[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

طلب کلان شهرداری شیراز از دستگاه‌های اجرایی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز گفت: ۴۸۰۰میلیارد تومان مطالبات از دستگاه‌های اجرایی داریم که در حال پیگیری است.محمدهادی هاشم پور در صحن علنی شورای شهر، درباره گزارش عملکرد این معاونت با اشاره به وصول تبصره ۷ ماده ۱۷ به مبلغ 28میلیارد تومان مربوط به سال‌های 93 تا پایان 95 گفت: با استفاده از این تبصره قانونی بعد از 8 تا 10 سال تهاتر سنواتی و بدهی سال‌های گذشته بدون جابه‌جایی پول نقدی تهاتر شده است؛ روندی که در ادامه در دستور کار است.
وی افزود: مهم‌ترین آیتمی که در تبدیل بدهی‌ها و تسهیلات بانکی در ۹۹ اتفاق افتاده است، جابه‌جایی تسهیلات بانکی با نرخ بالا و نرخ تسهیلات بهره پایین بود؛ به این صورت که نرخ تسهیلات را از 32 درصد به 18 و 24 درصد تبدیل کردیم و عمده سود تسهیلات شهرداری که حدود ۶هزار میلیارد تومان بود، به تعداد پیمانکاران به ۱۸ درصد رسید. معاون مالی و اقتصادی عنوان کرد: همچنین در تفریق بودجه سال 98 جذب بیش ‌از ۹۱ درصد درآمدی و بیش از ۸۸ درصد هزینه ای را داشتیم و در کنار آن مغایرت بانکی درآمدها را به صورت سیستمی داشته ایم. هاشم پور تصریح کرد: مهم ترین مطلبی که در بحث منابع منابع و مدیریت هزینه‌ها و تمرکز حقوق و دستمزد مجموعه شهرداری است، بحث اصلاح روش در صدور کارت اوراق بستانکاری و راه اندازی سامانه جامع تدارکات بود. وی تصریح کرد: سال گذشته ۶هزار مورد بدهی پیمانکاران به ارزش ۱۶5۰میلیارد تومان تسویه شد. البته با توجه به ادامه فعالیت‌ها این بدهی‌ها هر روز در حال تغییر است. معاون مالی و اقتصادی شهرداری شیراز افزود: اما در یک نمای کلی در خصوص تحقق بودجه ۵۵۰۰میلیارد تومانی سال 99 در تخصیص بودجه، مناطق ۱۱گانه شهرداری با ۹۲۲میلیارد تومان تخصیص بودجه شاهد تحقق ۷۶ درصد بودجه بودیم و در کنار آنها سازمان‌های زیر مجموعه شهرداری با تحقق ۷۹ درصد بودجه، معاونت‌های شهرداری و شهرداری مرکزی با ۷۳ درصد توانستند موفقیت خوبی در زمینه درآمدزایی داشته باشند. وی تصریح کرد: در همین راستا از بودجه ۵۵۰۰میلیارد تومانی سال قبل حدود ۴هزار میلیارد تومان یعنی حدود ۷۵ درصد بودجه تحقق یافته است. هرچند دوره عملکرد بودجه تا نیمه اردیبهشت ماه است و هنوز مدت زمانی برای بستن بودجه وقت داریم. وی در خصوص سهم حوزه عمرانی در بودجه با اشاره به تقسیم بندی حوزه بودجه به دو بخش پروژه‌های عمرانی و حمل و نقل و متغیر بودن بودجه عمرانی طی این سال‌ها گفت: در حوزه حمل و نقل سال ۹۸ با اختصاص ۱۷ درصد بودجه به بخش حمل و نقل، بیشترین افزایش را در بودجه این بخش طی این سال‌ها داشتیم. وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از بخش‌های اصلی در هزینه جاری در زمینه پرداخت حقوق بود، عنوان کرد: به عنوان مثال در سال ۹۰ حدود ۴۹میلیارد تومان بودجه شهرداری به پرداخت حفوق پرنسل اختصاص داشت که سهم هر نفر از پرسنل ۷میلیون و ۶۰۰هزار تومان بود و ۱۲ درصد بودجه آن سال را شامل شد؛ این در حالی است که پرداخت حقوق و مزایای کارکنان ۲۲ درصد بودجه را شامل می‌شود که این به دلیل افزایش حقوق‌ها طی چند سال اخیر است. معاون مالی اقتصادی شهرداری شیراز گفت: در همین ارتباط در خدمات رفاهی نیز بیشترین افزایش را داشتیم و سال گذشته ۸۱میلیارد تومان هزینه خدمات رفاهی به کارکنان پرداخت شده است که از جمله این موارد می‌توان به پرداخت ۱۹میلیارد تومان سنوات ۱۴۴ نفر از بازنشستگان شهرداری، ۳۵میلیارد تومان هزینه رستوران و ۱۷میلیارد تومان برای بن کارت، سبد کالا و پاداش ازدواج اشاره کرد. هاشم پور با اشاره به سود ۱۸۴میلیارد تومانی حاصل از صرفه جویی در برخی موارد از جمله کاهش نرخ‌های سود بانکی، مدیریت هزینه باغ‌های تحت تملک شهرداری و... افزود: در بحث درآمدی پیگیری و وصول درآمدهای سال قبل توانستیم ۱۵۰میلیارد تومان از مطالبات ارزش‌افزوده وصول کنیم. در خصوص پیگیری وصول چک‌های اقساطی نیز ۵۴۴۴ قطعه چک با حدود ۵۰۰میلیارد تومان و ۱۳۶میلیارد تومان چک‌های برگشتی وصول شده است. 
وی افزود: یک نکته اثرگذار دیگر در نقدینگی شهرداری صدور کارت اوراق بستانکاری است که سال قبل ۲۸۲میلیارد تومان کارت اوراق بستانکاری جهت پیمانکاران صادر شده که از این مبلغ ۲۷۳میلیارد تومان وصول شده است. هاشم‌پور با اشاره به اینکه مهم ترین محل درآمد شهرداری از محل صدور پروانه است، با اشاره به صدور میانگین سالیانه ۳میلیون‌مترمربع در شیراز گفت: همیشه تعداد و متراژ صدور پروانه‌های ساختمانی بر اساس احداث بنا طی سنوات مختلف نزدیک به هم بوده است که در سال ۹۴ بیش از ۳میلیون مترمربع پروانه بوده است که تنها در ۲ سال در تعداد پروانه‌ها استثنا داشتیم و در سال ۹۲ بیش از ۶میلیون مترمربع پروانه صادر شده و در سال ۹۹ حدود ۴میلیون و ۱۳هزار مترمربع پروانه صادر شده است. در حوزه املاک نیز سال قبل ۱۳۶میلیارد تومان مورد تملکی، عرصه عیان و غرامت داشتیم و در حوزه سرمایه گذاری سال قبل ۱۴۶۰میلیارد تومان سرمایه گذاری مربوط به ۴ قرار داد به ثبت رسیده و این در حالی است که سال ۹۸ این رقم ۱۲۲میلیارد تومان بود. وی با اشاره به وصول ۸۳میلیارد تومان از مطالبات سال قبل شهرداری گفت: در حال حاضر ۴۸۰۰میلیارد تومان مطالبات از دستگاه‌های اجرایی داریم که در حال پیگیری است. معاون مالی اقتصادی شهرداری شیراز گفت: در حوزه اوراق مشارکت نیز اوراق مشارکت ۲۴ پروژه از سال ۹۰ تا ۹۳ اوراق فروخته شده که تا قبل از سال ۹۶ حدود ۷ پروژه‌ فروختیم و ۶ پروژه تکمیل کردیم. ۵ پروژه‌ مشکل فنی و حقوقی دارد که در حال رفع مشکل هستیم. همچنین ۳ پروژه را بعد از سال ۹۶ فروختیم و از سال ۹۶ تا امروز ۳ پروژه اوراق مشارکتی و یک پروژه مشارکتی شامل پروژه‌های خلدبرین، هنر، کوهستان و ستارخان با ۶۵هزار مترمربع به بهره برداری شهرداری اختصاص داده شده که می‌تواند به عنوان یک منبع درآمدی پایدار برای شهرداری باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی