[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۲۳
  • دوره جدید

چرخش تجارت ایران به سوی امارات در ۱۴۰۰، روزنامه شیراز نوین

اتاق بازرگانی تهران به بررسی تجارت خارجی ایران در نخستین ماه از سال ۱۴۰۰ پرداخته که تغییرات مهمی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.
به گزارش ایسنا، بر اساس برآوردهای صورت گرفته از تجارت ایران در فروردین امسال، عدد کل صادرات غیرنفتی کشور به حدود سه‌میلیارد دلار رسیده است. این عدد در مقایسه با ماه قبل یعنی اسفند ۱۳۹۹، کاهش ۲۲ درصدی را نشان می‌دهد که با توجه تعطیلات دوهفته‌ای نوروز موضوع عجیبی نیست؛ اما در مقایسه با فروردین سال قبل، میزان صادرات کشور حدوداً ۸۰ درصد از نظر ارزشی و ۵۶ درصد از نظر وزنی رشد داشته است.
این تفاوت حاکی از آن است که با گذشت حدود یک سال از درگیری ایران با شیوع ویروس کرونا، تجارت کشور راه خود را برای فعالیت زیر سایه این ویروس پیدا کرده است.
در همین مدت ایران، ۲.۸میلیارد دلار واردات کالا را نیز به ثبت رسانده که هرچند از نظر ارزشی افزایش ۴۷ درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد، اما در همین مدت، وزن کالاهای وارداتی به ایران ۱۸ درصد کاهش یافته است. این را می‌توان به معنی کاهش واردات مواد اولیه و افزایش واردات کالاهای صنعتی یا با ارزش افزوده بالاتر دانست که در بلندمدت به سود اقتصاد کشور خواهد بود.
اتاق بازرگانی تهران، فهرست اصلی‌ترین شرکای تجاری کشور در فروردین ۱۴۰۰ را نیز منتشر کرده است. در حوزه صادرات، چین با ۹۷۴میلیون دلار و رشد واردات ۸۶ درصدی، اصلی‌ترین مقصد کالاهای ایران بوده است. عراق با ۴۲۸میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴۱۷میلیون دلار، ترکیه با ۱۷۷میلیون دلار و افغانستان با ۱۷۵میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار دارند. در این میان رشد ۱۴۹ درصدی واردات ترکیه از ایران در مقایسه با سال قبل، قابل توجه‌ترین تغییر در بازار صادرات ایران به شمار می‌رود.
در حوزه واردات اما مهم‌ترین تغییر تجاری به ثبت رسیده است. بر خلاف سال‌های گذشته که چین همواره به عنوان اصلی‌ترین صادرکننده کالا به ایران شناخته می‌شد، آمار فروردین نشان می‌دهد که امارات متحده عربی این رتبه را در اختیار خود گرفته و اصلی‌ترین صادرکننده کالا به ایران شده است.
در نخستین ماه سال جاری، امارات متحده عربی با افزایش ۱۱۳ درصدی نسبت به سال قبل، ۷۸۸میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده است. پس از آن چین با ۶۵۶میلیون دلار، ترکیه با ۲۴۷میلیون دلار، هند با ۱۳۳میلیون دلار و روسیه با ۱۳۲میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار گرفته اند.
در این آمار نیز در کنار صدرنشینی امارات متحده عربی، روسیه به عنوان یکی از کشورهای اوراسیا به جمع صادرکنندگان اصلی کالا به ایران وارد شده و جای آلمان را گرفته که در آمارهای سال‌های گذشته معمولاً در این رده قرار می‌گرفت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی