[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

امروز؛ آغاز رقابت حساس سهراب و کیانوش برای المپیک، روزنامه شیراز نوین

حساس‌ترین رقابت وزنه‌برداری برای ایران از امروز(پنجشنبه) آغاز می‌شود تا تکلیف المپیکی شدن سهراب مرادی و کیانوش رستمی مشخص شود.
 مسابقات وزنه‌برداری قهرمانی آسیا که گزینشی المپیک توکیو نیز است در تاشکند ازبکستان در حال برگزاری است. ایران در دسته ۹۶ کیلوگرم به دنبال گرفتن سهمیه المپیک است و سهراب مرادی و کیانوش رستمی نفراتی هستند که هر چه در چنته دارند را باید بگذارند تا بتوانند در قهرمانی آسیا امتیازاتی که عقب هستند را جبران کنند.
سیستم کسب سهمیه المپیک در وزنه‌برداری تغییر کرده است و سهمیه از طریق رنکینگ توزیع می‌شود. هشت وزنه‌بردار اول اوزان المپیکی موفق به کسب سهمیه می‌شوند که البته  در هر وزن فقط یک وزنه‌بردار از هر کشور می‌تواند سهمیه بگیرد. پس از آن بهترین نفرات قاره‌ها در رنکینگ نیز سهمیه می‌گیرند. 
مرادی و رستمی به دلیل اختلاف امتیازی که با دیگر وزنه‌برداران بالای رنکینگ دارند، امکان این را ندارند که جزء هشت نفر باشند، بنابراین برای بهترین وزنه‌بردار قاره آسیا شدن رقابت می‌کنند.
رقیب این دو وزنه‌بردار هم از قرقیزستان و چین تایپه هستند، از این رو رقابت در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه بسیار حساس است.
امروز (پنجشنبه) کیانوش رستمی در دسته ۸۹ کیلوگرم وزنه می‌زند، سهراب مرادی و وزنه‌بردار چین تایپه در روز جمعه در دسته ۹۶ کیلوگرم و وزنه‌بردار قرقیزستان شنبه هفته آینده در دسته ۱۰۲ کیلوگرم به روی تخته می‌روند.
 آنچه مشخص است، سهراب مرادی و کیانوش رستمی برای جبران اختلاف امتیازی که دارند و به نوعی بخواهند خیالشان تا حدودی راحت باشد باید حتماً بیش از  ۱۱۰۰ امتیاز بگیرند. در واقع  رکورد مجموع رستمی باید ۴۰۰ باشد و برای سهراب مرادی ۴۰۵ کیلوگرم به بالا باشد.
نحوه تعیین امتیاز وزنه‌برداران بر اساس سیستم امتیازدهی روبی است. وزنه‌برداران باید در شش مسابقه شرکت می‌کردند و بیشترین امتیازاتی که در چهار مسابقه گرفته‌اند، برای آن‌ها محاسبه می‌شود. وزنه‌برداران در سه دوره شش ماهه فرصت داشتند که در مسابقات گزینشی المپیک شرکت کنند و امتیاز بگیرند.
مشکل اصلی سهراب مرادی و کیانوش رستمی این است که در دوره دوم، امتیاز چشمگیری به دست نیاوردند. کیانوش رستمی اصلاً امتیازی نگرفت و مرادی هم ۹۰ امتیاز به دست آورد.
وضعیت امتیازی چهار وزنه‌بردار
 سهراب مرادی 
او در پنج مسابقه گزینشی شرکت کرده است که امتیاز سه مسابقه برای او لحاظ شده است. سهراب در حال حاضر ۲۱۳۷ امتیاز دارد.
 کیانوش رستمی
او در پنج مسابقه گزینشی شرکت کرده است. امتیاز چهار مسابقه برایش محاسبه شده که جمع کل امتیازاتش ۲۸۵۲ امتیاز است. 
کمترین امتیاز او ۸۱۰ است که از گرند پری تایلند گرفت و اگر امتیازش در قهرمانی آسیا بالاتر باشد، ۸۱۰ امتیاز از مجموع امتیازاتش کسر و امتیاز این مسابقه جایگزین می‌شود.
 بکدولات رسول بیکف از قرقیزستان 
او در بیش از شش مسابقه گزینشی شرکت کرده است. مجموع امتیازات او از چهار مسابقه محاسبه شده، ۳۲۱۸ است. کمترین  امتیاز او ۸۱۰ امتیاز است که در جام فجر ایران کسب کرده است و در صورتی که در قهرمانی آسیا امتیاز بالاتری بگیرد، ۸۱۰ امتیاز از مجموع امتیازاتش کسر و امتیاز قهرمانی آسیا جایگزین می‌شود.
 جن چن پو از چین تایپه
او در پنج گزینشی المپیک شرکت کرده است و امتیازش از چهار مسابقه ۳۰۶۶ است. کمترین امتیاز او ۶۸۱ امتیاز است که در قطر کاپ کسب کرد و اگر امتیازش از قهرمانی آسیا بالاتر باشد، جایگزین ۶۸۱ امتیاز خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی