورد، ارز ۴۲۰۰ تومانی حاضر است و پولش را ما تأمین می‌کنیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی