[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

جمهوریت ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

معنا و تعریف جمهوری چندان سخت و دشوار نیست؛ تعریفی که ساده‌ترین و کم‌سوادترین مردم آن را می‌فهمند تا سطوح بالاتر اجتماعی به‌لحاظ سواد و پست و مقام. جمهوری یعنی انتخاب مردم، حکومت مردم بر مردم و تعیین سرنوشت خود به دست خود. 
بد نیست صاحبان قدرت نگاهی به کتب قانون داشته باشند و اتفاقاً قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را مطالعه کنند. به نظر می‌رسد نقص قانونی چندانی نداریم اما مشکل اجرا و تفسیر به رأی داریم. قانوناً همه‌چیز درست است اما چندان نمی‌توان به ظاهر امر پرداخت؛ چراکه عملاً عده‌ای با پدیده خودساخته دورزدن‌ها، همه‌چیز را در این ملک دور می‌زنند...

استفاده اخیر از واژه خیانت برگرفته از عمق دورزدن‌هاست. وقتی عده‌ای بنا دارند برای منافع خودساخته، قانون اساسی و جمهوریت یک کشور و فرهنگ و اخلاق را دور بزنند، باید منتظر پیامد‌های مختلف و سخت آن بود. 
فصل اول اصول کلی قانون اساسی را مطالعه کنید. مطالعه این فصل برای خیلی‌ها لازم است. فصل سوم، حقوق ملت را نیز توصیه می‌کنم بخوانید. تمام موارد در این فصل برای رفاه و آسایش ملت لحاظ شده و آنچه مهم به نظر می‌رسد، بی اعتنایی به این اصل است. در اصل سوم دولت مؤکداً ملزم شده تا امور مربوط به ملت اعم از اقتصاد، سیاست، فرهنگ و هرآنچه فکرش را می‌کنید، سامان‌دهی کند. 
مثلاً ما در مجلس یازدهم نیاز داریم افراد حقوق‌دان و قانون شناس باشند و در این فرصت چهارساله تنها قانون را رعایت کنند و در این چهار سال رعایت قانون به نتایج فرهنگی با تأثیرات اقتصادی اجتماعی خوبی خواهیم رسید. بعد از این چهار سال قانون مندی و قانون مداری، باید به دنبال بعضی به روز رسانی‌ها باشیم که البته لازمه هر قانونی است. 
مشکل کار ما که حل نشدنی به نظر می‌رسد، این است که ما زیر بار قانون نمی‌رویم و به آنچه از حیث قانون داریم، بی اعتنا هستیم؛ تا چه رسد به اینکه بخواهیم آن را اصلاح کنیم. 
انقلابی بودن و اصلاح طلبی علی القاعده یک معنا می‌دهند؛ چراکه در هر دو طرف دنبال تغییر و تحول هستیم. یعنی اشتباهات بسیار و انحرافات عجیبی رخ داده و حالا باید اشتباهات و انحرافات را اصلاح کرد و به مدار اصلی بازگرداند. برای این اصلاح باید افرادی تحول خواه یا همان انقلابی با برنامه مشخص و کاربردی وارد میدان شوند وگرنه استفاده از القاب سیاسی برای قرار گرفتن در لیست اصلاح‌طلب و انقلابی هم برطرف کننده مشکلات خودساخته نیست. 
در هر شرایط ما به دنیا محتاجیم و دنیا به ما محتاج. اگر دنیا به ما محتاج نبود، مذاکراتی هم وجود نداشت و اگر ما به دنیا محتاج نبودیم در مذاکرات شرکت نمی‌کردیم. 
در این کره خاکی به دلیل تمرکز منابع، نیاز باعث شده همه به هم وابسته باشند؛ فقط باید دید چه کسانی صداقت بیشتری دارند و با مردمان خود که مشروعیت خود را از آنان گرفته اند، چگونه رفتار می‌کنند که اصل صداقت است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی