[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

هنوز با جامعه ورزشی ایده‌آل فاصله داریم، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین
در دوران کرونا، نقش و اهمیت ورزش‌های همگانی بیش از پیش به چشم آمد. در زمانی که ورزش‌های حرفه‌ای و گروهی تعطیل شدند، هیئت‌های ورزشی همگانی زیر نظر این فدراسیون به فعال‌ترین هیئت‌های ورزشی کشور تبدیل شدند و عملکرد خوبی هم از خود به جا گذاشتند. هیئت ورزش‌های همگانی استان فارس نیز که پیش از دوران کرونا هم یکی از فعال‌ترین هیئت‌های کشور به شمار می‌رفت، در دوران کرونا با هدایت رئیس با تجربه‌اش، سیروس پاک فطرت، عملکرد خوب و فعالانه‌ای داشت.
پاک فطرت در ابتدای این گفت‌وگو ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات همشهریانش به درگاه خداوند، به آن‌ها برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا توصیه‌هایی کرد و گفت: از مردم عزیز می‌خواهم همچنان مبحث کرونا را جدی بگیرند، تا جایی که ممکن است از منزل خارج نشوند و اگر ضرورتی برای خروج وجود دارد، حتماً زدن ماسک و ایجاد فاصله با دیگران را در نظر داشته باشند. در تجمعات شرکت نکنند و تا حد امکان، به صورت مجازی ارتباطاتشان را برقرار کنند. این‌ها را ابتدا به عنوان یک شهروند و سپس به عنوان کسی که رسالتی در حوزه مسئولیت خود دارد، عرض می‌کنم.
او سپس درباره فعالیت‌های هیئت ورزش‌های همگانی استان فارس در دوران کرونا توضیحاتی داد که در ادامه می‌خوانید:
 هدف ما تشویق مردم به ورزش در خانه بود
یکی از فدراسیون‌های فعال و پویا در دوران کرونا، فدراسیون ورزش‌های همگانی بوده که رسالتش نشاط، شادابی و سلامت مردم است. این فدراسیون از همان ابتدای شیوع کرونا، به شکل مستمر پا به میدان گذاشت تا بیش از گذشته در جهت همان رسالت خود گام بردارد. به طبع فدراسیون، ما نیز در هیئت همگانی فارس تلاش کردیم که با همکاری فدراسیون و اداره ورزش استان، کارهای مفیدی انجام دهیم. در حقیقت سعی کردیم تمامی طرح‌های نوین که از سوی فدراسیون ابلاغ می‌شد را به خوبی انجام دهیم. عمده فعالیت‌های ما در خصوص تشویق مردم به ورزش در خانه بود که ما این کار را با تولید محتوا در فضای مجازی انجام دادیم. قریب به هزار فیلم آموزشی، ورزشی و کارگاهی با مشارکت اداره ورزش و کلیه هیئت‌ها ساخته و منتشر شد، اقدامی که به‌خصوص در ابتدای شیوع کرونا بسیار مؤثر بود و با استقبال مواجه شد.
 آوای ورزش در همسایگی
طرح دیگری که به ما ابلاغ شد و به خوبی توانستیم آن را به انجام برسانیم، طرحی بود که با نام «آوای ورزش در همسایگی» اجرا شد. هدف از چنین طرحی این بود که مردم را در آن شرایط خاص کرونایی، از حضور و اجتماع در اماکنی مانند پارک‌ها یا مکان‌هایی مثل حاشیه بلوار چمران باز داریم و ورزش را به نزدیکی منازل ببریم. در جهت این هدف، مربیانمان را به مجتمع‌های بزرگ مسکونی فرستادیم تا هر روز صبح یا عصر، به آموزش و تشویق مردم به ورزش، البته با رعایت اصول بهداشتی بپردازند. خوشبختانه این طرح با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شدند و طرح موفقی بود که در نزدیک به 20 مجتمع مسکونی در شیراز اجرا شد و بعضی شهرستان‌ها نیز آن را انجام دادند. نحوه اجرای این طرح، مورد تأیید فدراسیون و وزارت ورزش نیز قرار گرفت.
 لیگ تندرستی
لیگ تندرستی هم اتفاق خوبی بود که در ماه‌های اخیر انجام شد، یک طرح نوین که برای اولین بار در کشور ابلاغ و اجرا شد. 450 شهرستان از 32 استان کشور در آن حضور پیدا کردند و دو ماه نیز به طول انجامید. در لیگ تندرستی، طبق اطلاع‌رسانی سایت مخصوص لیگ، برنامه‌هایی به ما ابلاغ می‌شد و ما آن را به مردم اطلاع‌رسانی می‌کردیم. این برنامه‌ها هم جنبه آموزشی داشت، هم مردم را به سمت ورزش در خانه تشویق می‌کرد. مردم فیلم ورزش خود را ارسال می‌کردند و 30 تا 40 ثانیه از آن‌ها در سایت مخصوصی که در سامانه تعریف شده بود، وارد می‌شد. نتیجه این طرح، ارسال 60 هزار ویدیو بود که مشارکت نسبتاً خوبی را نشان می‌داد. در ارزیابی نهایی نیز، 25 شهر فعال انتخاب شدند که از استان فارس، شهرهای شیراز، جهرم و زرقان در بین شهرهای برتر قرار گرفتند. بنده نیز به نمایندگی از استان فارس، لوح‌های تقدیر در نظر گرفته شده از سوی وزارت ورزش را دریافت کرده و در مراسم یا جلساتی که داشتیم، به اعضای فعال شهرستان‌ها تقدیم کردیم.
 شیراز، رتبه نخست کشور
در اجرای این طرح‌ها، کلان‌شهر شیراز در بین کلان‌شهرهای ایران رتبه نخست را به خود اختصاص داد که این هم نشان داد که مردم ما با ورزش همراه هستند. ما کماکان از طریق شبکه‌های مجازی، از طریق ویدیو کنفرانس‌هایی که داریم سعی می‌کنیم دوره‌های آموزشی‌مان را به صورت وبینار انجام دهیم تا مربیان و داوران و ورزشکارانمان عقب نیفتند. کماکان در بعضی از مجتمع‌ها، ورزش صبحگاهی و عصرگاهی را داریم و با رعایت پروتکل‌ها، مشکل خاصی نخواهیم داشت. مسابقات ما به صورت ویدیویی در شبکه‌های مجازی همچنان در حال اجراست. طرح‌های دیگری هم در آینده به ما ابلاغ خواهد شد. ما منتظر مرحله دوم لیگ تندرستی هستیم و کماکان با توجه به تعطیلی باشگاه‌ها در موارد مختلف، روی آموزش از طریق فضای مجازی تمرکز داریم.
 مسیرهای دوچرخه‌سواری در تمامی پارک‌های جدید 
ما در شیراز و شهرستان‌ها مسیرهای پیاده‌روی زیادی داریم که همچنان به‌صورت عصرگاهی برقرار هستند. البته خب با توجه به وضعیت فعلی، برگزاری برنامه‌های پیاده‌روی دسته جمعی امکان‌پذیر نیست و اگر بخواهد چنین برنامه‌ای اجرا شود، باید با هماهنگی شهردار منطقه مربوطه انجام شود. پارک‌های پیاده‌روی و کوهپیمایی، محل مناسبی برای انجام ورزش هستند. پارک کوهستانی 580 هکتاری دراک که مسیر 7 کیلومتری دوچرخه‌سواری هم در آن قرار دارد، یا پارک وحدت در بزرگراه حسینی‌الهاشمی و به طور کلی در تمام پارک‌های در حال احداث یا آن‌هایی که در آینده افتتاح خواهند شد، با هماهنگی‌هایی که توسط هیئت ورزش‌های همگانی یا شهرداری‌های محترم صورت گرفته، بدون استثنا در تمام پارک‌های جدید، مسیرهای دوچرخه‌سواری خواهیم داشت. جدیدترین پارک شیراز هم که شاید مردم کمتر از آن اطلاع داشته باشند، در منطقه 11 در بلوار رسول اعظم(ص)، جنب پارک نماز احداث شده که پارک سایه نام دارد. این پارک دارای مسیرهای دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی است. یک پارک هم در محدوده منطقه چهار شهرداری شیراز احداث شده به نام مرحوم نوید محمدی یا پارک سلامت که جنب کمربندی، زیر پل امام حسن(ع) واقع است. تلاش شهردار منطقه این است که از این پارک به عنوان پایگاه ورزش‌های همگانی مورد استفاده قرار گیرد.
 هنوز با جامعه ایده‌آل فاصله داریم
طبق آخرین آمار، پنجاه درصد مردم در ورزش‌های همگانی مشارکت دارند. این آماری است که مورد تأیید فدراسیون است و نشان می‌دهد که حداقل نیمی از مردم، با هیئت ورزش‌های همگانی همراه هستند. اما این رقم هنوز با آنچه ما دنبالش هستیم فاصله دارد و باید درصد مشارکت مردم را به 80 یا 90 درصد برسانیم.
پاک فطرت در پایان صحبت‌هایش، روی صحبت‌های اولیه تأکید مجدد کرد و گفت: امیدوارم شر این ویروس از سر ایران، اسلام و جهان رفع شود و باز هم بتوانیم به شکل حضوری و فیزیکی، مردم را در کنار یکدیگر، پیاده‌روی‌ها و برنامه‌های آموزشی ببینیم.  تأکید و خواهش دارم که مردم عزیز همشهری و هم‌استانی، خیلی مراقب خود، همشهریان، همکاران و همسایگان باشند. متأسفانه فعلاً باید با کرونا کنار بیاییم و فرهنگمان را با آن تنظیم کنیم تا هم مواظب سلامت خودمان باشیم و هم زندگی‌مان را پیش ببریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی