[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۶
  • دوره جدید

عملیات ایذایی، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

در شرایطی که فشار در جبهه اقتصادی از حد گذشته و معیشت ملت به‌شدت تحت‌تأثیر این غلبه غیرمنصفانه است، عملیات ایذایی با هدف انحراف از جریان اصلی آغاز شده و معیشت ملت در حاشیه اخبار سیاسی و و نخ‌نما قرار گرفته است؛ اخباری که برای ملت هیچ منافعی ندارد و تنها به برجسته‌سازی خط انحراف سیاسی داخلی می‌پردازد.
در داخل کشور گروهی حضور دارند که منافعشان از همین‌ طریق تأمین می‌شود. تفرقه‌انداختن و ادامه جریان قدرت و برداشت‌های غیرمتعارف 
از بیت‌المال...

انحراف در افکار عمومی با یک جریان خبرساز همراه است که با تولید محتوا چه مثبت و چه منفی هدایت افکار عمومی را به دست می‌گیرد. 
هرچند انحراف در افکار عمومی در این روزگار کار بسیار سختی است، اما جناح‌های سیاسی منشعب از ابرقدرت‌های اقتصادی، سرمایه گذاری وسیعی روی این جریان انجام داده اند و بدون شک نهایت تلاش خود را برای تهیه خوراک رسانه ای و انتشار آن می‌کنند.
این روزها رسانه یک ابزار گزینشی و برخاسته از یک جریان وابسته به قدرت است. رسانه هدایت شده برای جریان سازی، خود مخلوق جریانی است که برای تصاحب قدرت و مشروع جلوه دادن آن تلاش می‌کند.
با نگاهی به جریان سازی اخیر در باب انتشار یک فایل صوتی مربوط به یک وزیر دولت دوازدهم، می‌توان به عمق سعی و تلاش در تولید محتوا و نیز سرمایه گذاری انجام شده و سوژه یابی در آن پی برد.
در حالی که ملت گرفتار متن ناخوانا و دشوار معیشت اقتصادی و روزمرگی‌ها شده اند، اسرار اطلاعاتی و طبقه بندی شده(!) لو می‌رود و در سطح گسترده ای در شبکه‌های مجازی پخش می‌شود.
باید به این نکته توجه داشت که حتی اگر این فایل مورد بازدید میلیونی قرار گرفته باشد، اما دارای تأثیرگذاری لازم بر افکار عمومی بوده است؟
بدون شک انتشار این قبیل اخبار که جنبه انحرافی در افکار عمومی دارد، افکار عمومی که در انتظار نتایج صلح پایدار در منطقه و جهان هستند تا معیشت آنان ترمیم‌ شود، تأثیری ندارد.
با این شرایط و حرکت در باتلاق توصیفی، این اعتماد ملت است که به شدت دچار آسیب می‌شود؛ چراکه سیاست بازان به هر ابزاری برای ضربه زدن به اعتماد عمومی استفاده می‌کنند.
در عصر جدید خیلی‌ها برای تصاحب قدرت در حال مسابقه هستند. تخریب افکار عمومی محصول تحرک تیم رسانه ای است که با سرمایه گذاری لازم در حال تولید محتوا هستند.
در عصر جدید رسانه‌ها به انتشار خواست ملت توجهی ندارند یا بهتر بگوییم رکن چهارم محسوب نمی‌شوند؛ چراکه با گذر از شعار‌های رنگی دمکراسی و حکمرانی مردم، به انتشار اخبار یک طرفه مبادرت می‌کند.
بی اعتنایی ثابت شده مردم به رسانه‌ها چه مجازی و چه مکتوب محصول این رویکرد است.
مردم در سطح جامعه آنچه می‌بینند، لمس می‌کنند، درک می‌کنند و واکنش لازم را نشان می‌دهند.
با توجه به شرایط حال حاضر، مردم از سبد توجهات حذف شده اند و هدایت جامعه در اختیار قدرت در سایه قرار گرفته است. باید دید آستانه تحمل طرفین در این بازی نه چندان امیدوارکننده تا چه میزان است و آیا عملیات ایذایی سیاسی که بی شک به خرید زمان شباهت دارد و افکار عمومی را مخاطب خود قرار داده، موفقیت آمیز خواهد بود یا خیر. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی