[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۹
  • دوره جدید

مشترکان خانگی پرمصرف هستند، روزنامه شیراز نوین

عضو کمیسیون انرژی مجلس به راهکارهای تأمین کسری برق مورد نیاز در زمان پیک مصرف اشاره کرد و گفت: در حالی میزان مصرف مشترکان خانگی در ایران ۲۰۰۰ مگاوات و در جهان ۹۰۰ مگاوات است که بخش صنعت با ۳۵ درصد مصرف، رکورددار مصرف برق است؛ لذا صرفه‌جویی باید در تمامی ارکان کشور به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از خانه ملت، حسین حسین زاده با پیش‌بینی بحران برق و آب در تابستان پیش‌رو به دلیل کاهش بارندگی‌ها، گفت: اگرچه میزان بارندگی مربوط به مسائل اقلیمی است که کنترل آن نسبتاً از دست بشر خارج است، اما باید برای کمتر کردن تأثیرات آن تدابیر لازم را اندیشید. در این راستا یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی و به ویژه کمیسیون انرژی ورود به حوزه این قبیل چالش‌ها و ارائه تدابیر راهبردی و ارائه راهکارهای قانونی برای رفع مشکلات فوق است.
نماینده مردم لارستان، خنج، گراش و اوز در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: لازم به توضیح است که در سال 1399 میزان پیک مصرف برق در اواخر تیرماه، حدود 58هزار مگاوات بوده که از این میزان به‌طور متوسط حدود 4هزار مگاوات برق توسط نیروگاه‌های برق آبی تأمین شده است که رقمی در حدود 7 درصد را تشکیل می‌دهد و این موضوع بیانگر تأثیر بسیار نیروگاه‌های حرارتی در مقایسه با نیروگاه‌های برق آبی است.
به گفته وی با توجه به اینکه در سال جاری و سال‌های آتی نیز احتمال کاهش بارندگی و تأثیر مستقیم آن بر تولید برق آبی وجود دارد، مسئولان باید به‌دنبال تأمین برق از روشی باشند که از پایداری بسیار بالایی برخوردار بوده و شرایط اقلیمی تأثیر چندانی بر آن نداشته باشد.
وی با بیان اینکه در همین راستا مقام معظم رهبری سیاست بسیار حکیمانه‌ای در راستای تأمین انرژی برای کشور وضع کرده‌اند که تولید 20هزار مگاوات برق هسته‌ای برای کشور جزئی از این فرمایشات است، اظهار کرد: باید توجه کرد که نیروگاه‌های هسته‌ای برخلاف نیروگاه‌های حرارتی دارای راندمان بالایی هستند و این موضوع فارغ از شرایط جوی و گرمای هوا -که تأثیر مستقیم بر راندمان نیروگاه‌های حرارتی دارد- است. حسین زاده با اعتقاد به اینکه تا زمان تحقق سیاست گفته شده در بالا و تأمین حدود 30 درصد از برق کشور توسط انرژی هسته‌ای، راهکارهایی جهت تأمین کسری برق مورد نیاز در زمان پیک مصرف و به‌عنوان جانشین برق آبی وجود دارد، توضیح داد: صرفه جویی به‌عنوان یک کلیدواژه اصلی باید در تمامی ارکان کشور به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد.
این نماینده مجلس ادامه داد: بر اساس آمارهای جهانی میزان مصرف مشترکان خانگی در ایران ۲۰۰۰ مگاوات است که میانگین این رقم در دنیا ۹۰۰ مگاوات است. این موضوع بیانگر مصرف بالای بخش خانگی در کشور است که باید به‌طور جدی مورد توجه مردم قرار گیرد.
وی اضافه کرد: همچنین در کشور برای مصرف خانگی، علاوه ‌بر برق از انرژی گاز نیز جهت گرمایش استفاده می‌شود که این موضوع صرفه‌جویی در مصرف گاز نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
حسین زاده همچنین در ارتباط با ماینرها و استخراج ارزهای دیجیتال در کشور که با توجه به صعود ارزش این ارزها در حال افزایش است، گفت: هرچند استخراج ارزهای دیجیتال بخش قابل‌توجهی از مصرف برق را تشکیل نمی‌دهد، اما ضروری است که تدابیر لازم در این باره اندیشیده شود تا امنیت انرژی کشور در درازمدت به خطر نیفتاده و از یارانه انرژی در این راستا سوءاستفاده نشود.
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: بهینه‌سازی و افزایش راندمان نیروگاه‌های برق حرارتی نیز امری بسیار ضروری است؛ هرچند باید مدنظر قرار داد که اکنون راندمان نیروگاه‌های برق حرارتی کشور، از میزان بالایی برخوردار است و با کشورهای پیشرفته رقابت می‌کنند.
وی به دیگر راهکارها جهت تأمین کسری برق مورد نیاز در زمان پیک مصرف اشاره کرد و گفت: بخش صنعت با حدود 35 درصد مصرف، رکورددار مصرف برق در کشور است؛ بنابراین با بهینه‌سازی و افزایش راندمان تأسیسات و ماشین‌آلات فعال در این حوزه می‌توان شاهد کاهش مصرف انرژی برق در این حوزه بود. حسین زاده معتقد است استفاده از انرژی خورشیدی در بخش‌های خانگی، کشاورزی و صنعتی نیز می‌تواند یکی دیگر از راهکارهای جبران افت تولید برق آبی در کشور باشد. وی اضافه کرد: حمایت از بخش خصوصی در راستای توسعه روش‌های تولید برق از روش‌های نظیر مزارع نیروگاهی بادی و خورشیدی به تکنولوژی‌های جدید و با بازده بالا نیز یکی دیگر از روش‌های مد نظر مجلس شورای اسلامی در راستای جبران کسری انرژی مربوط به نیروگاه‌های برق آبی است.
این نماینده مجلس مطرح کرد: در ارتباط با تمامی موارد فوق، طرح‌های متنوعی توسط نخبگان، دانشگاهیان و فعالان حوزه انرژی به‌ دست کمیسیون انرژی و شخص بنده رسیده است که ان‌شاءالله با تعامل با بخش‌های اجرایی کشور اقدام به اجرایی کردن این طرح‌ها می‌شود و کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از طرح‌های مختلفی که بتواند در حوزه انرژی، خصوصاً صنعت برق راهگشا باشد، استقبال می‌کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: به یقین با سرلوحه قرار دادن اصل صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف در سال جاری مشکلی در حوزه تأمین برق نخواهیم داشت تا مجبور به برقراری نظام خاموشی برنامه‌ریزی شده نباشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی