[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۸۶
  • دوره جدید

کتاب بانوی ایل منتشر شد، روزنامه شیراز نوین

کتاب بانوی ایل از تازه‌های بازار کتاب، حاوی مختصر خاطراتی از بی بی سکینه کیانی همسر شادروان محمد بهمن بیگی بنیان‌گذار تعلیمات عشایر ایران در نهضت پیکار با 
بی‌سوادی است.
به گزارش ایرنا، این اثر نفیس که به کوشش فرح نیازکار به زیور طبع آراسته شده و به تازگی در شمارگان هزار نسخه توسط نشر قلمکده منتشر شده و به بازار کتاب آمده، به فراز و نشیب‌های زندگی محمد بهمن بیگی از زبان همسر وفادار و ایثارگرش بی بی سکینه کیانی پرداخته است.
همراهی کم نظیر بی بی سکینه کیانی که خود معلمی سرفراز از ایل ممسنی بوده، در نهضت پیکار با بی‌سوادی محمد بهمن بیگی زبانزد عام و خاص است و بر این بانوی فداکار در ییلاق‌ها و قشلاق‌های ایلی و مدارس سیار عشایری چه مشقاتی که نرفته ولی با عزم و اراده ای پولادین همچون همسرش محمد بهمن بیگی به عشق باسواد کردن ایلات و عشایر ایران بر همه گردنه‌های دشوار فائق آمده و امروز خرسند از این موفقیت بزرگ بچه‌های عشایری است که در جای جای ایران بزرگ در حال خدمات رسانی به مردم هستند.
زنده یاد محمد بهمن بیگی، بنیان‌گذار آموزش عشایری در ایران، از ایل قشقایی در شهرستان فیروزآباد استان فارس بود. وی کارش را از سال ۱۳۳۱ به تنهایی آغاز کرد و در طول ۲۸ سال مدیریت بر اداره آموزش عشایر، بیش از ۱۰هزار معلم تربیت کرد و مؤسسات مختلفی از قبیل دبیرستان شبانه روزی عشایری شیراز، مرکز آموزش فنی و حرفه ای عشایر دختران و پسران، مؤسسه تربیت مامای عشایر و مرکز تربیت روستاپزشک و دامپزشک را بنیان گذاشت. وی همچنین توانست نخستین جایزه فرهنگی یونسکو را در سال ۱۳۵۳ به دلیل پیکار با بی‌سوادی دریافت کند. علاوه بر آثار فاخری از جمله عرف و عادت در عشایر فارس، بخارای من ایل من، اگر قره قاج نبود، به اجاقت قسم، تاریخچه مختصری از فعالیت‌های اداره کل اموزش عشایر و طلای شهامت دیگر آثاری است که توسط محمد بهمن بیگی به رشته تحریر و تقریر درآمده است. شاگردان این انسان فرهیخته نیز کتاب‌های زیادی درباره شخصیت، اقدامات و اثرات کار فرهنگی او منتشر کرده اند. با حضور استاد محمد بهمن بیگی و ایجاد دبیرستان و دانش‌سرای عشایری شیراز و تربیت معلمانی در مدت کم از بین بچه‌های عشایر، سواد آموزی در بین عشایر قشقایی و سپس سایر ایلات کشور جدی شد و شوق و ذوق نوجوانان و جوانان برای تحصیل و معلمان برای تدریس و امکانات آموزش عشایر دست به دست هم داد تا جهشی عظیم در امر سوادآموزی عشایر برداشته شود. شادروان محمد بهمن بیگی، یازدهم اردیبهشت سال ۱۳۸۹ در سن ۹۰سالگی جهان خاکی را بدرود گفت.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی