[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۵
  • دوره جدید

رئیس شورای شهر شیراز: شفافیت برگ برنده شورای پنجم است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: اگرچه می‌توانستیم در بسیاری از حوزه‌ها عملکرد بهتری داشته باشیم، اما برگ برنده شورای پنچم شفافیت است.
دکتر عبدالرزاق موسوی ظهر دیروز دوشنبه 6 اردیهشت ماه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه که به مناسبت روز شوراها برگزار شد، خاطرنشان کرد: امام راحل(ره) نگاه ویژه ای به پارلمان شهری داشتند و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز جایگاه و اهمیت شوراها مشهود است. وی با انتقاد از محدودیت‌هایی که با گذر زمان گریبان‌گیر شوراها شده، خاطرنشان کرد: شیوه گزینش اعضای شوراها در کلان‌شهرها و شهرهای کوچک باید متفاوت باشد و نمی‌توان با توسل به یک قانون واحد که اکنون شاهد آجرای آن هستیم، در این زمینه برای همه مراکز جمعیتی تصمیم گیری کرد. باید شرایط داوطلبان حضور در شورای شهرهای بزرگ و کلان شهرها که با حجم بالای گردش مالی و مسائل بیشتر رو به رو هستند، با شهرهای کوچک متفاوت باشد. دوشغله بودن اعضای شورا در کلان شهر به مصلحت شهر و شهروندان نیست.
 شورا محدود به شهرداری شده است
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از چالش‌های جدی بر سر راه شوراهای شهر و روستا تفاوت نگاه قانون اساسی و مسئولان به آن‌ است، عنوان کرد: قانون ‌اساسی نگاهی برجسته به شورا‌ها دارد و در تمامی حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و... وظایفی بر عهده آن گذاشته است، اما در عمل می‌بینیم که امروز شوراها با این نگاه فاصله زیاد دارند و محدود به شهرداری‌ها شده‌اند. علت این موضوع را می‌توان در قانون شوراها و محدودیت‌های درون آن، نگاه تمرکزگرایانه دولت، نگرش مدیران و مسئولان، شیوع گزینش اعضای شوراها و آموزش دید که شوراها را از جایگاه واقعی خود تنزل می‌دهد. این عضو کمیسیون سرمایه گذاری شورای پنجم در ادامه یکی از برگ‌های برنده منتخبان مردم در کرسی بین الحرمین را شفافیت دانست و گفت: تحقق شعار شفافیت را می‌توان در اقدامات و عملکرد ما دید. در همین زمینه به زودی گزارش مقایسه ای بر اساس عدد و آمار از عملکرد این دوره از شورای اسلامی شهر شیراز با دوره‌های قبل به مردم خواهیم داد و ثابت می‌کنیم که این دوره عملکرد خوبی داشته است؛ هرچند اشکالاتی هم به کار ما وارد است. موسوی در ادامه درباره حاشیه‌هایی که اقدامات شورای پنجم را سیاسی ارزیابی می‌کند، عنوان کرد: اگر منظورمان از سیاسی بودن یک شورا این است که یک جریان سیاسی آمده و لیستی را معرفی کرده و مردم هم به آن رأی دادند و حالا این اشکال دارد، به اعتقاد من این موضوع هیچ مشکلی ندارد و کار بسیار خوبی نیز است. اما اگر منظور این باشد که این شورایی که سیاسی بر سر کار آمده، سیاسی و بدون در نظر گرفتن مصلحت جامعه عمل کند، این کاملاً تهدید است. بنابراین سیاسی بودن هم می‌تواند امتیاز باشد و هم به عنوان تهدید شناخته شود.وی شورای پنجم را از پاسخ‌گوترین کرسی‌های پارلمان شهری شیراز ارزیابی کرد و افزود: اگر ما می‌خواهیم نظام پاسخ‌گویی را تقویت کنیم باید بدانیم طرف حسابمان چه‌کسی است و بعد به عملکرد آن واکنش نشان می‌دهیم و احزاب هم برای همین تشکیل شدند و اگر هم اصطلاح‌‌طلبان یک لیست داده اند و مردم به آن رأی دادند، حالا باید جواب گوی لیستشان باشند. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنانش به مدیریت نیروی انسانی در مدیریت شهری اشاره کرد و افزود: سامان دهی نیروی انسانی شهرداری شیراز یکی از چالش‌های مهم در کار ماست. یک سازمان برای اینکه بتواند چابک باشد و به مردم خوب خدمات ارائه دهد، باید نیروی انسانی خود را سامان دهی کند.
 شهرداری بار اشتغال دولت را به دوش می‌کشد
عضو کمیسیون برنامه و بودجه، امور حقوقی و املاک شورا با بیان اینکه کشور حاضر نیست در مورد استخدام نیرو در شهرداری تصمیم بگیرد، گفت: سؤال ما این است که چرا مجلس شورای اسلامی و دولت طی ۲۰ سال گذشته قانونی در مورد نحو استخدام نیروی انسانی در شهرداری تصویب نکرده است و چه انگیزه‌ای پشت تعلل در تصویب قانون «استخدام نیروی انسانی در شهرداری» است؟ 
یک سازمانی که ۳۷۰۰ پست سازمانی دارد، الان ۷هزار نفر را در همین پست‌ها قرار داده‌اند. چه کسی باید برای این موضوع پاسخ‌گو باشد؟ چرا صدای هیچ‌کسی در این مورد درنیامده است؟ مگر سازمان‌های نظارتی نبوده‌اند؟ وی با بیان اینکه بزرگ‌ترین مشکل شهرداری، نیروی انسانی آن است، افزود: شهرداری امروز دارد بار دولت را در حوزه اشتغال به دوش می‌کشد؛ چون دولت بر اساس قانون اساسی وظیفه دارد که برای مردم شغل ایجاد کند اما به هر علتی تاکنون نتوانسته است. موسوی با قبول این ایراد که برخی مصوبات شورا بعضاً پشتوانه فنی و کارشناسی ندارد، اظهار داشت: ۱۳ نفر در این شورا هستند و ما نگاه‌های متفاوتی در حوزه‌های مختلف داریم و یک‌سری از مصوبات ما نیز متأثر از همین نگاه‌هاست؛ اما همواره تلاشمان بر این بوده که مصوبات از پشتوانه کارشناسی برخوردار باشند و ایجاد مرکز پژوهش‌های شورا نیز برای رسیدن به این هدف بوده است. توجه داشته باشیم که اعضای شورا به رغم آنکه در یک لیست واحد قرار گرفته اند، اما سابقه همکاری با هم را نداشته اند. رئیس شورای شهر در بخش دیگری از سخنانش افزود: اگر شهرداران را مردم انتخاب کنند، بهتر است؛ چراکه با این رویه شهردار از استقلال و پشتوانه قوی‌تری برخودار می‌شود و دو نهاد نظارتی پیدا می‌کند که یکی مردم هستند و دیگری هم شوراست و از نگاه من چنین شهرداری برای اداره شهر موفق‌تر 
خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی