[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۲
  • دوره جدید

خاموشی در قبال عدم خاموشی ، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: در انتظار تابستان سختی نیستیم؛ بلکه می‌دانیم تابستان بسیار سختی پیش رو داریم؛ چراکه شاهد افت شدید ذخایر سدهای کشور به دلیل کاهش بارندگی‌ها هستیم.
به گزارش ایسنا، غلامعلی رخشانی مهر در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اظهار کرد: امسال شاهد کاهش ۳۰ تا ۳۵ درصدی بارش‌ها هستیم که همین موضوع باعث شده تا به همین میزان کمبود در تولید برق نیروگاه‌های برق آبی داشته باشیم و به این دلیل ناچار از تدوین برنامه‌های جایگزین برای جبران کمبود تولید برق نیروگاه‌های برق آبی هستیم.
وی افزود: تابستان امسال سخت نیست، بسیار سخت است؛ چراکه علاوه بر کاهش بارندگی‌ها و محدودترشدن استفاده از پتانسیل نیروگاه‌های برق آبی، شاهد افزایش دما، شرایط کرونایی کشور، استفاده غیرمجاز از برق برای استخراج رمز ارز و... هستیم که همگی باعث شده تا تراز تولید و مصرف به هم خورده و منفی باشد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در ادامه با بیان اینکه از هم اکنون در حال آماده شده برای گذر از تابستان سخت امسال هستیم، گفت: برنامه ریزی‌ها به این منظور از سال گذشته انجام و پیش بینی‌ها بر اساس سنجش شاخص‌ها صورت گرفته است.
طبق اعلام توانیر، وی با تأکید بر اینکه نیازمند برنامه‌ها و اقدامات فراگیر برای مدیریت بار تابستان هستیم، افزود: در راستای اقدامات فراگیر و در قدم نخست، به مبازه با رمزارزهای غیرمجاز رفته ایم و تمام تلاش خود را برای جمع آوری مراکز و دستگاه‌هایی که در منازل به صورت فردی به کار گرفته شده و از برق غیرمجاز برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند، به کار خواهیم گرفت. 
معاون هماهنگی توزیع توانیر با اشاره به اینکه در همین گام به تعدیل روشنایی معابر و جاده‌های بین شهری پرداخته‌ایم، یادآور شد: تعدیل روشنایی‌ها به معنی خاموش کردن همه روشنایی‌ها نیست و به طور مشخص در این طرح، به دنبال یک در میان کردن روشنایی‌ها هستیم. برق نقاط حادثه خیز تعدیل نخواهد شد.
رخشانی مهر همچنین به پتانسیل ادارات و دستگاه‌های دولتی نیز در کاهش مصرف پرداخت و اظهار کرد: امسال برای نخستین بار، دستگاه‌های اداری موظف شده اند که برق مصرفی خود را ۵۰ درصد در ساعات اداری کاهش دهند و میزان مصرف برق خود را در ساعات غیراداری به ۱۰ درصد برسانند.
وی با اشاره به ضرورت انجام این گونه کارها و اجرای چنین برنامه‌هایی برای گذر از پیک تابستان گفت: در همین فروردین ماه، شاهد افزایش ۵ درصدی دمای هوا و ۲۲ درصدی مصرف برق بودیم که در نوع خود بی سابقه بود.
معاون هماهنگی توزیع توانیر ورود زودهنگام چاه‌های کشاورزی به مدار مصرف و افزایش مصرف برق صنایع را از دیگر دلایل بالا رفتن مصرف برق دانست و در عین حال تصریح کرد: هر یک درجه افزایش دمای هوا، افزایش حداقل یک هزار مگاواتی مصرف برق را در کشور به دنبال دارد.
رخشانی مهر در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به این شرایط سخت، در تابستان دچار خاموشی خواهیم شد یا خیر، پاسخ داد: از آنجا که ۲۴هزار مگاوات از مصرف ۶۰هزار مگاواتی برق کشور در اوج تابستان به سیستم‌های سرمایشی اختصاص دارد، در صورتی که مشترکان تنها دو نکته تنظیم درجه کولرهای گازی روی عدد ۲۴ و استفاده از دور کند کولرهای آبی را در نظر داشته باشند و به آن عمل کنند، دچار خاموشی نخواهیم شد.
وی همچنین به سایر راهکارهای مدیریت مصرف برق در تابستان نیز پرداخت استفاده نکردن از وسایل پرمصرف برقی در ساعات‌های گرم روز و به کار گرفتن این دستگاه‌ها در ساعت‌های پایانی شب یا ابتدایی صبح و بهره گیری از نور طبیعی روز را از دیگر عوامل مهمی برشمرد که می‌تواند در کاهش مصرف برق بسیار مؤثر باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی