[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۵۷
  • دوره جدید

کشاندن صنایع به عرصه ورزش وظیفه مسئولان هیئت‌هاست، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیراز نوین
مسئله عدم ورود صنایع فارس به عرصه ورزش حرفه‌ای، یکی از ابهامات بزرگ علاقه‌مندان به ورزش به‌خصوص فوتبال شیراز بوده. آن‌ها عقیده دارند که صنایع نسبت به ورزش بی‌توجهند و به وظایف اجتماعی خود عمل نمی‌کنند. ‌این گلایه‌ها مختص فوتبالی‌ها نیست و نداشتن تیم قدرتمند در هیچ یک از رشته‌های والیبال، فوتبال، بسکتبال و کشتی، به ‌این انتقادات دامن می‌زند.
اما مدیران صنایع و مدیران اقتصادی استان فارس عقیده دارند که نمی‌توان از صنایع فارس که هیچ یک جزء صنایع بزرگ کشور محسوب نمی‌شوند، انتظار تیم‌داری یا کمک‌های بزرگ مالی داشت. 
در همین راستا، ظهر دیروز (دوشنبه) جلسه‌ای در استانداری فارس برگزار شد. موضوع ‌این جلسه «چگونگی ورود صنایع به عرصه ورزش» بود و ریاست آن را ظفر افشون، معاون استاندار فارس برعهده داشت. در‌این نشست هم‌اندیشی، مسئولان اداره کل ورزش و جوانان استان فارس، برخی رؤسای هیئت‌های ورزشی و مدیران صنایع استان حضور داشتند.
مدیرکل ورزش استان، در ابتدای ‌این جلسه به ارائه آمار و ارقامی‌در تأکید به اهمیت ورزش پرداخت و گفت: بیش از نصف جمعیت استان فارس کم‌تحرک هستند و ‌این آمار را باید به چشم یک معضل ببینیم. یکی از راه‌های کشیده شدن مردم به سمت ورزش، رشد ورزش قهرمانی است.
حاجی‌زاده سپس به لزوم حمایت صنایع بزرگ استان از تیم‌های حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: در لیگ برتر فوتبال، به‌جز تیم‌های استقلال و پرسپولیس، سایر تیم‌ها از طرف صنایع  حمایت می‌شوند. در لیگ یک هم وضعیت کم و بیش همین‌گونه است. هفته گذشته وقتی که تیم مس کرمان به عنوان صدرنشین رقابت‌ها، فجرشهیدسپاسی شهر ما را شکست داد، از طرف صنعت مس به هر یک از بازیکنان 20 میلیون تومان پاداش داده شد. اما در استان ما چه کمکی به ‌این تیم‌ها شده است؟
عباس حاجی زاده افزود: من قول می‌دهم اگر همین حالا دو یا سه میلیارد تومان به تیم فجر کمک شود، ‌این تیم به لیگ برتر صعود می‌کند. البته تیم قشقایی هم شرایط خطرناکی دارد و برای بقا نیاز به حمایت از سوی صنایع دارد.
وی همچنین به تیم‌های لیگ برتر والیبال و بسکتبال اشاره کرد که یا از سوی یکی از صنایع بزرگ حمایت می‌شوند و یا توسط شهرداری‌ها اداره می‌شوند. او گفت: اکثر تیم‌های صنعتی متعلق به هفت یا هشت استان هستند و به همین علت در ورزش حرفه‌ای موفق‌ترند، اما استان فارس که دارای استعدادها و قهرمانان زیادی است، در تیم‌داری موفق عمل نکرده، چون حمایت مالی از ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وجود ندارد.
حاجی زاده گفت: انتظار ما ‌این است که صنایع استان بیایند در کنار ورزش قرار بگیرند. یا یک باشگاه لیگ را با نام خودشان در مسابقات شرکت دهند و یا استانداری مصوب کند که هر واحد صنعتی، مبلغی را سالانه به یک حساب مشترک کمک کند. اگر هر صنعتی در سال حدود 250 میلیون هم کمک کند، سالانه نزدیک به 10 میلیارد تومان به ورزش حرفه‌ای کمک می‌شود و می‌توانیم کارهای بزرگی در‌این راه انجام دهیم.
در ادامه جلسه، رؤسای هیئت‌های بسکتبال، کشتی، هندبال و فوتبال درخواست‌های خود را برای دریافت کمک از سوی صنایع ارائه کردند. فریدون رئیسی، رئیس هیئت بسکتبال، از شهرداری شیراز انتقاد کرد و گفت : شهرداری گرگان با 600 میلیارد بودجه، 10 میلیارد به بسکتبالش اختصاص می‌دهد و تیمش را قهرمان ‌ایران می‌کند، اما شهرداری شیراز از 6 هزار میلیارد بودجه حاضر نیست یک ریالش را خرج ورزش کند.
محمد موسایی رئیس هیئت کشتی هم به مدال‌آوری‌های همیشگی ‌این رشته و حضور دو یا سه کشتی‌گیر فارسی در مسابقات المپیک اشاره کرد و گفت: پیشنهاد من‌ این است که جلساتی تخصصی بین نماینده یک صنعت و با  یکی از هیئت‌ها با حضور یک نماینده از استانداری برگزار شود تا بتوانیم با یک تعامل سازنده، زمینه حضور صنایع در ورزش را فراهم کنیم.
رضا غلامشاهی رئیس هیئت هندبال به لزوم حمایت از تیم شهید شاملی کازرون جهت حضور پرقدرت در آسیا اشاره کرد و محمدرضا حسینی رئیس هیئت فوتبال شیراز نیز گفت: باشگاهی مثل ارژن پس از 15 سال تیم‌داری در سطح اول فوتسال‌ایران، امسال دیگر نتوانست و کنار کشید. ما نباید بگذاریم‌ این اتفاقات ادامه‌دار باشد. استانداری باید به ‌این مسئله ورود کرده و زنجیر اتصال بین صنایع و ورزش باشد.
 اما رئیس جلسه در پاسخ به برخی انتقادات تندی که نسبت به ورود نکردن صنایع به عرصه ورزش حرفه‌ای انجام می‌شود، گفت: من قصد ندارم کسی را محکوم کنم، اما فکر می‌کنم ‌این ورزشی‌ها بوده‌اند که نتوانسته‌اند ارتباط عاطفی و اخلاقی لازم را با صنایع برقرار کنند.
افشون ادامه داد: صنایع وظیفه‌ای برای ورود به ورزش ندارند و نباید با ادبیات تندی با آن‌ها صحبت کرد.  ما در استان فارس، صنعت مادر نداریم، در حالی که فقط یکی از صنایع استان کرمان به‌اندازه دولت اعتبار دارد! پس انتظارات ما از صنایع استان، باید منطقی باشد. باید ارتباطی اخلاقی و منطقی بین صنعت و ورزش به وجود بیاید. بنابراین بخش بزرگی از مسئولیت بر عهده مسئولان ورزش و هیئت‌هاست که آن تعامل سازنده را با مدیران صنایع داشته باشند.
در ادامه ‌این نشست، مدیران صنایع بزرگ استان نیز به بیان نقطه نظرات خود درباره چگونگی ورود صنایع به ورزش پرداختند.  برخی از آن‌ها کمک صنایع کوچک استان به ورزش را مشروط به برخورداری از سود ناشی از تبلیغات دانستند و برخی دیگر نیز به بحث تخفیف‌های مالیاتی پرداختند. 
کیوان نیازی مدیر کل دفتر امور اجتماعی استانداری فارس به مسئله‌ای که سال‌هاست در ذهن علاقه‌مندان به ورزش وجود دارد اشاره کرد و گفت:‌ این که گفته می‌شود در صورت ورود صنایع و کمک آن‌ها به ورزش، بخشی از مالیات آن‌ها حذف می‌شود، در حرف خیلی ساده و قشنگ است اما در عمل می‌بینیم ‌این اتفاق رخ نمی‌دهد. کافیست کمی ‌اظهارنامه‌ها کم و زیاد شود تا هیچ یک از ‌این وعده‌ها به واقعیت نپیوندد. بنابراین با کلی‌گویی کاری از پیش نمی‌بریم.‌ این جلسه، بستری شد برای ‌ایجاد کارگروه‌های منسجم در راستای کمک صنایع به ورزش.
همچنین عبدالعظیم خادم حمزه، مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس نیز گفت: ما نمی‌توانیم از بخش خصوصی توقع داشته باشیم که به کمک ورزش بیاید، بدون ‌اینکه سودی ببرد. هدف اصلی بخش خصوصی سود آوری است. در عین حال، وظیفه اجتماعی هم دارد اما در بخش ورزش همگانی! اگر توقع دارید بیاید در بخش قهرمانی هزینه کند و منفعتی نبرد، از همین حالا به شما می‌گویم غیرممکن است. 
بنابراین هیئت‌های ورزشی باید راهکارهای عملیاتی ارائه دهند که در صورت ورود صنایع یا بخش خصوصی به ورزش، چه منفعت مالی نصیبشان خواهد شد.
در بخش پایانی، ظفر افشون به عنوان جمع‌بندی‌ این نشست گفت: استان فارس به هیچ عنوان یک استان صنعتی نیست، اما با ‌این حال ما می‌خواهیم از پتانسیل صنعت استان و سایر بخش‌های موجود مانند شهرداری و بخش‌های خصوصی استفاده کرده و کمک بگیریم. 
بنابراین ما نباید از صنایع کوچکمان انتظار کمک‌های بزرگ داشته باشیم و فقط باید تا حد امکان از کمک‌های خرد آن‌ها بهره ببریم. ما در استان فارس نیروی انسانی لازم برای قدرت‌نمایی در عرصه قهرمانی داریم و باید کمک کنیم که در ‌این عرصه به قله‌های رفیع کشور دست پیدا کنیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی