[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۸
  • دوره جدید

کیخا : پدرم خواست ژیمناست شوم، روزنامه شیراز نوین

  سعید رضا کیخا عضو تیم ملی ژیمناستیک کشورمان در گفت‌وگو با برنامه «راه نزدیک است» رادیو ورزش اظهار داشت: من از همان ابتدا دنبال تحصیل بودم و همیشه در دوران مدرسه در میان برترین‌ها قرار داشتم. در زمانی که قصد داشتم کنکور بدهم دید خوبی نسبت به رشته تربیت بدنی نبود و تصمیم گرفتم در رشته مهندسی مکانیک تحصیل کنم.
او افزود: هدفم از ورود به رشته مهندسی مکانیک این بود که به دیگران نشان دهم علاوه بر تحصیلات در رشته مهندسی می‌توان ورزش حرفه‌ای را نیز دنبال کرد. من از سن پنج سالگی ژیمناستیک را آغاز کردم و اگر کسی به دنبال قهرمانی در مسابقات مختلف است باید از سنین پایین وارد این رشته ورزشی شود.
کیخا ادامه داد: به عنوان مثال کسی که از سن پنج سالگی وارد این رشته می‌شود تا سن نوجوانی (۱۵، ۱۶ سالگی) طول می‌کشد تا بتواند در رقابت‌های قهرمانی حضور یابد. برای موفقیت در ژیمناستیک باید مسیر طولانی و طاقت‌فرسایی را تجربه کرد. پدر من ورزشکار بود و بیشتر به رشته کُشتی علاقه‌مند بود و او خیلی دوست داشت تا من هم وارد این رشته شوم، به خاطر همین و برای اینکه بدن من روی فرم باشد ابتدا من را وارد رشته ژیمناستیک کرد تا پس از آن وارد کُشتی شوم اما به دلیل موفقیتم در رشته ژیمناستیک و کسب عنوان‌های مختلف در رده‌های باشگاهی، دل کندن از ژیمناستیک برایم دشوار بود و تصمیم گرفتم این ورزش را به صورت حرفه‌ای دنبال کنم. 
ملی‌پوش ژیمناستیک کشورمان گفت: معمولاً کسانی که ژیمناستیک را به صورت ۶ وسیله دنبال می‌کنند؛ سن قهرمانی آن‌ها تا  ۳۰ سالگی است اما آن‌هایی که به صورت تخصصی روی یک وسیله فعالیت دارند بیشتر از ۳۰ سالگی ورزش حرفه‌ای را دنبال کنند. در ژیمناستیک افرادی را داشته‌ایم که در سن ۴۰ سالگی توانسته‌اند عنوان قهرمانی المپیک را از آنِ خود کنند.
او در پاسخ به این سؤال که آیا ورزش ژیمناستیک باعث کوتاهی قد خواهد شد یا خیر، بیان کرد: افرادی که کوتاه قد هستند توانسته‌اند در رشته ژیمناستیک موفق ظاهر شوند و همین باعث شده تا دیدگاه مردم نسبت به این ورزش عوض شود و فکر کنند که ژیمناستیک باعث کوتاهی قد فرزندان‌شان خواهد شد. اما واقعاً اینطور نیست و در رشد قد افراد مسئله ژنتیک بسیار مهم است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی