[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

سعدی پرچمدار صلح و مروت، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
در آستانه بهترین ماه شیراز، روز بزرگداشت ابومحمد مُشرف‌الدین مُصلِح بن عبدالله بن مشرّف (۶۰۶ - ۶۹۰ هجری قمری) متخلص به سعدی برگزار شد. آئین افتتاحیه یادروز سعدی شیرازی، شاعر پُرآوازه ایرانی، همانند سال‌ گذشته به شکل مجازی و با حضور نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز، استاندار فارس، مدیر مرکز سعدی‌شناسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرکل میراث فرهنگی فارس برگزار شد.
 راز مانایی و شهرت جهانی 
در آغاز این مراسم که به دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا  به شکل مجازی برگزار شد، نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به مانایی و شهرت سعدی در جهان، محبوبیت این شاعر را به دلیل ویژگی‌ها و راز و رمز نهفته در تفکرات و آثار وی دانست و گفت: اگر این ویژگی‌ها را در خودمان هم به وجود بیاوریم راز و رمز جاودانگی سعدی را در خویش بازنمود داده‌ایم و همچنان که بزرگانی مثل سعدی و حافظ می مانند شما هم ماندگار همه روزگاران خواهید شد. آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نکونامی را یکی از ویژگی‌های سعدی عنوان و اضافه کرد: همان‌گونه که سعدی خود در غزل مشهورش گفته «سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز ... مرده آن است که نامش به نکویی نبرند» سعدی نیز به واسطه همین نکونامی در یاد و خاطره جهانیان زنده مانده است و هرچه از حال و احوال و تاریخ سعدی می‌خوانیم از نکونامی او بیشتر آگاه می‌شویم و این رباطی که جای دفن او است نیز در طول تاریخ به خیر و خیررسانی و محفل محبت به انسان‌ها مشهور بوده است.
 کلام اعتدال و مشی مدارا 
در ادامه این مراسم، استاندار فارس با بیان اینکه سخن این استاد بی‌بدیل سخن سرایی فارسی را کلام اعتدال و منش او مشی مدارا،امید و تدبیراست،گفت: صدای سخن سعدی، صدای آشنا و آیینه آرزوی تمام عصرها و نسل‌هاست و امروز در تلخ کامیِ شیوعِ کرونا، این صدا، روشن‌تر و رساتر از همیشه، در تمام دنیا، در داخل و خارج از مرزها به ویژه در فارس، زادگاه آن استاد بلندآوازه، حس همدلی و لزوم تلاش برای رهایی انسان از درد مشترک را متذکر می شود. عنایت‌الله رحیمی دعوت به همزیستی جامعه بشری را یکی از مهمترین اهداف سعدی برشمرد و ادامه داد: سعدی تنها یک شاعر یا نویسنده نیست بلکه یک مصلح بزرگ اجتماعی است که جان‌مایه یک فرهنگ غنی و روح یک ملت بزرگ را در لباسی فاخر در آیینه ادبیات فارسی، به جهانیان اهدا نموده و نام خود را به نیکی بر صحیفه دل‌ها، جاوید و ماندگار کرده است. نماینده عالی دولت در استان با اشاره به تبحر سعدی در سخن سرایی، خاطرنشان کرد: این نگین بی‌بدیل درخشان آسمان ادب و فرهنگ در گلستان بی‌بدیلش آیینه‌دار واقعیات جامعه است و آنچه«هست» را از دوربینِ نگاهِ بینندگان می‌گذراند. در بوستان بی‌نظیرش، جامِ جانِ مشتاقانِ اخلاق و معرفت را از پیمانه «خوبی‌ها و بایدها» پُر می‌کند. در مجالس و قصایدش، اندرز و تدبیر و امید را به کام جان می‌ریزد. در غزلیاتش، عشق و سرزندگی را با ترجمانی متفاوت، دل‌انگیز و بدیع، به تصویر می‌کشد و کامِ دلدادگان را شیرین و شیرین‌تر می‌کند و در یک کلام: «قیامت می‌کند سعدی بدین شیرین سخن گفتن.
 واژگانی برای عشق‌بازی و شور کلمات 
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز با بیان این که نمی‌توان بر عشق تکیه زد و زیستنی به مهر داشت و مصلح‌الدین را نشناخت، گفت: سعدی مرد خداست و با آثارش معتکف‌نشین سخن‌پردازی است که گنج هنرمندی سخن‌سرایان عالم را کلیددار است و پشت آن همه شور و شعر و کلام، بهشتی خلق کرده است که  باد خزان به تضرع برای او پیام بهار می‌آورد. صابر سهرابی سعدی را عارفی متعلق به تمام جهان دانست و گفت: شیخ اجل، عاشق گلستان و بوستان خود را با ۱۸ در زیبا برای عالمیان رو به بهشت واگذاشته تا همه عاشقان را به عشق معشوق به جنت‌سرای ادب و معرفت دعوت کند و سیرت پادشاهان را در اخلاق درویشان دانسته و اخلاق درویشان را به فضیلت قناعت مزین می‌داند، بزرگ‌ترین قناعت را در وادی عشق به خاموشی می‌شناسد و آنگاه عشق و جوانی را با درایت و تدبیر پیر وابسته می‌داند که مردمان را به تأثیر تربیت می‌توان متغیر کرد و زبان را در هشتمین منزل به عنوان مهمترین آیت و نشانه حضرت دوست و راه رازهای گفته و ناگفته و سر به مهر مردمان با او می‌داند. مدیر کل ارشاد فارس با اشاره به آثار این شاعر بنام گفت: مصلح دین تدبیر را در احسان می‌داند و عشق و مستی عالم را به تواضع و رضا به قضای خداوند محصور می‌کند، قناعت را با عالم تربیت می‌شناسد و مهمترین عنصر تربیت را شکر عافیت؛ و به درستی آنکه شکر عافیت را می‌شناسد راه ثواب را دنبال خواهد کرد و می‌داند که راز و نیاز را به عشق مناجات با خداوند پیوند زده‌اند و تا چشم بر هم زنی آفتاب تموز زمان را با تو قسمت می‌کند و می‌داند که خوش است عمر دریغا که جاودانی نیست.... پس اعتماد بر این پنج روز فانی نیست. سهرابی ادامه داد: سعدی عارفی است که راحت روح و روان را با سخن، به مردم، بی‌زمان هدیه داده است و آنچه از آن همه عشق‌بازی و شور کلمات باقی است بهشتی توبرتوست که درهای آن هرکدام به بهشتی دیگر باز می‌شود تا پیام مهر را به سراسر عالم نثار کند و امروز در این روزگار تلخ برای مردمانمان بهترین داروی نشاط‌آور گهرهای سفته و سخن سعدی خواهد بود تا کام مردمانمان به کلام شکرینش شیرین باشد.
 توحید، تقرب و معرفت 
مدیر مرکز سعدی‌شناسی نیز در سخنانی فلسفه آفرینش را مسئله‌ای چندتباری عنوان کرد که ریشه در علوم، فلسفه، کلام و عرفان دارد.کوروش کمالی سروستانی گفت: نگاه قرآنی به این امر بیانگر آن است که آفرینش هر یک از موجودات جهان، به سبب غرض و غایتی است که از نخستین طلیعه پیدایش جهان آفرینش، بدان سوی و هدف، در حرکت است؛ غرض و غایتی که همانا انسان است و آسمان‎ها و زمین و هرچه در آن‌هاست برای او خلق شده و خداوند آن‌ها را مسخر انسان قرار داده است تا مفاهیمی همچون خلافت، آزمایش، رحمت و مغفرت، عبادت و معرفت، تقوا، شکر و سپاس، تفکر و تعقل، هدایت، رستگاری و بازگشت را به تجلی گذارد و این همۀ اغراض و مفاهیمی است که در نص صریح قرآن در فلسفه آفرینش، بدان اشارت رفته است و مجرای عبور از این همه در سه عنصر نهفته است: توحید، تقرب و معرفت.
 مجتمع فرهنگی سعدی آماده بهره‌برداری 
مصیب امیری، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس نیز از تکمیل مجتمع فرهنگی سعدی خبر داد و گفت: خوشبختانه این مرکز که به عنوان یک مرکز پژوهشی و علمی در اختیار علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت همزمان با ایام بزرگداشت این سخن‌سرای برجسته فارسی آماده بهره‌برداری خواهد بود. 
امیری با اشاره به بخش‌های مختلف مجتمع فرهنگی سعدی گفت: این مجتمع با فضایی بالغ بر ۲۷۰۰ مترمربع در جوار آرامگاه شیخ اجل واقع شده و دارای بخش‌های متعدد از جمله مرکز کتابخانه و اسناد با فضایی بالغ بر ۴۳۲ مترمربع، فضایی ویژه نمایشگاه‌های موقت به وسعت ۳۲۴ مترمربع، فضاهای خدماتی و عمومی به وسعت ۷۶۰ مترمربع و همچنین سالن آمفی‌تئاتر با گنجایش ۲۷۰ نفر خواهد بود. امیری با بیان این که ساخت این مجتمع به همت بخش خصوصی به پایان رسیده است، گفت: مجتمع فرهنگی سعدی پس از سال‌ها وقفه در انتهای سال ۹۶ و با استفاده از ظرفیت قانونی ماده ۲۷ به بخش خصوصی واگذار شد و میزان اعتبار هزینه شده در آن بالغ ۴۰میلیارد تومان بوده است. بر اساس این گزارش شایان ذکر است این مراسم به دلیل محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا  به شکل مجازی برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی