[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

منابع پنهان پلاستیک که در زندگی روزمره استفاده می‌کنیم، روزنامه شیراز نوین

مواد غذایی زیادی وجود دارند که وقتی از آن‌ها استفاده می‌کنیم، هیچ اطلاعی از مواد پلاستیکی مضر موجود در آن‌ها نداریم.
به گزارش نمناک، شاید شما بخواهید یک سبک زندگی بدون وجود پلاستیک‌ها را تجربه کنید اما بعضی از مواد هستند که بدون اینکه شما متوجه باشید، حاوی پلاستیک می‌باشند. این  پلاستیک‌ها می‌توانند مانند پلاستیک‌هایی که می‌شناسید، انتقال دهنده سموم باشند و عامل ایجاد سرطان از جمله سرطان سینه، آسم، ناباروری، کاهش تعداد اسپرم و مشکلات دیگر شوند. به دلیل اهمیت قابل توجه این مسئله، در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم موادی که به طور پنهانی داخل خود پلاستیک دارند را به شما معرفی کنیم. 
قوطی کنسرو
قوطی کنسرو حاوی پلاستیک است و در معرض دمای بالا فرآیند استریل روی آن انجام می‌شود. بهترین راه برای ایجاد کمترین آسیب از این قوطی‌ها، این است که غذای تازه مصرف کنید و تا جایی که می‌توانید به سمت غذاهای کنسروی نروید. 
فیش رسید خرید
همه رسیدهای خرید از انواع پلاستیک‌های مضر تشکیل شده‌اند که به شدت سرطان‌زا هستند. پس بهتر است بعد از مصرف آن‌ها، حتماً دست‌های خود را بشویید و آن‌ها را داخل کیف پول‌تان نگه ندارید. 
قوری چای
قوری چای معمولاً از پلاستیک ساخته شده است؛ مخصوصاً قوری‌هایی که در چای‌ساز استفاده می‌شوند و در معرض هوای با دمای بسیار بالا قرار می‌گیرند و مواد را سمی و آلوده می‌کنند.
قوطی نوشابه
قوطی نوشابه حاوی پلاستیک است و علاوه بر اینکه خود نوشابه ضرر دارد، بطری آن هم به شدت مضر است. 
لیوان کاغذی
لیوان کاغذی یکی از مضرترین منابع پلاستیکی محسوب می‌شود؛ مخصوصاً زمانی که داخل آن چای داغ می‌خورید، ضرر آن چند برابر خواهد شد. 
سی دی یا دی وی دی
سی دی یا دی وی دی به مقدار کمی، حاوی پلاستیک و مواد مضر و سمی هستند که برای بدن آسیب‌زا می باشند. 
موم دندانپزشکی
شاید برایتان جالب باشد، مومی که دندانپزشک در مطب برای شما استفاده می‌کند، فاقد پلاستیک نیست.
مسواک
بسیاری از مسواک‌ها پلاستیکی هستند، پس باید سعی کنید انواع غیر پلاستیکی را انتخاب کنید. 
تیوپ خمیر دندان
تیوپ خمیر دندان حاوی پلاستیک است و می‌تواند عاملی مضر برای انتقال مواد سمی به بدن باشد.
شیشه شیر کودک
شیشه شیر کودک از پلاستیک ساخته شده است، پس تا جایی که می‌توانید از آن‌ها کمتر استفاده کنید تا کمترین آسیبی به بدن کودک شما وارد نشود. 
سلفون پلاستیکی
سلفون‌ها از پلاستیک ساخته شده‌اند، بنابراین تا جایی که می‌توانید، نباید از آن‌ها استفاده کنید. 
کارتن تخم‌مرغ
بسته بندی‌ها و کارتن‌های تخم‌مرغ از پلاستیک ساخته شده‌اند، پس می‌توانند عامل انتقال بیماری باشند. 
ظروف غذا در رستوران‌ها
ظروف غذا در رستوران‌ها از پلاستیک پلی‌استرین ساخته شده‌اند که پسماند غذایی را نیز به خود جذب می‌کنند. بهتر است به رستورانی مراجعه کنید که غذای آن‌ داخل ظروف سرامیکی سرو می‌شود.
اسباب بازی
اسباب بازی‌های مختلفی برای کودکان وجود دارد و بسیاری از کودکان، آن‌ها را داخل دهان خود می‌گذارند اما بهتر است تا جایی که می‌توانید اسباب بازی‌ها را به دست فرزندتان ندهید زیرا حاوی پلاستیک هستند. اسباب بازی‌های چوبی، پارچه‌ای و غیر پلاستیکی هم وجود دارند که بهتر است از آن‌ها استفاده کنید. 
محصولات زیبایی و سلامت
بسیاری از روکش‌های محصولات زیبایی و سلامت، از پلاستیک ساخته شده‌اند. برخی از شوینده‌های صورت، اسکراب‌ها و ژل‌های شست‌وشو  و محصولات مخصوص لایه‌برداری هم حاوی پلاستیک هستند که عامل آسیب به صورت می‌باشند. 
نمک‌ها
شاید  تعجب کنید اما تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از نمک‌های خوراکی، حاوی میکروپلاستیک‌ها هستند. این نمک‌ها معمولاً در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقایی و آسیایی یافت می‌شوند؛ مخصوصاً نمک‌هایی که از آسیا و اندونزی می‌آیند. در نتیجه می‌تواند آسیب زیادی را به بدن وارد کند.
آب آشامیدنی
آب آشامیدنی داخل بطری هم می‌تواند حاوی میکروپلاستیک باشد زیرا محفظه پلاستیکی آن عامل انتقال پلاستیک به خود آب می‌شود.
آدامس
جالب است بدانید که آدامس هم حاوی مقداری پلاستیک است که لابه‌لای مواد دیگر ترکیب شده است. پلاستیک معروف به کار رفته در آدامس، پلی‌اتیلن نام دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی