[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۹۵
  • دوره جدید

دانشگاه شیراز میزبان همایش ملی «خلیج فارس و توسعه پایدار»، روزنامه شیراز نوین

دانشگاه شیراز میزبان همایش ملی «خلیج فارس و توسعه پایدار»
 شیرازنوین- گروه خبر
همایش ملی «خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن پانزدهم خورشیدی امنیت و توسعه پایدار» در دانشگاه شیراز برگزار می‌شود. به گزارش شیرازنوین، دکتر محمدعلی توانا، دبیر علمی همایش خلیج فارس و سواحل مکران، طی نشستی خبری در جمع خبرنگاران گفت: همایش ملی «خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن پانزدهم خورشیدی امنیت و توسعه پایدار»، به‌همت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز، در تاریخ‌های هشتم و نهم اردیبهشت‌ماه، به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.
عضو هیئت‌علمی دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز ادامه افزود: موضوع محوری همایش ملی «خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن پانزدهم خورشیدی امنیت و توسعه پایدار»، شناسایی ظرفیت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری استان‌های جنوبی کشور برای توسعه و امنیت پایدار و همین‌طور افزایش تعاملات سازنده میان استان‌های جنوبی کشور است؛ در عین حال موضوعات فرعی هم در این همایش مطرح است که از آن جمله باید به یافتن راهکارهای علمی برای بهره‌برداری بهینه از انرژی منطقه، توانمندسازی نظامی، حفظ محیط‌زیست منطقه، بهره‌برداری از قابلیت‌های فرهنگی منطقه به‌ویژه در حوزه گردشگری، تولید ثروت و رفاه در حوزه ملی و منطقه‌ای و نوع مواجهه با قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی اشاره کرد. دبیر علمی همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران، اهداف در نظر گرفته شده برای برگزاری این همایش را به سه حوزه کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت تقسیم کرد و توضیح داد: اهداف کوتاه‌مدت برای برگزاری این همایش خود شامل دو بخش است: ۱. ایجاد یک بانک علمی درباره منطقه و دوم نمایش ظرفیت‌های منطقه و اهداف میان‌مدت این همایش این است که نهادهای علمی و اجرایی استان‌های جنوبی را به همکاری و تعامل سازنده برای توسعه و امنیت پایدار منطقه تبدیل کند و درنهایت هدف ما در مدتی که این همایش دنبال می‌شود، یافتن راهکارهایی برای تبدیل منطقه به یک قطب اقتصادی و فرهنگی است. دکتر توانا در خصوص شیوه اجرای این همایش نیز گفت: فراخوان برگزاری این همایش، از اواخر بهمن‌ماه به‌طور رسمی اعلام و در دو مقطع، تا پایان فروردین‌ماه تمدید شد. این برنامه در دو بخش دانشجویی و استادان و متخصصان برگزار گردید و در دو مرحله داوری شده است.
وی ادامه داد: در مدت‌زمان مقرر، ۵۲ اثر به دبیرخانه‌ این همایش ارسال شده که ۴۵ اثر از این میان آنها پذیرفته شده است. در این میان، حدود ۱۶ اثر از آثار برگزیده در پیوند با خلیج فارس، ۱۴ اثر به موضوع مکران و ۸ اثر به‌طور همزمان به خلیج فارس و مکران اختصاص دارد. همچنین حدود ۱۰ اثر هم در پیوند با استان فارس است که از برگزیدگان در این همایش تقدیر خواهد شد.
عضو هیئت‌علمی دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز از حضور و سخنرانی مقامات استانی، کشوری و لشکری در آیین افتتاحیه این همایش و همچنین ارائه ۳ پنل تخصصی در این برنامه خبر داد و گفت: این همایش به‌ همت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز و با همکاری انجمن‌های علمی علوم سیاسی و حقوق، استانداری فارس، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، انجمن توسعه فارس، فرمانداری لامرد، گروه مطالعات منطقه‌ای دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، دانشگاه امام حسین(ع)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام برگزار خواهد شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی