[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

اشتغال‌زایی بیش از ۷۳هزار نفری در بخش معدن و صنایع معدنی، روزنامه شیراز نوین

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت که در هفت سال منتهی به پایان ۹۸، در بخش معدن و صنایع معدنی برای بیش از ۱۵هزار نفر اشتغال مستقیم و برای ۵۸هزار نفر اشتغال غیرمستقیم و طی سال ۹۹ نیز برای بیش از یک‌هزار و ۲۸۰ نفر به طور مستقیم و ۶هزار و ۲۵۰ نفر به طور غیرمستقیم فرصت شغلی ایجاد شده است.
به گزارش دیروز یکشنبه ایرنا، از سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ «وجیه‌اله جعفری» به ارائه راهکارهایی برای تحقق شعار سال پرداخت و افزود: در سال «جهش تولید» شاهد افزایش قابل توجه تولیدات صنایع معدنی از جمله آلومینیوم، طلا، کنسانتره و گندله سنگ آهن، آهن اسفنجی، شمش فولاد و مس کاتد شرکت‌های بزرگ بودیم؛ به‌طوری که این محصولات بین پنج تا ۶۰ درصد رشد را به ثبت رساندند.
وی ادامه ‌داد: از نکات بارز عملکرد ایمیدرو به عنوان بازوی توسعه وزارت صنعت معدن و تجارت، توجه به حوزه‌هایی بوده که با وجود پتانسیل‌های تولیدی و اشتغالی، پیش‌تر چندان مورد توجه نبودند.
جعفری یادآور شد: فعال‌سازی طرح احیای معادن کوچک و متوسط با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی و مشارکت شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی یکی از همین موارد بوده است؛ به طوری که این طرح تا پایان پاییز گذشته هدف کل سال قبل را محقق کرد و در ماه‌های پس از آن، از هدف فعال سازی ۲۰۰ معدن برای سال ۹۹، پیشی گرفت. این مقام مسئول خاطرنشان ‌کرد: این طرح علاوه بر منافعی که برای مناطق مربوطه دارد، روشی نوین برای تأمین خوراک شرکت‌های بزرگ شده است.
وی اضافه‌کرد: از دیگر سو همکاری همه جانبه با تشکل‌ها و مراکز دانشگاهی به منظور تدوین طرح جامع توسعه گوهرسنگ‌ها (سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی) -که مورد توجه مقام‌های ارشد نظام قرار دارد- یکی از دیگر راهبری‌هایی است که از سوی ایمیدرو به انجام رسید؛ این بخش با سرمایه‌های اندک، قابلیت بسزایی در ایجاد شغل و درآمدزایی دارد. 
رئیس هیئت عامل ایمیدرو گفت: توجه به زیرساخت‌ها و تسهیل زمینه توسعه بخش معدن و صنایع معدنی از دیگر اقداماتی است که شعار سال را عملی می‌کند؛ در این زمینه تأمین آب از خلیج فارس در نیمه دوم سال ۹۹ به عینیت رسید و در پایان سال گذشته سه استان هرمزگان، کرمان و یزد با راهبری ایمیدرو و کمک گرفتن از صندوق توسعه ملی و با مشارکت شرکت‌های بزرگ، از منبعی جدید برای تأمین آب بهره گرفتند.
وی افزود: به‌تازگی فازهای دوم تا چهارم نیز برای انتقال آب از دریاهای جنوبی به استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و همچنین سیستان و بلوچستان آغاز شده است و با تأمین آب صنایع و معادن، در مسیر «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» حرکت خواهد کرد.
جعفری اظهار داشت: توجه به توسعه مناطق ویژه اقتصادی در هرمزگان (منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی خلیج فارس) با هدف توسعه صنایع معدنی به ویژه فولاد، درآمدزایی و افزایش صادرات، از سوی ایمیدرو طرح‌ریزی و با مشارکت شرکت‌های بزرگ اجرایی شده است.
وی ادامه‌داد: این مهم در مناطق ویژه لامرد و پارسیان نیز اجرایی شده است. منطقه لامرد در ابتدای سال گذشته شاهد افتتاح بزرگ ترین کارخانه آلومینیوم ایران شد و پارسیان نیز در زمستان گذشته، نخستین اسکله اختصاصی را افتتاح کرد و طرح‌های متعددی را نیز با مشارکت بخش خصوصی کلید زد.
معاون وزیر صنعت گفت: از سوی دیگر به‌زودی سواحل مکران در چابهار نیز در اقدامی مشابه، میزبان صنایع معدنی و تولیدات این بخش می‌شوند.
وی تصریح‌کرد: ایمیدرو به عنوان سازمان راهبر، در نقشه استراتژی سال ۱۴۰۰-۱۴۰۲ رشد متوازن ظرفیت‌های تولید (زنجیره معدن و صنایع معدنی)، افزایش خوداتکایی در دانش، ساخت تجهیزات و بومی سازی را به عنوان یک ارزش پیش رو قرار داده است.
جعفری افزود: از سوی دیگر این سازمان راهبری و نظارت خود را در فعالیت‌هایی همچون افزایش اکتشاف و ذخایر مواد معدنی، تأمین مالی، مشارکت در تأمین زیرساخت، ارتقای توان پیمانکاران و نیز کاهش ریسک و توسعه تعاملات را در قالب «فرایندهای ارزش‌افزا» اجرایی خواهد کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی