[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۴
  • دوره جدید

امسال با ۲ چالش آتش‌‎سوزی و خشک‌سالی روبه‌رو هستیم، روزنامه شیراز نوین

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با بیان اینکه محیط زیست فارس امسال با ۲ چالش آتش‌سوزی و خشک‌سالی روبه‌روست، اظهار داشت: درمورد دو بحران پیش رو، یکی خشک‌سالی بی سابقه و دیگری آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، بایستی برنامه ریزی مناسبی صورت گرفته و مشارکت عمومی برای عبور از بحران شکل گیرد.
حمید ظهرابی در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه ۲ سال بارندگی مناسب شرایطی ایجاد کرد که برخی گمان کردند که دیگر در استان فارس کم آبی نخواهیم داشت، افزود: اما متأسفانه در سال جاری در برخی نقاط به خصوص جنوب و شرق استان فارس، ۸۰ تا ۹۰ درصد افت بارندگی داشتیم و این بسیار خطرناک است و باید بتوانیم ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد را به کار بگیریم تا مشارکت عمومی برای عبور از بحران شکل گیرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس گفت: وقتی صحبت از خشک‌سالی می‌شود، موضوع مهاجرت‌های حیات وحش، افزایش تعارض حیات وحش با مردم، شیوع بیماری و ده‌ها مسئله دیگر مشکلاتی قابل پیش‌بینی است که از هم اکنون باید برای مدیریت آنها برنامه‌ریزی داشته باشیم. وی افزود: همکاران ما در اداره حیات وحش برنامه ای تهیه کردند اما اگر ما به منابع دولتی امید ببندیم، باید بدانیم که این منابع زمانی تخصیص پیدا می‌کنند که دیگر خشک‌سالی و اثرات آن طی شده است؛ بنابراین خودمان باید دست به کار شویم. ظهرابی در ادامه گفت: بحران بعدی آتش‌سوزی است که از اواخر فروردین ماه امسال شروع شده و همین الان در برخی نقاط آتش‌های گسترده ای ایجاد شده است که باید بتوانیم گروه‌هایی را برای مقابله با آن فراهم کنیم. 
وی گفت: در سال جاری آتش‌سوزی از فروردین شروع شده و در سال ۹۹ تا اواخر آبان‌ماه آتش‌سوزی داشتیم. یعنی حدود ۷ تا ۸ ماه باید آمادگی مقابله با آتش‌سوزی داشته باشیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در ادامه افزود: ما در حوزه سازمان‌های مردم نهاد نیاز داریم که این سازمان‌ها در حوزه‌های تخصصی شکل بگیرند، توانمند شوند، تقویت شوند و ارتقا یابند و از این ظرفیت برای بهبود امور استفاده شود.
وی افزود: باید بتوانیم نحوه تعامل، گفت و گو و گفتمان را بین سازمان‌های مردم نهاد ارتقا دهیم. یکی از نگرانی‌های اساسی در حوزه سرمایه اجتماعی محیط زیست و دغدغه و نگرانی همیشه این موضوع است که مبادا اختلافات کوچک و جزئی اختلاف نظر و تفاوت سلیقه تبدیل به درگیری‌ها بین متخصصان محیط زیست و تشکل‌های مردم نهاد شود. البته شبکه سازی بین تشکل خود اتفاق مبارکی بود که می‌تواند بخشی از این چالش‌ها و مشکلات را رفع کند اما باز هم همه ما در این حوزه نیاز به آموزش داریم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی