[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

سفیر ایران در مسکو: چیزی اضافه‌تر از برجام را نمی‌پذیریم، روزنامه شیراز نوین

سفیر کشورمان در مسکو در گفت و گویی مواضع ایران درباره مذاکرات احیای توافق هسته ای و بازگشت دوجانبه ایران و آمریکا به توافق هسته ای را تشریح کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه روسی ایزوستیا، کاظم جلالی سفیر کشورمان در مسکو در گفت‌وگویی با این روزنامه در پاسخ به این سؤال که ایران این سطح از غنی‌سازی اورانیوم را که به تازگی افزایش داده است، برای چه منظور احتیاج دارد و آیا ایران قصد دارد یک بمب هسته‌ای تولید کند، توضیح داد: نه. ما یک بمب اتمی نمی‌خواهیم؛ ما در این زمینه فعالیت نمی‌کنیم. شما می‌دانید که رهبری ما گفته‌اند که تولید یک بمب اتمی و حتی حرکتی در این مسیر حرام است. این یک کار ممنوع است. بنابراین از نظر اراده ملی‌مان، ما به سمت ساختن یک سلاح اتمی نخواهیم رفت. با وجود این، حق داریم اورانیوم را تا هر درصدی غنی‌سازی کنیم.
جلالی در پاسخ به این سؤال که با توجه به اظهارات اخیر وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر بررسی امکان لغو برخی تحریم‌های ایران، آیا ایران آماده خواهد بود در مقابل به اجرای برخی مقررات برجام (توافق هسته‌ای) بازگردد و این اقدامات چه خواهند بود، بیان کرد: همان طور که می‌دانید، در حال حاضر مذاکرات میان ایران و سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و چین و روسیه در وین برقرار است. هنوز مشخص نیست که طرف‌های مذاکره کننده به چه نتیجه‌ای خواهند رسید. تمام مقامات مسئول کشور ما به اتفاق هم گفته‌اند که این آمریکا بوده است که از برجام خارج شده، از آن تخطی کرده و در مغایرت با توافق تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرده است. بنابراین، قدم اول در احیای برجام باید از طرف آمریکایی‌ها برداشته شود. 
سفیر کشورمان در این راستا ادامه داد: برنامه این است؛ آن‌ها باید تمامی تحریم‌ها را لغو کنند. ما این اقدام را راستی‌آزمایی می‌کنیم تا ثابت شود که لغو از سوی آن‌ها واقعاً انجام شده است. پس از آن، ایران به پایبندی به تمام تعهداتش بازمی‌گردد. ما هیچ گاه از برجام خارج نشدیم اما با این حال، در برابر منفعل بودن اروپایی‌ها و تخطی از تعهدات از سوی آمریکا، سطح برخی تعهداتمان را کاهش دادیم. پیشنهاد ایران این است که به جای مذاکرات طولانی و به جای تصمیم‌گیری گام‌به‌گام اینکه چه کاری انجام خواهیم داد، دو اقدام انجام دهیم: یکی برای ما و یکی برای آمریکا. این کاملاً عملی و مهم‌تر از آن، بدون معطلی است؛ البته اگر آمریکایی‌ها قصد داشته باشند به اجرای تعهداتشان بازگردند. او درباره اینکه آیا ضرب‌الاجلی برای آمریکا وجود دارد که تمامی طرح‌ها و پیشنهادهایش را برای [احیای] برجام ارائه دهد، با اشاره به لایحه تصویب شده در مجلس شورای اسلامی ایران درباره عدم اجرای تعهدات داوطلبانه ایران در پروتکل الحاقی برجام و وجود توافق سه ماهه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تداوم بازرسی‌های آژانس در ایران، تشریح کرد: اگر توافقی در این سه ماه انجام شود، تمامی این گزارش‌‎ها به آژانس ارائه خواهد شد. اگر هیچ توافقی انجام نشود، اسناد و مدارک تحویل داده نخواهد شد. یک ماه و نیم از سه ماه اعلام شده گذشته است. بنابراین، هنوز یک ماه و نیم برای به توافق رسیدن وجود دارد. از طرف دیگر، مردم ایران نمی‌توانند تا زمانی که مذاکرات طولانی با آمریکا تکمیل شود صبر کنند. چون تحریم‌ها علیه ما اعمال شده‌اند، در حال مبارزه با ویروس کرونا هستیم و با این چالش‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم. اما زمان اهمیت دارد و بنابراین ما می‌خواهیم هرچه سریع‌تر مذاکرات را جمع بندی کنیم.
جلالی در پاسخ به اینکه آیا ایران انتظار دارد که آمریکا پیش از تابستان به توافق هسته‌ای بازگردد، گفت: من این را نگفتم. شما گفتید که آیا فرصت مشخصی وجود دارد، من هم جواب دادم که بله؛ محدودیت‌های زمانی وجود دارند. می‌‌توانم بگویم که آنها (آمریکایی‌ها) باید امروز به تعهداتشان عمل کنند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی