[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

هشدار پژوهشگران؛ ریزپلاستیک‌ها باعث تغییر شکل سلول‌های ریه می‌شوند، روزنامه شیراز نوین

نتایج یک بررسی جدید در مورد تأثیر ریزپلاستیک‌ها بر روی سلول‌های ریه نشان می‌دهد، این مواد مضر بر روی کارکرد این سلول‌ها تأثیر منفی می‌گذارند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، تا به حال در مورد تأثیر انتشار ریزپلاستیک‌ها در محیط زیست و تأثیر این ماده بر روی سلامت انسان و دیگر موجودات تحقیقات متنوعی انجام شده اما یک پژوهش تازه که به طور خاص در مورد اثرات این ماده بر روی سلول‌های ریه افراد صورت گرفته، نشان می‌دهد ریزپلاستیک‌ها شکل سلول‌های ریه اشخاص را تغییر می‌دهند و متابولیسم آن‌ها را نیز کند می‌کنند.
این تحقیق در دانشگاه ایالتی فلوریدا انجام شده و نشان می‌دهد وسعت آلودگی به انواع ریزپلاستیک در حدی است که حتی در یخ‌های دریای قطب جنوب، نزدیکی قله کوه اورست، در برف‌های قطب شمال و در نمونه‌های مدفوع انسانی که در سراسر جهان جمع‌آوری شده وجود داشته است.
تا به‌حال مشخص شده که ریزپلاستیک‌ها باعث بیمار شدن ماهی‌ها، اختلال در اعصاب خرچنگ‌ها، کاهش رشد گیاهان و آسیب دیدن سلول‌های مغز انسان‌ها می‌شوند. اما این اولین بار است که تحقیقی مستقل نشان می‌دهد ریزپلاستیک‌ها سلول‌های ریه را نیز به طور جدی تحت تأثیر قرار می‌دهند.
بر اساس این پژوهش ذرات پلاستیک موجب کند شدن متابولیسم سلول‌های ریه نیز می‌شوند و از رشد و تکثیر آن‌ها جلوگیری می‌کنند. در نتیجه این سلول‌ها شکل اولیه خود را از دست می‌دهند و اگر چه از بین نمی‌روند، اما دیگر نمی‌توانند مثل سابق عملکردی عادی داشته باشند.
ریزپلاستیک‌ها باعث ایجاد شکاف‌هایی در برخی لایه‌های سلول‌های ریه نیز می‌شوند و در برخی موارد با ایجاد حلقه‌هایی مزاحم بر روی این سلول‌ها عملکرد آن‌ها را مختل می‌کنند. بعد از ورود ریزپلاستیک‌ها به بدن تنها ۲۴ ساعت طول می‌کشد که تأثیرگذاری منفی آن‌ها بر روی سلول‌های ریه آغاز شود. پژوهشگران هشدار می‌دهند که این روند در درازمدت باعث ابتلای افراد به انواع بیماری‌های تنفسی شده و بر کیفیت تنفس اشخاص نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی