[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۱
  • دوره جدید

اثرات نگاه معمارانه باید در جان شهر قابل‌رؤیت باشد، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: معماری، تبلوری از فرهنگ یک جامعه در گذر زمان و آینه ای روشن از شرایط جامعه در ادوار مختلف است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، محمود رضایی به مناسبت فرا رسیدن سوم اردیبهشت و سالروز ولادت شیخ بهایی که به نام روز معمار نام گذاری شده است، اظهار داشت: معماری، تبلوری از فرهنگ یک جامعه در گذر زمان و آینه ای روشن از شرایط جامعه در ادوار مختلف است؛ معماری غیر از ساختن یک بنا یا بنّایی آن بوده و مشمول چگونه ساختن آن می‌شود.
وی اظهار کرد: یکی از وظایف مهم معماران در معماری ساختمان، ارتقای کیفیت زندگی انسان‌هاست؛ دغدغه ای مهم که اهمیتش، معماران را بر آن می‌دارد تا همواره به دنبال یافتن روش‌هایی برای ارتقای سطح کیفیت زندگی مردم و بهره برداران باشند؛ برای رسیدن به این هدف یک معمار باید مسائل متفاوت و متنوعی را بداند و بر اساس آنها شرایط مناسبی را خلق کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس تصریح کرد: بخشی از مشکل معماری امروز ما از هم پاشیدگی تئوری‌های معماری به شکل اساسی در دانشگاه‌ها و جامعه معماری است و این ریشه در عدم توجه پیشروان و پیروان هنر و مهندسی معماری به تئوری‌ها و فلسفه‌های معماری دارد. بی شک معمارانه ساختن نیاز به معمارانه اندیشیدن دارد. اندیشیدن از ریشه‌ها بیرون می‌آید و ریشه‌های معماری در تئوری‌هایش تدوین شده که قابل یافتن است و تئوری‌ها حاصل دانش پژوهشی و بوم شناسی معماران است. لذا تسلط بر تئوری‌های معماری لازمه معمارانه ساختن است. در این راستا باید نگاه معماران ما به اجتماع، مشارکت اجتماعی و تغییر روش زندگی مردم معطوف باشد. در این صورت است که اثرات مثبت نگاه معمارانه و شهرسازانه در میان‌مدت و بلندمدت در جان شهر قابل رؤیت خواهد بود.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی